Karolina Woźniak| 

Naukowcy ostrzegają. Zmiana klimatu może wywołać tsunami na Alasce

56

Grupa naukowców ostrzega przed potencjalnym tsunami w Zatoce Alaska, które może być wywołane przez osuwanie się ziemi w Prince William Sound.

Tsunami na Alasce może uderzyć w każdym momencie.
Tsunami na Alasce może uderzyć w każdym momencie. (Getty Images)

Zagrożenie tsunami cały czas wzrasta. Ziemia z "niestabilnego stoku górskiego", który znajduje się na lodowcu Barry Arm, może zsunąć się do wody wywołując ogromną falę. Naukowcy obawiają się, że zarówno osunięcie się ziemi, jak i tsunami mogą mieć miejsce "w następnym roku lub na przestrzeni kolejnych 20 lat".

Naukowcy ostrzegają. Zmiana klimatu może wywołać tsunami na Alasce

Grupa badaczy szczegółowo opisała wpływ tsunami na życie tysięcy ludzi. Zagrożenie dotyczy obszarów odwiedzanych przez statki rybackie, myśliwych i turystów. Zdaniem ekspertów uderzenie spowoduje poważne szkody w promieniu ok. 96 km na wschód od gminy Anchorage.

W ciągu ostatniej dekady osuwiska wywołały ogromne fale w innych miejscach na Alasce i Grenlandii. Powolne przesuwanie się ziemi w Taan Fiord spowodowało tsunami w 2015 roku, które osiągnęło wysokość ok. 193 m w pobliżu osuwiska i ok. 11 m w odległości 24,15 km.

Kolejne tsunami, o podobnej wielkości, miało miejsce w Karrat Fiord na Grenlandii w 2017 roku. W jego wyniku zginęły 4 osoby, a część Nuugaatsiaq została zniszczona. Jednak fala, która może uderzyć w Zatoce Alaska, będzie znacznie silniejsza.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: dziękuję WOŚP za szybką reakcję

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić