Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Gigantyczne podwyżki cen papierosów? Palacze złapią się za głowę

165

60 złotych za paczkę papierosów? Nie można tego wykluczyć. Akcyza na wyroby tytoniowe ma być podwyższana przez osiem lat i są obawy, że w końcu dojdzie do tego, że ceny będą iście kosmiczne.

Gigantyczne podwyżki cen papierosów? Palacze złapią się za głowę
Ceny papierosów pójdą w górę? (Pixabay)

1 stycznia wzrosła akcyza na alkohole i wyroby tytoniowe. Na razie o 10 procent. Sprzeciwiał się temu Senat, ale Sejm utrzymał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym.

Od tego roku za 0,5 l wódki płacimy o 1,4 zł więcej. Wino 0,75 l kosztuje o 15 gr więcej, natomiast puszka piwa jest droższa o 6 groszy.

Podwyżka cen wyrobów tytoniowych. Ile kosztują papierosy?

Jak przypomina gk24.pl, od początku tego roku paczka papierosów kosztuje o 1,02 zł więcej. Paczka tytoniu - o 1,69 zł więcej, cygaro - o 40 gr więcej, a susz tytoniowy - o 22,93 zł.

Ceny papierosów. Gigantyczne podwyżki do 2028 roku?

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że do 2028 roku akcyza wzrośnie do 70 proc. ceny papierosów. "Fakt" natomiast powołuje się na wyliczenia ekspertów i twierdzi, że po doliczeniu VAT-u cena paczki skoczy nawet do 60 złotych.

Czy to będzie lekiem na całe zło i Polacy przestaną palić? Eksperci przewidują odwrotny skutek. Twierdzą, że kraj po prostu zostanie zalany przez tańsze i często gorsze papierosy ze Wschodu. Już dziś kosztują one o połowę mniej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić