Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 

U Rydzyka o rządzie Tuska. "Bardziej radykalny ideologicznie"

138

Na antenie Telewizji Trwam, prof. Mieczysław Ryba wypowiedział się na temat nowego rządu, na którego czele stanął Donald Tusk. Politolog stwierdził, że gabinet ten będzie "o wiele bardziej lewicowy" oraz pozbawiony ambicji.

U Rydzyka o rządzie Tuska. "Bardziej radykalny ideologicznie"
Premier Donald Tusk przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie (PAP, PAP/Marcin Obara)

Po niemal dwóch miesiącach od wyborów parlamentarnych Sejm skutecznie zgłosił kandydaturę Donalda Tuska na stanowisko premiera. 12 grudnia lider Koalicji Obywatelskiej przedstawił publicznie skład rządu, a także wygłosił swoje ponad 2-godzinne exposé.

Dzień wcześniej rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania Sejmu, co pozwoliło na przejęcie roli nominacyjnej w ręce polskiego parlamentu. Nie przeszło to oczywiście bez echa, a w mediach rozpoczęły się gorące dyskusje dotyczące zupełnie nowej koalicji rządzącej, która lada moment oficjalnie obejmie władzę w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 08.12, godzina 16:50

Bez wątpienia może być to naprawdę ogromna zmiana, lecz w jakim kierunku podąży Polska? W tym temacie toczy się chyba najgorętsza debata, a każda ze stron ma oczywiście swoje zdanie.

O rządzie Tuska w Telewizji Trwam. "O co tu chodzi?"

W Telewizji Trwam na temat rządu Donalda Tuska wypowiedział się prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk. Jest on zdania, że pod kątem światopoglądowym nowa koalicja będzie prezentować poglądy skrajnie lewicowe, a polityka zagraniczna będzie kierować kraj ku zależności od Unii Europejskiej, a przede wszystkim Niemiec.

- Rząd Tuska, który się tworzy, pierwszą aferę zaliczył, zanim w ogóle powstał i uzyskał wotum zaufania. Tusk mówił, że teraz będzie miło, przyjaźnie i skończą się opresyjne rządy PiS-u, gdzie wszyscy rzekomo cierpieli. Ale jaka jest wizja Polski? O co tu chodzi? To będzie rząd bardziej radykalny ideologicznie, o wiele bardziej lewicowy. Polityka zagraniczna będzie mniej więcej taka jak niemiecka polityka zagraniczna. Trudno oczekiwać, żeby ta większość, mająca wsparcie w Brukseli, mogła się od Niemiec uniezależnić, grać przeciwko nimi - podkreślał prof. Ryba.

Kluczowym tematem, który obecnie rozpala opinię publiczną, jest również kwestia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieczysław Ryba jest zdania, że próby skasowania tego projektu jest czymś kuriozalnym.

- Niemców było stać na gigantomanię i wybudowali jakiś wielki port w Monachium, we Frankfurcie, w Berlinie, a dla nas jeden port to za dużo – to gigantomania, bo chcemy mieć jeden Centralny Port Komunikacyjny. (…) Są to rzeczy kuriozalne, które już pokazują, że oni nie mają takich ambicji - stwierdził politolog.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić