Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Kolor skóry Jezusa Chrystusa. Prymas zgłasza wątpliwości

386

Prymas kościoła anglikańskiego, arcybiskup Justin Welby stwierdził, że kapłani jego wyznania powinni zastanowić się nad tym, czy nadal należy przedstawiać Jezusa jako białego mężczyznę. Słowa Welby'ego padły w kontekście rozwijającego się ruchu Black Lives Matter.

Kolor skóry Jezusa Chrystusa. Prymas zgłasza wątpliwości
Justin Welby, obecny prymas Anglii i najważniejszy kapłan kościoła anglikańskiego (Getty Images, Bethany Clarke)

Prymas Anglii stwierdził, że należy przemyśleć to, czy Jezus powinien być zawsze pokazywany jako osoba o białym kolorze skóry. Jego zdaniem powinno się zastanowić nad tym, czy takie wizerunki zawsze są adekwatne.

Welby, który w praktyce jest głową kościoła anglikańskiego (nominalnie pozostaje nim panujący monarcha brytyjski, czyli obecnie królowa Elżbieta II) ogłosił m.in., że rzeźby przedstawiające Chrystusa, znajdujące się w najważniejszej anglikańskiej katedrze, w Canterbury, zostaną poddane "dyskusji".

Jezus pokazywany jest na różne sposoby w zależności od kultury, języka i rozumienia. Nie możemy sobie wyobrażać, że Bóg jest biały. Wchodząc do kościołów w różnych częściach świata, zobaczymy Jezusa o innym kolorze skóry - mówił arcybiskup w piątkowym wywiadzie w radiu BBC 4.

Czytaj także:

Kolor skóry Jezusa Chrystusa

Welby dodał, że ze wszystkich przedstawień najdokładniejsze są wizerunki obecne na Bliskim Wschodzie, gdzie urodził się Chrystus, jednak jego zdaniem przedstawianie go tylko w jeden sposób - w tradycji zachodniej jako białego - prezentuje Jezusa wyłącznie jako człowieka, a nie uniwersalną ideę Boga.

Jak stwierdził prymas, myśli te w dużym stopniu przyszły mu do głowy pod wpływem ostatnich protestów ruchu Black Lives Matter, w czasie których obalano w Wielkiej Brytanii m.in. pomniki handlarzy niewolników i podważano wiele z uświęconych tradycji.

Niektóre nazwy również muszą zostać zmienione (...). Musi między nami zaistnieć wreszcie wybaczenie, jednak niektóre elementy powinny zostać przekształcone - powiedział Welby, dodając, że pod żadnym pozorem nie ma na myśli np. wynoszenie statui świętych ze środka katedry w Canterbury, a tylko zadanie "pewnych pytań".

Zobacz także: Szymon Hołownia: Kościół musi być społeczny, a nie teologiczny

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić