aktualizacja 

Dramat w Afganistanie. Talibowie przywracają najstraszniejsze kary

229

Najwyższy przywódca talibów w Afganistanie Hajbatullah Ahundzadeh nakazał sędziom stosowanie wszystkich kar przewidzianych przez prawo koraniczne. Od teraz nakazuje się egzekwowanie kamienowania, chłosty i amputacji kończyn.

Dramat w Afganistanie. Talibowie przywracają najstraszniejsze kary
Talibowie przyjmują pełne prawo szariatu w Afganistanie (Getty Images)

Haibatullah Akhundzada od przejęcia władzy przez talibów latem ubiegłego roku ani razu nie pozwolił się sfotografować. Rządzi krajem z Kandaharu, wykorzystując dekrety, a jego wolę przekazuje najczęściej rzecznik Zabihullah Mujahid.

Jak poinformował na Twitterze wspomniany Mujahid, Akhundzada, który w niedzielę spotkał się z sędziami, zobowiązał ich do stosowania szariatu, czyli prawa koranicznego, w pełnym zakresie, łącznie ze wszystkimi karami przewidzianymi za najcięższe przestępstwa.

Taka decyzja oznacza, że w Afganistanie przywrócone zostaną m.in. surowe kary fizyczne, takie jak chłosta, kamienowanie, publiczne egzekucje czy ucinanie kończyn złodziejom. Zakazane będzie m.in. cudzołóstwo i pomawianie o tego typu praktyki, picie alkoholu, apostazja czy różnego rodzaje buntu.

W teorii talibowie obiecali łagodniejszą wersję surowych rządów, które charakteryzowały ich pierwszą kadencję u władzy w latach 1996-2001, ale w praktyce i tak ograniczyli prawa i wolności.

Talibowie zaczęli swoje rządy

Większość kobiet pracujących przed dojściem do władzy talibów w administracji rządowej została zwolniona lub odesłana na przymusowe urlopy. Właśnie m.in. z tych powodów Zachód wstrzymał pomoc finansową dla Afganistanu, od której państwo to jest uzależnione.

Na początku października talibowie zakazali kobietom wstępu do stołecznych parków i wesołych miasteczek. Ponadto kobiety nie mogą przemieszczać się publicznie bez męskiego towarzystwa (męża, starszego brata lub ojca).

Po roku rządzenia talibowie nie zostali jeszcze uznani przez żaden kraj na świecie, a międzynarodowe fundusze wciąż są w dużej mierze zamrożone.

Zobacz także: Gigantyczna eksplozja. T-80BV zrównany z ziemią
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić