Jacek Dyrdak| 

Groźny incydent nad Morzem Śródziemnym. Rosyjskie myśliwce metry od samolotu USA

85

Stany Zjednoczone zarzuciły Rosji niebezpieczny manewr nad Morzem Śródziemnym. To kolejny incydent, który może zaostrzyć i tak napięte stosunki między dwoma krajami.

Dwa rosyjskie Su-35 przechwyciły samolot USA
Dwa rosyjskie Su-35 przechwyciły samolot USA (Getty Images)

Marynarka wojenna USA poinformowała, że rosyjskie myśliwce Su-35 przechwyciły amerykański morski samolot patrolowy P-8A. Jak przekazała we wtorek, to już trzeci taki incydent na przestrzeni dwóch miesięcy.

Było to niebezpieczne i nieprofesjonalne, jako że rosyjscy piloci jednocześnie usiedli na obu skrzydłach P-8A, ograniczając jego możliwość bezpiecznego manewrowania – czytamy w komunikacie marynarki wojennej USA.

Zobacz też: Rosyjskie bombowce nad Bałtykiem. Polska poderwała swoje myśliwce

Rosja zachowała się w sposób "nieodpowiedzialny"

Jak twierdzą Amerykanie, do incydentu doszło w międzynarodowej przestrzeni lotniczej. Łącznie wszystko trwało 65 minut. Amerykanie podkreślili, że było to ze strony Rosjan "nieodpowiedzialne". Dodali, że oczekują zachowania "zgodnego z międzynarodowymi standardami wytyczonymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zapobiegania incydentom".

Działania takie jak to zwiększają ryzyko zderzenia w powietrzu – twierdzi marynarka wojenna USA.

Rosja kontra USA. Kolejny incydent

Do dwóch podobnych incydentów, nad tymi samymi wodami, doszło w kwietniu. Amerykanie zapewniają, że we wszystkich przypadkach ich samoloty przestrzegały prawa międzynarodowego.

Nie sprowokowaliśmy takich działań ze strony Rosji – zapewniła marynarka wojenna.

USA wycofają się z traktatu? Zapowiedź Donalda Trumpa

W ubiegłym tygodniu prezydent Donald Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone wycofają się z traktatu o otwartych przestworzach. Traktat ten stanowi, że przestrzeń powietrzna nad terytoriami sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych. Ma to na celu ułatwienie kontroli wypełniania istniejących lub przyszłych porozumień dotyczących kontroli zbrojeń. Jednym z sygnatariuszy traktatu jest Rosja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić