Dziewczyna ze zdjęcia IPN. Jest nowa fotografia

23

Blisko tydzień temu Instytut Pamięci Narodowej zwrócił się do internautów z prośbą o pomoc w rozpoznaniu młodej Polki ze zdjęcia. Udało się ustalić, że kobieta nazywała się Maria Barr i była żoną pilota RAF-u. Genealog i heraldyk Adam Antoni Pszczółkowski opublikował jej zdjęcie z pierwszym mężem.

Dziewczyna ze zdjęcia IPN. Jest nowa fotografia
Pojawiły się nowe informacje w sprawie poszukiwanej przez IPN Marii Barr (Facebook, IPN)

W zeszłą niedzielę IPN zamieścił zdjęcie przedstawiające młodą kobietę z prośbą o pomoc w jej zidentyfikowaniu. Dzięki badaczom i pasjonatom historii bardzo szybko udało się ustalić, że na fotografii znajduje się 22-letnia Maria Barr. Udało się poznać wiele szczegółów z jej życia.

Nowa fotografia Marii Barr. Jest na nim wraz z mężem

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie Marii Barr z jej pierwszym mężem. Philip Rex Barr był pilotem i dowódcą jednostki w 107. dywizjonie RAF-u. Nowe zdjęcie pary opublikował genealog Adam Pszczółkowski.

Według historyka fotografia została wykonana w 1941 roku w Glasgow. Ma pochodzić ze zbiorów rodzinnych. Tę informację potwierdził jakiś czas później IPN.

Pamiętajmy o naszych wojennych bohaterach – napisał na Facebooku Pszczółkowski.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

IPN poszukiwał kobiety ze zdjęcia. To żona pilota RAF-u

Jak dowodzą historycy, Maria Barr urodziła się w 1923 r. w Grodnie. Uczęszczała do szkoły w Wilnie. Pierwszego męża poznała w 1940 roku na polskim statku. Pobrali się rok później w kościele w Glasgow.

Zdjęcie zamieszczone pierwotnie przez IPN wykonano w czerwcu w 1943 roku. Tego dnia Maria odbierała z rąk króla Jerzego VI odznaczenie przyznane jej mężowi, którego wówczas uznawano za zaginionego. Philip Rex Barr zginął w listopadzie 1942 roku nad Belgią.

Maria Barr-Grabowska zmarła w 2018 roku w wieku 95 lat. Miała syna, trójkę wnuków i piątkę prawnuków.

Obejrzyj także: Chciał sprzedać dokumenty z II wojny światowej

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić