Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 
aktualizacja 

Katastrofa łodzi z migrantami. 51 osób utonęło

38

U wybrzeży El Hierro, najbardziej wysuniętej na zachód wyspy z archipelagu Wysp Kanaryjskich, hiszpańscy ratownicy uratowali 9 rozbitków z Afryki. Łódź z imigrantami płynąca z Senegalu wywróciła się. Jak podaje "Wyborcza" zginęło 51 osób.

Katastrofa łodzi z migrantami. 51 osób utonęło
Katastrofa łodzi z migrantami u wybrzeży El Hierro (Wyspy Kanaryjskie). Zginęło 51 osób (Unsplash, Martin Godetz)

Na statku płynącym z Senegalu znajdowało się zaledwie 60 osób. Kapitan stracił orientację, a ze względu na przedłużającą się przeprawę na pokładzie zaczęło brakować wody pitnej. Podczas 9. dnia rejsu łódź nagle się wywróciła, w wyniku czego utonęło 50 osób. Kapitan zginął na miejscu - mężczyzna wpadł pod śrubę statku.

Hiszpańskie służby wyłowiły z Atlantyku 9 rozbitków, których łódź przewróciła się ok. 100 km od wybrzeży El Hierro. Jak czytamy w artykule "Wyborczej" mężczyźni, którzy spędzili w wodzie 9 godzin, przeżyli dzięki załodze tankowca płynącego do Kolumbii, która zaalarmowała kanaryjskie służby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin szykuje ofensywę? Gen. Polko: Rosja nadwyrężyła zasoby

Szturm migrantów na Wyspy Kanaryjskie

Szlak kanaryjski jest najczęściej wybieraną przez przemytników trasą prowadzącą do Hiszpanii, przez który dociera około 80 proc. nielegalnych emigrantów z Afryki.

Liczba uchodźców i migrantów z Afryki, którzy trafiali do Europy przez Wyspy Kanaryjskie, gwałtownie wzrasta w ostatnich miesiącach. Pod koniec kwietnia cztery łodzie z 220 imigrantami dotarły do El Hierro i Gran Canarii. Od początku roku do 15 kwietnia przybyło tam 14 tys. osób na 212 łodziach. Dla porównania, w ubiegłym roku dotarło tam tylko 2,3 tys. migrantów z Afryki. Liczba utonięć w tym czasie wzrosła o 20 proc.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W 2023 roku do kontynentalnej Hiszpanii dotarło 40 tys. cudzoziemców, głównie z Maroka i Mauretanii. Unia Europejska przekazała 500 mln euro władzom mauretańskim, aby powstrzymały przemyt ludzi do Europy, jednak skutków tych działań nie widać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Refugees on the Canary Islands | DW Documentary
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić