Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Po tragedii w Stegnie. Ratownik ujawnia, co usłyszał od pani z parawanem

675
Podziel się:

45-letni mężczyzna, grający w siatkówkę na plaży w Stegnie, zasłabł. Świadkowie natychmiast poprosili o pomoc ratowników WOPR, wezwano również pogotowie. Niestety pomoc dotarła za późno, a jedną z przyczyn były liczne parawany rozstawione na plaży. Dla "Faktu" ratownicy i strażacy mówią szczerze o tym, jak parawany utrudniają im podejmowanie akcji ratunkowych.

Po tragedii w Stegnie. Ratownik ujawnia, co usłyszał od pani z parawanem
Kulisy tragedii w Stegnie. Szokujące relacje ratowników (PAP)

Do tragedii na plaży w Stegnie na Pomorzu doszło w sobotę 13 sierpnia. Mimo działań podjętych przez służby (w tym także reanimacji), zmarł 45-letni mężczyzna, który zasłabł podczas gry w siatkówkę.

Medycy przyznali, że dostęp do mężczyzny był utrudniony właśnie ze względu na natłok ustawionych wszędzie parawanów. Plażowicze nie umieli stworzyć korytarza życia, a dotarcie do niego wydłużyło się w czasie. Jak wynika z opowieści świadków, minęło wiele czasu, zanim plażowicze zrozumieli, że sprawa jest poważna i trzeba zabrać swoje parawany, aby zrobić miejsce dla medyków.

Po tragedii policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim zwrócili się z apelem do wszystkich urlopowiczów. Podkreślono, że należy zadbać o miejsce na przejazd dla służb.

Parawany na plaży. Szokujące relacje ratowników

Temat parawanów wywołuje w Polsce coraz większe kontrowersje. Teraz dla "Faktu" wypowiedzieli się ludzie, którzy niejednokrotnie musieli przebijać się przez parawany, by dotrzeć do potrzebujących pomocy osób. Ich opowieści są czasami wręcz szokujące.

Na początku tego sezonu mieliśmy taką sytuację, gdzie przedzieraliśmy się przez tłum i parawany. Poprosiliśmy małżeństwo starszych osób o przesunięcie się, umożliwienie nam przejazdu. Odpowiedź pani brzmiała; nie! Dlaczego? Bo, jak argumentowała, ona tu plażuje teraz i pyta, dlaczego mu tu chcemy wjeżdżać. Nie chciałem już strzępić języka i denerwować się, ale powiem szczerze, że przydałoby się wielokrotnie powiedzieć komuś bardzo dosadnie, co ma zrobić - mówił Grzegorz Pegza, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jantarze.

Jak prosi Pegza, ludziom trzeba bezwzględnie uświadamiać, by nie grodzili całej plaży, żeby zostawili miejsce na przejazd karetki czy innych służb. Najdobitniej pokazała to sytuacja w Stegnie, bowiem dla ludzi ważniejsze okazały się ich parawany, niż zwykły ludzki gest.

Ludzie widzieli ratowników, słyszeli, że coś się dzieje, mimo tego nie chcieli zejść z drogi, zwinąć parawanów, ustępować miejsca - mówił Rafał Goeck. - My mieliśmy już kiedyś taką sytuację, że kiedyś śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego chciał lądować na plaży. Ludzie, którzy rozbili parawany, nie chcieli ustępować miejsca dla śmigłowca, który chciał lądować po to, by zabrać osobę poszkodowaną z plaży - dodał rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Ratownicy apeluje do wszystkich plażowiczów o zdrowy rozsądek. Bądźmy uważni i odpowiedzialni, przewidujmy zagrożenia. Jeżeli korzystamy z parawanów, stawiajmy je w ten sposób na plaży, aby stworzyć tzw. korytarz życia, a więc pas terenu, przez który służby ratownicze będą mogły swobodnie, a co za tym idzie, szybko przejść, by udzielić potrzebującym pomocy.

Zobacz także: Hit wakacji 2022. "Gdzie się nie odwrócę, słyszę Polaków"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(675)
Adsgd
4 tyg. temu
Oj problem mają wielki, naprawdę ci ratownicy, raz przejechali po tych parawanach, nikt już by nie ustawił, żeby blokowało przejście......
Dankakanka
miesiąc temu
1000 zł.mandatu za utrudnianie i zaraz będzie korytarz....
cvb
miesiąc temu
Trzeba wyznaczyć 2 strefy: jedną dla parawaniarzy i drugą dla niekorzystających z parawanów ! Proste jak drut !
Benek1951
miesiąc temu
Z relacji zdjęciowych podróżujących po świecie można często dostrzec wyraźne uporządkowanie na plażach i szerokie odstępy od rzędów czy to leżaków, konstrukcji parawanowych czy też parasoli stojących na plażach. W Polsce powinno się również wprowadzić podobne rozwiązania obwarowane przepisami prawnymi zmuszającymi do pozostawiania wolnych pasów piasku umożliwiających komunikację służbom ratowniczym oraz samym plażowiczom oznakowanymi po prostu słupkami pomalowanymi na określony kolor i nie byłoby podobnych niegodnych ludzkich zachowań. Z kolei za zajęcie tego pasa pod plażowanie należałoby ustalić solidną karę pieniężną bo tylko kasa przemawia do rozumu bezmyślnym pajacom.
Nasyp
miesiąc temu
Na większych i zaludnionych plażach powinien być wyznaczony tor ratowniczy, oznaczony i z ostrzeżeniem, że za zajęcie go przez plażowicza będzie ostro karane. No i oczywiście - kontrolowany.
vcgiuytdx
miesiąc temu
30 st C, nie ma czym oddychać a Polak parawan rozkłada. Porażka.
Wac
miesiąc temu
jestem zszokowany postawą ratowników, dopiero gdy zdarzyło się nieszczęście zauważyli parawany? co robili w tej sprawie wcześniej? jakie podjęli starania by ułatwić sobie dostęp do potencjalnych poszkodowanych? teraz to zupa po obiedzie... to wygląda jak przerzucanie winy na plażowiczów
Plaża
miesiąc temu
za teren wyznaczony dla własnego użytku powinna być pobierana opłata tak jak na targowisku
Tomek
miesiąc temu
A czemu tak mało tu artykułów o naszym rządzie, tyle się dzieję? Czyżby cenzura PiS dotknęła O2?
Watkower
miesiąc temu
"Róbta co chceta." Owsiak
Nemeczek
miesiąc temu
Szokujące relacje ratowników? Mnie nie zszokowały, jesteśmy w pl
m_czester
miesiąc temu
Trzeba wytyczyć drogi ewakuacyjne i tyle.
Emil
miesiąc temu
A co gdyby wprowadzić zakaz parawanów tak jak w Hiszpani. Dać karę 5 tyś zł (w Hiszpani jest 1 tyś euro)za wbity parawan? Od razu każdy by przestał już posiadać parawan i by nie było cyrków takich na plaży kto ma więcej miejsca
Gotorh
miesiąc temu
Byłem w Ustce w 2019 i przez sam powrót z plaży słyszałem 240 obelg i 4 groźby do mnie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić