Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Jest wniosek do prokuratury. Stanisław Dziwisz podejrzany

38
Podziel się

Komisja ds. pedofilii złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez 4 hierarchów - informuje "Gazeta Wyborcza". Wśród nich jest kardynał Stanisław Dziwisz.

Jest wniosek do prokuratury. Stanisław Dziwisz podejrzany
Komisja ds. pedofilii złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez 4 hierarchów. (PAP, Łukasz Gągulski)
bEUNwPat

Zgłoszona sprawa do prokuratury dotyczy Janusza Szymika, który w latach 80. jako nastolatek był wykorzystywany seksualnie przez Jana Wodniaka proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim (woj. śląskie). Szymik jesienią 2020 r. opowiedział w mediach o tym czego doświadczył, gdy był ministrantem. Zanim nagłośniono sprawę, ofiara proboszcza szukała pomocy wśród duchownych. Bez skutku.

Kardynał Stanisław Dziwisz o wszystkim wiedział?

O przestępstwie proboszcza Wodniaka miał wiedzieć kardynał Stanisław Dziwisz.

bEUNwPav
Mój list z opisem sprawy i prośbą o pomoc przekazałem najpierw księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu. Uzyskałem zapewnienie, że trafi do adresata. Wiem, że ksiądz Isakowicz-Zaleski rozmawiał z kardynałem, a potem przekazał mu list - mówił Janusz Szymik.

Kardynał Dziwisz kilkakrotnie twierdził, że nie pamięta sprawy. Oznajmił jednak, że spotka się z ofiarą księdza Wodniaka. Ostatnio w programie "Fakty po Faktach" dziennikarz zapytał Szymika czy udało się spotkać z metropolitą krakowskim. Mężczyzna powiedział, że nigdy do takiej rozmowy nie doszło.

bEUNwPaB

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" komisja ds. pedofili informuje, że "skierowała we własnym zakresie zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera (biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej) czynów stypizowanych w przepisie art. 240 par. 1 k.k.". Mowa o przepisie dotyczącym niezawiadomienia organów o możliwości popełnienia przestępstwa.

Zobacz także: Kard. Stanisław Dziwisz może jeszcze wybrnąć z trudnej sytuacji? Duchowny mówi jak
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUNwPaW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
Andy
9 miesięcy temu
„Według prokuratury brak jest podstaw do wszczęcia śledztwa w związku z ewentualnym niezawiadomieniem w określonym czasie organów ścigania, czyli policji i prokuratury, o "ewentualnym przestępstwie popełnionym przez księży, z uwagi na brak obowiązku prawnego zgłaszania o tego typu przestępstwach". Prokuratura uznała także, że - jak mówił rzecznik - "przeniesienie księdza do innej parafii nie jest utrudnianiem postępowania w sprawie czy też ukrywaniem osoby"
Seba
9 miesięcy temu
Proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd. Komisja złożyła zawiadomienie do prokuratury to nie znaczy że kto-kol-wiek jest jeszcze podejrzanym. Na razie sprawa będzie się toczyła w sprawie a nie przeciwko komu kolwiek.
nunt
9 miesięcy temu
handlarz krwią sprzedał podobno 100 fiolek krwi świętego
bEUNwPaX
lech
9 miesięcy temu
don Stanislawo mieć brudne ręce . Bóg mu wybaczy bo jest miłośerny
lokilo
9 miesięcy temu
Teraz to nie ma sensu trzeba poczekać aż się zmieni władza i sądy będą odpolitycznione. Wtedy ich trzeba będzie wzywać przed sąd.
asat
9 miesięcy temu
Rzymianie rozciągnęli na drzewcu 33 letniego mężczyznę aby za kilkaset lat, z pogan nazwać się biskupami kościoła i w ten sposób w imię swojego boga tworząc dla niego swój kościół tzw. chrześcijanie już z poparciem państwa i kościoła "zaczęli na prawie" zabijać,gwałcić, łupić i grabić innych pod sztandarami ochrony boga i jego imienia.
tr18
9 miesięcy temu
Do jakiej prokuratury?
Włodzio
9 miesięcy temu
Pamiętam jednego człowieka. Zawsze pisali Prymas Stefan Kardynał Wyszyński. Drugiego takiego męża już nie było
MeHow
9 miesięcy temu
Stasiu? cooo...Jesteś Zdziwiony? :o)
tytrp
9 miesięcy temu
ciekawe sprawa miała miejsc w 80 latach a teraz dopiero o tym wspomina coś tu jest grubymi nićmi szyte.nie są to osoby te które nigdy kościoła nie widzieli
Tak
9 miesięcy temu
Obciąć i nigdy nie będzie krzywdził dzieci
bury
9 miesięcy temu
Stasiu ........ a ty się temu nie dziwisz ? ..... ihihhi
Ted
9 miesięcy temu
Jakoś nie ufam Dziwiszowi , jak on się wogóle zachowuje ? Jak by był ponad ludźmi, nietykalny . Sprawa ewidentnie miała miejsce i musiał o tym wiedzieć.
bEUNwPaP
stan
9 miesięcy temu
Jak śmie taki jeden z drugim zawracać głowę dostojnikom jakimś molestowaniem! przecież oni są pochłonięci gromadzeniem bogactwa i skubaniem swoich owiec
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić