Najważniejsze informacje
- Dan Pettit wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin.
- Kapsuła Sojuz MS-26 wylądowała na kazachskim stepie.
- Pettit spędził łącznie 590 dni w kosmosie.
Powrót na Ziemię
Dan Pettit, najstarszy czynny astronauta amerykański, zakończył swoją czwartą misję kosmiczną, wracając na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin. Kapsuła Sojuz MS-26, na pokładzie której znajdował się Pettit oraz dwaj rosyjscy kosmonauci, Aleksiej Owczynin i Iwan Wagner, wylądowała na kazachskim stepie.
Czytaj także: Ukrywał się w lesie. Wypatrzył go specjalistyczny dron
Astronauci spędzili 220 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, okrążając Ziemię 3520 razy. Dla Pettita była to czwarta misja, a łącznie w kosmosie spędził 590 dni. Choć jest najstarszym czynnym astronautą, nie jest najstarszą osobą, która poleciała na orbitę. Rekord ten należy do Johna Glenna, który w 1998 r. odbył misję kosmiczną w wieku 77 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po powrocie na Ziemię, Pettit i jego towarzysze będą musieli ponownie przystosować się do grawitacji. Następnie Pettit uda się do Houston w Teksasie, a rosyjscy kosmonauci do Zwiozdnego Gorodka pod Moskwą.
Problemy techniczne na stacji
Warto wspomnieć, że w ubiegłym miesiącu dwoje astronautów NASA, Butch Wilmore i Suni Williams, wróciło na Ziemię po przedłużonej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich powrót opóźniły problemy techniczne z układem napędowym statku Starliner firmy Boeing.
Powrót Dana Pettita na Ziemię to kolejny ważny moment w historii eksploracji kosmosu. Jego doświadczenie i osiągnięcia są inspiracją dla przyszłych pokoleń astronautów.
Czytaj także: Tłumy w Zakopanem. To nie Arabowie i nie Słowacy
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.