Kosma Szczepaniak| 

Kiedy otwarcie granic? Nowe informacje w sprawie granicy z Ukrainą

43

Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do przedłużenia zamknięcia granic przynajmniej do 15 czerwca. Tymczasem w Polsce rozważane są scenariusze otwarcia niektórych granic na okres wakacyjny. Głos zabrał też główny lekarz sanitarny Ukrainy, Wiktor Laszko.

Kiedy otwarcie granic? Nowe informacje w sprawie granicy z Ukrainą
(Getty Images)

Wciąż brakuje konkretnych informacji na temat ewentualnego ponownego otwarcia granic. Kilka dni temu Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do przedłużenia tymczasowego ich zamknięcia. Jeśli rządy przychylą się do propozycji, Europejczycy będą mogli swobodnie podróżować dopiero od 15 czerwca.

W Polsce tymczasem pojawiają się głosy dotyczące pierwszych kroków podejmowanych w związku z granicami. Choć większość z nas powinna przygotować się do spędzenia urlopu wakacyjnego w kraju, to możliwym scenariuszem jest zezwolenie na podróże z Polski do krajów, które również są członkami Grupy Wyszehradzkiej, a więc Czech, Węgier oraz Słowacji.

Kiedy otwarcie granic? Ukraina bacznie obserwuje Polskę

Co w przypadku granicy Polski z Ukrainą? W tej sprawie wypowiedział się naczelny lekarz sanitarny naszego wschodniego sąsiada, Wiktor Laszko. Zaznaczył on, że Polska jest dla Ukrainy punktem odniesienia w sprawie daty otwarcia granic.

Jako punkt odniesienia obieramy Polskę, ponieważ podążamy według podobnego scenariusza. Tylko że Polska jest dwa tygodnie do przodu pod względem sytuacji epidemicznej - zaznaczył Laszko.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ukraina 17 marca zamknęła przejścia graniczne dla regularnego ruchu pasażerskiego, tj. transportu lotniczego, kolejowego i autobusowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić