Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Eksplozja na Słońcu. Jej efekty cudownie rozlały się po polskim niebie

45
Podziel się:

W nocy z 17 na 18 sierpnia nad Polską widoczna była najjaśniejsza od lat zorza polarna. Można było ją dostrzec nisko nad północnym horyzontem, poza obszarami zabudowanymi, z dala od sztucznego oświetlenia. Niektórzy internauci pochwalili się swoimi niesamowitymi zdjęciami.

Eksplozja na Słońcu. Jej efekty cudownie rozlały się po polskim niebie
Eksplozja na Słońcu. Bajeczne zdjęcie z Mazur (Facebook, Diana Kosakowska)

Rozbłyski słoneczne to największe wybuchy, do jakich dochodzi w naszym Układzie Słonecznym. Zjawisko to może mieć wpływ na naszą planetę i wywoływać burze geomagnetyczne.

NASA poinformowała w miniony weekend, że na powierzchni Słońca doszło do eksplozji, wyrzutu tzw. czarnej plazmy. To efekt - m.in. - stale rosnącej aktywności gwiazdy, która przekłada się na zwiększoną liczbę plam słonecznych. W wyniku zdarzenia doszło do koronalnego wyrzutu masy, czyli erupcji naładowanych cząstek. Zmierzają one w kierunku Ziemi.

Słońce wyrzuciło w przestrzeń kosmiczną czarną plazmę, która pomknęła w kierunku Ziemi z prędkością ponad miliona mil na godzinę (1,6 mln km/h). Nad Polskę zjawisko dotarło w nocy z 17 na 18 sierpnia. Szczęściarzami, którzy mogli je obserwować, okazali się mieszkańcy Pomorza z najdalej wysuniętych na północ regionów. To właśnie tam zjawisko prezentowało się najokazalej, choć Ilość oderwanej masy była na tyle duża, że zorzą pięknie rozbłysło także nieba nad Warmią i Mazurami.

Eksplozja na Słońcu. Zorza polarna w Polsce

W północnej części Polski udało się nawet dostrzec zorzę polarną, która na zdjęciach wygląda zjawiskowo. Dla szczęściarzy, którzy mieli okazję ją podziwiać, widok ten z pewnością pozostanie niezapomniany.

Obecnie na powierzchni Słońca obserwujemy aż pięć obszarów aktywnych. Wyróżniają się one ciemnymi barwami na tle żółto-pomarańczowej tarczy słonecznej. W jednym z nich, oznaczonym numerem 3076, w niedzielę (14.08) o godzinie 13:30 czasu polskiego doszło do eksplozji.

Przypomnijmy, że wcześniej zorze polarne były obserwowane 19 lipca po tym, jak burza słoneczna uderzyła w Ziemię, wytwarzając elektryczne zielenie i fiolety w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Zobacz także: Wakacje w Chorwacji. Czy jest drożej niż rok temu?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
hehehe
miesiąc temu
Zapiera dech i goni stolec bo to nie zorza tylko elektrownia z Zaporoża :-)
3356
miesiąc temu
Eksplozja? Litości!
rainbow
miesiąc temu
nie mieszkam w Polsce od lat ale wlasnie brakuje mi straszliwie widoku gwiazd, chociaz ten kraj wynagradza mi w postaci teczy:) ukazuje sie wiele razy:) pozdrawiam teczowo:)
Tylebledow
miesiąc temu
Kiedy nauczą się pisać po polsku? „choć Ilość oderwanej masy była na tyle duża, że zorzą pięknie rozbłysło także nieba nad Warmią i Mazurami.”
Ueuu
miesiąc temu
Takie samo zjawisko było widoczne w całej Polsce chyba na miesiąc przed wybuchem 2 wojny światowej, co było też zapowiedziane przez niebo, kto nie wierzy niech sobie poczyta o tym .
Marek
miesiąc temu
Wedlug przepowiedni ta zorza to zly znak !!!!!
Turysta
miesiąc temu
Niestety musieliśmy wyjechać z Unieścia 17/08.Koniec wczasów.. :( Piekne widoki nas ominęły.
I co wtedy !
miesiąc temu
A w ogóle TVP powinna być czarno-biała, a nie w kolorze - nie daj Boże pojawi się tęcza!
tuptuś
miesiąc temu
Eksplozja i czarna plazma .... elektryczne zielenie i fiolety ....coraz więcej GENIUSZY w TEJ o2 .... a tęczy nie było przypadkiem ......
akm
miesiąc temu
Jutro ogłoszą, że wybuch na Słońcu skasował wszystkie dane bankowe o oszczędnościach klientów.Szczęśliwie, wszystkie dane o kredytach ocaleją...
yoko
miesiąc temu
KE dodatkowo obarczy Polskę za emisję CO2
MySun
miesiąc temu
Gdy Słońce kicha to nawala technika 🤣
Justyna
miesiąc temu
Piękne zjawisko.
C.
miesiąc temu
A mnie się już opatrzyły barwy nie naszego państwa wciskane gdzie się da. Mam przesyt
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić