Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Gigantyczne tsunami. Naukowcy ostrzegają. Do katastrofy może dość w ciągu miesięcy

205
Podziel się:

Eksperci przeanalizowali konsekwencje, jaki niesie za sobą gwałtowne topnienie lodowca na Alasce. Ustalenia okazały się na tyle niepokojące, że zdecydowali się podzielić nimi z opinią publiczną. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy może dojść do katastrofy.

Gigantyczne tsunami. Naukowcy ostrzegają. Do katastrofy może dość w ciągu miesięcy
Konsekwencje topnienia lodowca na Alasce mogą okazać się tragiczne (Getty Images, John Greim , Contributor)

Naukowcy przedstawili swoje spostrzeżenia w liście otwartym, który wystosowali do Departamentu Zasobów Naturalnych Alaski (ADNR). Ich obawy dotyczą lodowca obecnego w Zatoce Księcia Williama.

Topnienie lodowców – skutki. Naukowcy ostrzegają władze Alaski

Jak informuje "Science Alert", gwałtowne topnienie lodowca doprowadziło do zdestabilizowania skał. W rezultacie może dojść do osuwiska, zdolnego nawet wywołać megatsunami.

Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że w wyniku topnienia spod lodu zaczyna wyłaniać się zwalista skarpa. To skłoniło naukowców do podejrzeń, że osuwisko mogło się już rozpocząć i jeśli dojdzie do gwałtownego poślizgu, konsekwencje mogą być katastrofalne.

Zobacz także: Zobacz też: Arktyka bez lodu za 30 lat. Prognozy naukowców są bardzo niepokojące

Naukowcy nie są w stanie precyzyjnie stwierdzić, kiedy dojdzie do osuwiska i w rezultacie – tsunami. Przypuszczają, że może to nastąpić nawet w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a maksymalnie w ciągu kolejnych dwóch dekad, w zależności od warunków atmosferycznych.

Często decydującym czynnikiem jest ulewny lub długotrwały deszcz. Trzęsienia ziemi także powodują awarie. Gorąca pogoda, która powoduje rozmarzanie wiecznej zmarzliny, śniegu lub lodu lodowcowego, również może być wyzwalaczem – cytuje treść listu otwartego "Science Alert".

Zatoka Księcia Williama stanowi popularny kierunek podróży. Na wyjazdy tam decydują się nie tylko przedstawiciele zespołów naukowych, lecz także goście statków wycieczkowych czy łodzi komercyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(205)
Markowski
2 lata temu
u mnie za domem tez topi sie lodowiec
XDD
2 lata temu
Wszyscy zginiemyyyy XDDDD
do naukowców
2 lata temu
czlowieku puchu marny... nz Ziemi bylo juz wiele ociepleń i pewnie nie mniej zlodowaceń... Może mrowka zbuduje groble między Francją i Anglią?
Wuja
2 lata temu
Mówiłem że to wszystko przez 5G. To nikt nie słuchał! I co teraz?
Qanon
2 lata temu
Osuwisko lodu zrobi mega tsunami do kogo te bujdy ludzie myślą wiec musicie trochę mocniej się wysilić...mozliwe wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu,wybuchem bomby
Niki
2 lata temu
To wina Tuska
Benjamin N.
2 lata temu
W tym stuleciu ALASKA wróci do Wielka Rossija, to był przekręt Izraelczykow
Kicia Kubuś
2 lata temu
A może tak coś optymistycznego a nic tylko straszenie ludzi.Czy nie czeka już ludzi nic dobrego jak nie pandemia to topiejace lodowce
ha
2 lata temu
Ja mysle ze to wina PISU
Heniek
2 lata temu
Oczywiscie testowanie ładunkow nuklearnych wg Since Art nie powoduje mozliwosci topnienia lodowcow i przesuwania sie osuwiska...tak podobnie jak ze wzgledu na masywne zmiany klimatyczne ...przebiegunowwnia elektromagnetycznego...szympansy tak mowią
WIEM I MÓWIĘ
2 lata temu
JA W SPRAWIE DESZCZU... CYTAT: " Przypuszczają, że może to nastąpić nawet w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a maksymalnie w ciągu kolejnych dwóch dekad, w zależności od warunków atmosferycznych". Noooo, jutro powinno padać a jak jutro nie będzie padać to najdalej w ciągu 365 dni będzie padać.
WIEM I MÓWIĘ
2 lata temu
JA W SPRAWIE DESZCZU... CYTAT: " Przypuszczają, że może to nastąpić nawet w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a maksymalnie w ciągu kolejnych dwóch dekad, w zależności od warunków atmosferycznych". Noooo, jutro powinno padać a jak jutro nie będzie padać to najdalej w ciągu 365 będzie padać.
Ewa
2 lata temu
Oczywiście że zmiany klimatyczne w końcu nadejdą tak czy inaczej i ludzkość przetrwa. Za parę tysięcy lat kolejna cywilizacja odgrzebie ostatnie kości sprzed katastrofy i określi je na XX-XXV wiek (na nasze). Tyle że dla nas osobiście to zasadnicza różnica, czy ta katastrofa nadejdzie w XXI czy XXV wieku. Z punktu widzenia geologii nie. Kilkaset lat w te czy we wte, kilka pokoleń mniej czy więcej... Dlatego jeśli możemy choćby opóźnić te zmiany to to jest w naszym cholernym interesie.
H2o
2 lata temu
Trzesienia ziemi, ulewns deszcze I wysokie temperatury z czego rownierz mamy huragany.Glownym czynnikiem jest czas
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić