o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Jest decyzja w sprawie budżetu UE. Pieniądze popłyną szerokim strumieniem

50
Podziel się

Zapadła decyzja w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Osiągnięto kompromis, który pozwoli na uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy. Wcześniej mechanizmowi powiązania budżetu z praworządnością sprzeciwiały się Polska oraz Węgry.

Jest decyzja w sprawie budżetu UE. Pieniądze popłyną szerokim strumieniem
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o osiągnięciu porozumienia w sprawie budżetu UE (PAP, Radek Pietruszka)
bDzkEBed

Szef Rady UE Charles Michel poinformował o zakończeniu negocjacji w sprawie unijnego budżetu. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, Polska otrzyma do 2027 roku 159 mld euro (ok. 703 mld zł), z czego 124 mld euro dostępnych będzie w formie dotacji, a 34 mld euro w formie pożyczek. Dodatkowe 64 mld euro (ok. 250 mld zł) trafi do naszego kraju z unijnego Funduszu Odbudowy powstałego w związku z kryzysem z powodu pandemii koronawirusa.

Doszło do porozumienia ws. budżetu UE i funduszu odbudowy – przekazał w czwartek Michel.
bDzkEBef

Decyzja ws. unijnego budżetu. Jest porozumienie

Polska i Węgry zgodziły się rozwiązanie, które zakłada skorzystanie z mechanizmu warunkowości tylko wtedy, gdy dojdzie do naruszenia interesów finansowych UE. W praktyce oznacza to, że jeżeli nie dojdzie do szkody dla budżetu, nie będzie można wstrzymać wypłaty unijnych środków. Tak jak w poprzednich latach, Polska pozostanie największym beneficjentem budżetu UE.

Teraz możemy skupić się na wdrażaniu budżetu i odbudowywaniu gospodarek – napisał w mediach społecznościowych Charles Michel.
bDzkEBel

Trudne negocjacje budżetowe. Polska i Węgry zawetowały pierwotne ustalenia

Po długich tygodniach negocjacji unijnym liderom udało wypracować się kompromis. Początkowo Polska i Węgry sprzeciwiały się ustaleniom pozostałych państw. Chodziło o powiązanie unijnych środków z przestrzeganiem praworządności.

12 listopada Mateusz Morawiecki liście do unijnych przywódców zagroził zawetowaniem budżetu, jeżeli utrzymany zostanie mechanizm uzależniający wypłatę pieniędzy od oceny praworządności w danym kraju. Polski premier wielokrotnie podkreślał, że tego typu rozwiązanie godzi w suwerenność państw członkowskich Unii. Zdaniem premiera, taki zapis ma także być niebezpiecznym precedensem.

bDzkEBem
Polska nie może zaakceptować takiej wersji budżetu – pisał Morawiecki.

Podobne stanowisko wobec proponowanych rozwiązań zajęły Węgry. Premier Viktor Orbán wielokrotnie podkreślał w ostatnim czasie, że należy "bronić swoich interesów" w Unii Europejskiej. W związku z tym, kraj ten również nie zgodził się na powiązanie unijnego budżetu z praworządnością.

Węgierski premier przybył z wizytą do Warszawy 8 grudnia. Spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim oraz Mateuszem Morawieckim. Politycy wspólnie ustalali strategię negocjacyjną z Unią Europejską.

Wystąpimy w jednym bloku polsko-węgierskim – mówił po spotkaniu Orbán.
bDzkEBen

Teraz okazuje się, że negocjacje odniosły sukces. Nowy budżet Unii Europejskiej ma zostać oficjalnie przegłosowany na szczycie, który odbędzie się w Brukseli pod koniec grudnia.

Obejrzyj także: Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to dużo mniejszy budżet. "Już mówi się o oszczędnościach"

bDzkEBeo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDzkEBeG
KOMENTARZE
(50)
Masakra
miesiąc temu
Żałoba w tvnie i totalnej opozycji!
Tak jest
miesiąc temu
Panie premierze w ten sposób nie dostaniesz pan żadnego orderu od Niemców i żadnej intratnej posady w UE!
Jaca
miesiąc temu
Kolejny sukces , brawo !!! Ciekawe czy wiedzą co podpisali , bo różnie bywało !!!
bDzkEBeH
ANTONI
miesiąc temu
NIECH ŻYJE POLSKA I WSZYSCY UCZCIWI POLACY.
Doniu
miesiąc temu
To nie tak miało być,zupełnie nie tak....
Najnowsze komentarze (50)
...
miesiąc temu
Dla mnie pic na wodę ta cała akcja z vetem, teatrzyk dla nas by zrobić kolejne zamieszanie i zająć nam czas. Efekt jest taki jak by nie było sprawy w ogóle.
Nick
miesiąc temu
Zdradził Polskę
Prtern
miesiąc temu
Brawo brawo !!!
Twój nick
miesiąc temu
Orban ograł Morawieckiego i kaczaka, dla polepszenia swojego wizerunku przed wyborami na Węgrzech. Obaj premierzy grzecznie podpisali to co mieli wetować. Unia wzięła obu na smycz, a oni obaj krzyczą o wielkim sukcesie. Wielka burza w szklance wody !!!.
Emigrant
miesiąc temu
A ja od ośmiu lat sądzie się z gminą o odszkodowanie za zabrane grunty pod drogi, jak skończą się negocjacje przejęcia gruntów pod lotnisko skoro moj operat jest tylko opinią, to skąd mam wiedzieć czy nie zaniża wyceny za pomocą własnych rzeczoznawców. Zauważyłem jak bardzo skorumpowany i złodziejski,panie Morawiecki może pan to wyjaśnić.
Agnieszka
miesiąc temu
Ale się narobiło! Wreszcie normalne komentarze i niezmanipulowane lajki.Aż chce się żyć!
Maria
miesiąc temu
Nareszcie widać, że w mediach rozpoczęło się porządkowanie. Trzymać tak dalej, trzeba spolonizować TVN, który sieje zamęt w głowach nie myślących Polaków.Jak zagraniczne media przestaną manipulować wyborcami, to zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości pewne.
Ciekawe
miesiąc temu
Coś nie widać tu wielkich pesymistów sprzed kilku dni wieszczących katastrofę Polski. Morawiecki rozegrał unię jak wytrawny gracz. Brawo on i Orban.
bDzkEBez
Tak jest
miesiąc temu
Panie premierze w ten sposób nie dostaniesz pan żadnego orderu od Niemców i żadnej intratnej posady w UE!
Alicja22
miesiąc temu
I dla takich chwil earth zyc!!!! Bravo Polska!
ANTONI
miesiąc temu
NIECH ŻYJE POLSKA I WSZYSCY UCZCIWI POLACY.
ANTONI
miesiąc temu
NIECH ŻYJE POLSKA I WSZYSCY UCZCIWI POLACY.
ANTONI
miesiąc temu
NIECH ŻYJE POLSKA I WSZYSCY UCZCIWI POLACY.
ANTEK
miesiąc temu
Butka będzie załamany że wygrała Polska do reszty wyłysieje hehe!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić