Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 

Kamiński i Wąsik ponownie ułaskawieni. Jest decyzja Dudy

247

Podczas swojego wtorkowego oświadczenia Prezydent Andrzej Duda ogłosił ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Oznacza to, że obaj politycy przebywający obecnie w więzieniu wyjdą na wolność prawdopodobnie jeszcze dziś.

Kamiński i Wąsik ponownie ułaskawieni. Jest decyzja Dudy
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika (X, @prezydentpl)

Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika ciągnie się już od długich tygodni. Ostatecznie obaj politycy zostali aresztowani 9 stycznia 2024 w związku z ciążącym na nich prawomocnym wyrokiem 2 lat pozbawienia wolności.

W 2015 r. Kamiński i Wąsik usłyszeli ten sam wyrok, lecz wówczas był on wydany nieprawomocnie przez sąd I instancji. Już wtedy Prezydent Andrzej Duda wydał decyzję o ich ułaskawieniu. Sąd Najwyższy zakwestionował zasadność aktu łaski twierdząc, że na tym etapie postępowania taka decyzja nie ma mocy prawnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 03.01

To właśnie dlatego doszło do wydania nakazu aresztowania, a następnie do zatrzymania byłego szefa MSWiA oraz jego zastępcy i osadzenia ich w więzieniach. Andrzej Duda wszczął postępowanie ułaskawiające, w którym to stroną wykonawczą jest minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar, lecz w obozie Prawa i Sprawiedliwości coraz głośniej mówiło się o konieczności podjęcia działań przez Dudę.

Mimo że Prezydent zapewniał, że pierwsze ułaskawienie z 2015 r. nadal jest w mocy, coraz częściej mówiło się o tym, że Duda zdecyduje się na powtórne wykorzystanie aktu łaski. To ruch, który był kategorycznie dementowany jeszcze parę tygodni temu i według ekspertów Prezydent nie mógłby się na niego zdecydować z uwagi na konsekwencje wizerunkowe.

Kamiński i Wąsik ponownie ułaskawieni. Decyzja Dudy w związku z "niepokojami społecznymi"

We wtorek 23 stycznia w okolicach godz. 15:00 dowiedzieliśmy się jednak, że o 17:30 Prezydent Andrzej Duda wyda oświadczenie. O 17:00 zaś na oficjalnym profilu Kancelarii Prezydenta RP na X (wcześniej Twitter) pojawiło się nagranie ze spotkania Dudy z Barbarą Kamińską i Romą Wąsik - żonami aresztowanych polityków.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zaplanowane wcześniej oświadczenie Prezydent rozpoczął od przedstawienia tła całej sprawy z "aferą gruntową" na czele. To właśnie w związku z nią, a dokładniej za podrobienie dokumentów państwowych, skazani zostali Kamiński i Wąsik. Zaskoczony był również szybkością działania organów sądowniczych ws. szybko wydanego nakazu aresztowania

Andrzej Duda ogłosił zaś następnie - zgodnie z przewidywaniami - że ułaskawia obu polityków. Ponownie jednak zaznaczył, że tak naprawdę pierwszy akt łaski z 2015 r. był, tak czy siak, wiążący.

Cały czas stoję na stanowisku, że panowie są ułaskawieni i że ułaskawienie z 2015 r. było ułaskawieniem skutecznym. Podkreślam jeszcze raz - zgodnym z Konstytucją, co potwierdził kilkukrotnie Trybunał Konstytucyjny. Niemniej biorąc pod uwagę niepokoje społeczne, które się pojawiły w związku z zamknięciem Panów Ministrów do więzienia; z tym, w jaki sposób zostali oni potraktowani przez polskie państwo i obecne polskie władze, zdecydowałem się, na wniosek małżonek Panów Ministrów, wszcząć postępowanie ułaskawiające [...]. Zostało ono w całości przeprowadzone.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oznacza to koniec odsiadki i powrót do domów. Prezydenckie ułaskawienie w tym momencie nie podlega dyskusji i spełnia wszystkie wymogi prawne.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić