aktualizacja 

Górale skrzykują się na wtorek. ''Jest to atak na nas''

626

Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Zakliczyn i inne samorządy, dla których św. Jan Paweł II jest patronem, spotkają się 14 marca na stadionie Wielkiej Krokwi, żeby bronić dobrego imienia papieża. — Atak na papieża traktujemy jako atak na nas — podkreśla Piotr Bąk, starosta tatrzański.

Górale skrzykują się na wtorek. ''Jest to atak na nas''
Zakopane w obronie Jana Pawła II (PAP, Grzegorz Momot)

W 1997 roku górale uroczyście przyrzekli, że będą bronić wiary w Polsce, krzyża na Giewoncie oraz honoru Ojca Świętego. Chociaż minęło wiele lat, dotrzymują danego słowa. Z poczucia obowiązku, ale i ze szczerej chęci, powołując się na szczególną więź, łączącą Podhale z papieżem.

We wtorek 14 marca o godz. 10 na stadionie Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbędzie się spotkanie zorganizowane przez samorządy, dla których św. Jan Paweł II jest patronem.

Chcemy w ten sposób dać jednoznaczny głos, że te samorządy są przeciwne szarganiu dobrego imienia papieża Polaka - wyjaśnia Piotr Bąk, starosta tatrzański.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Politycy chcą bronić papieża. Znany ksiądz: to nie wynika ze szczerości serca

Jak informuje ''Gazeta Krakowska'' , do inicjatywy przyłączyły się samorządy z Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakliczyna, Wadowic, Powiatu Tatrzańskiego oraz Województwa Małopolskiego, ale i Związek Podhalan w Polsce, którego Jan Paweł II jest honorowym patronem.

Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy. To właśnie tu, pod Wielką Krokwią, w 1997 roku polscy górale złożyli hołd Janowi Pawłowi II i obiecali bronić jego spuścizny.

Starosta tatrzański: Atak na papieża traktujemy jako atak na nas

Jedni po zobaczeniu materiału uznali, że Karol Wojtyła tuszował pedofilię polskich księży, inni nie wiedzą, co myśleć, jeszcze inni mówią wprost — reportaż ''Franciszkańska 3'' nic nie zmienia. Do tej trzeciej grupy należą mieszkańcy Podhala.

Ja wręcz uważam, że jest to atak na nas. Jeżeli my się z tymi wartościami utożsamiamy, jeżeli osoba, która te wartości symbolizuje, była przez wieku naszą opoką, naszym wsparcie jest teraz atakowana, to jest atak na nas. My się chcemy przeciwko temu przeciwstawić - wyjaśnił starosta tatrzański, Piotr Bąk.

Kolejnym wyrazem solidarności z papieżem będzie "Marsz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz wartości, które głosił", który odbędzie się 18 marca w Nowym Targu.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić