o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Jest decyzja w sprawie budżetu UE. Pieniądze popłyną szerokim strumieniem

50
Podziel się

Zapadła decyzja w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Osiągnięto kompromis, który pozwoli na uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy. Wcześniej mechanizmowi powiązania budżetu z praworządnością sprzeciwiały się Polska oraz Węgry.

Jest decyzja w sprawie budżetu UE. Pieniądze popłyną szerokim strumieniem
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o osiągnięciu porozumienia w sprawie budżetu UE (PAP, Radek Pietruszka)
bECCiRKd

Szef Rady UE Charles Michel poinformował o zakończeniu negocjacji w sprawie unijnego budżetu. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, Polska otrzyma do 2027 roku 159 mld euro (ok. 703 mld zł), z czego 124 mld euro dostępnych będzie w formie dotacji, a 34 mld euro w formie pożyczek. Dodatkowe 64 mld euro (ok. 250 mld zł) trafi do naszego kraju z unijnego Funduszu Odbudowy powstałego w związku z kryzysem z powodu pandemii koronawirusa.

Doszło do porozumienia ws. budżetu UE i funduszu odbudowy – przekazał w czwartek Michel.
bECCiRKf

Decyzja ws. unijnego budżetu. Jest porozumienie

Polska i Węgry zgodziły się rozwiązanie, które zakłada skorzystanie z mechanizmu warunkowości tylko wtedy, gdy dojdzie do naruszenia interesów finansowych UE. W praktyce oznacza to, że jeżeli nie dojdzie do szkody dla budżetu, nie będzie można wstrzymać wypłaty unijnych środków. Tak jak w poprzednich latach, Polska pozostanie największym beneficjentem budżetu UE.

Teraz możemy skupić się na wdrażaniu budżetu i odbudowywaniu gospodarek – napisał w mediach społecznościowych Charles Michel.
bECCiRKl

Trudne negocjacje budżetowe. Polska i Węgry zawetowały pierwotne ustalenia

Po długich tygodniach negocjacji unijnym liderom udało wypracować się kompromis. Początkowo Polska i Węgry sprzeciwiały się ustaleniom pozostałych państw. Chodziło o powiązanie unijnych środków z przestrzeganiem praworządności.

12 listopada Mateusz Morawiecki liście do unijnych przywódców zagroził zawetowaniem budżetu, jeżeli utrzymany zostanie mechanizm uzależniający wypłatę pieniędzy od oceny praworządności w danym kraju. Polski premier wielokrotnie podkreślał, że tego typu rozwiązanie godzi w suwerenność państw członkowskich Unii. Zdaniem premiera, taki zapis ma także być niebezpiecznym precedensem.

bECCiRKm
Polska nie może zaakceptować takiej wersji budżetu – pisał Morawiecki.

Podobne stanowisko wobec proponowanych rozwiązań zajęły Węgry. Premier Viktor Orbán wielokrotnie podkreślał w ostatnim czasie, że należy "bronić swoich interesów" w Unii Europejskiej. W związku z tym, kraj ten również nie zgodził się na powiązanie unijnego budżetu z praworządnością.

Węgierski premier przybył z wizytą do Warszawy 8 grudnia. Spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim oraz Mateuszem Morawieckim. Politycy wspólnie ustalali strategię negocjacyjną z Unią Europejską.

Wystąpimy w jednym bloku polsko-węgierskim – mówił po spotkaniu Orbán.
bECCiRKn

Teraz okazuje się, że negocjacje odniosły sukces. Nowy budżet Unii Europejskiej ma zostać oficjalnie przegłosowany na szczycie, który odbędzie się w Brukseli pod koniec grudnia.

Obejrzyj także: Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to dużo mniejszy budżet. "Już mówi się o oszczędnościach"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECCiRKG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
...
9 miesięcy temu
Dla mnie pic na wodę ta cała akcja z vetem, teatrzyk dla nas by zrobić kolejne zamieszanie i zająć nam czas. Efekt jest taki jak by nie było sprawy w ogóle.
Nick
9 miesięcy temu
Zdradził Polskę
Prtern
9 miesięcy temu
Brawo brawo !!!
bECCiRKH
Twój nick
9 miesięcy temu
Orban ograł Morawieckiego i kaczaka, dla polepszenia swojego wizerunku przed wyborami na Węgrzech. Obaj premierzy grzecznie podpisali to co mieli wetować. Unia wzięła obu na smycz, a oni obaj krzyczą o wielkim sukcesie. Wielka burza w szklance wody !!!.
Emigrant
9 miesięcy temu
A ja od ośmiu lat sądzie się z gminą o odszkodowanie za zabrane grunty pod drogi, jak skończą się negocjacje przejęcia gruntów pod lotnisko skoro moj operat jest tylko opinią, to skąd mam wiedzieć czy nie zaniża wyceny za pomocą własnych rzeczoznawców. Zauważyłem jak bardzo skorumpowany i złodziejski,panie Morawiecki może pan to wyjaśnić.
Agnieszka
9 miesięcy temu
Ale się narobiło! Wreszcie normalne komentarze i niezmanipulowane lajki.Aż chce się żyć!
Maria
9 miesięcy temu
Nareszcie widać, że w mediach rozpoczęło się porządkowanie. Trzymać tak dalej, trzeba spolonizować TVN, który sieje zamęt w głowach nie myślących Polaków.Jak zagraniczne media przestaną manipulować wyborcami, to zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości pewne.
Ciekawe
9 miesięcy temu
Coś nie widać tu wielkich pesymistów sprzed kilku dni wieszczących katastrofę Polski. Morawiecki rozegrał unię jak wytrawny gracz. Brawo on i Orban.
Tak jest
9 miesięcy temu
Panie premierze w ten sposób nie dostaniesz pan żadnego orderu od Niemców i żadnej intratnej posady w UE!
Alicja22
9 miesięcy temu
I dla takich chwil earth zyc!!!! Bravo Polska!
ANTONI
9 miesięcy temu
NIECH ŻYJE POLSKA I WSZYSCY UCZCIWI POLACY.
ANTONI
9 miesięcy temu
NIECH ŻYJE POLSKA I WSZYSCY UCZCIWI POLACY.
ANTONI
9 miesięcy temu
NIECH ŻYJE POLSKA I WSZYSCY UCZCIWI POLACY.
bECCiRKz
ANTEK
9 miesięcy temu
Butka będzie załamany że wygrała Polska do reszty wyłysieje hehe!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić