Kiedy wypada Wielkanoc? Rozwiewamy wątpliwości

4

Trwa wielki post, który jest czasem oczekiwania na święta wielkanocne. Kiedy w tym roku wypada Wielkanoc i ile dni wolnego z tej okazji będą mieć Polacy? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Kiedy wypada Wielkanoc? Rozwiewamy wątpliwości
Kiedy Wielkanoc 2024? (Adobe Stock, DAREK11)

Wielkanoc to święto ruchome. Właśnie dlatego rokrocznie wypada w nieco innym terminie. Dla niektórych jest to problematyczna kwestia. "Ruchomość" tego święta sprawia, że nie są w stanie zapamiętać daty Wielkanocy w konkretnym roku.

Nic więc dziwnego, że co jakiś czas pojawiają się pytania o to, kiedy wypada Wielkanoc 2024. Zwyczajowo te święta są celebrowane w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W praktyce oznacza to, że święta wielkanocne każdorazowo przypadają pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

Kiedy więc wypada Wielkanoc 2024? Tym razem będziemy ją celebrować w dniu 31 marca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dagmara Kaźmierska o relacji z Marcinem Hakielem. Czy faktycznie nie chciała z nim tańczyć?

Niewątpliwie warto zapisać sobie ten termin. Wielkanoc to święto, które jest bardzo ważne dla wszystkich chrześcijan. W związku z tym licznie gromadzą się w kościołach i spotykają z rodziną.

Wielkanoc 2024: dni wolne od pracy

Ile dni wolnych od pracy przysługuje z tytułu Wielkanocy 2024? 31 marca, a więc Niedziela Wielkanocna, oznacza oczywiście odpoczynek od obowiązków służbowych. Wolny jest też Wielkanocny Poniedziałek (1 kwietnia). W związku z tym na początku kwietnia Polaków czeka wydłużony weekend!

Wielkanoc poprzedza Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek odprawiana jest tylko jedna msza Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek w kościołach organizowana jest droga krzyżowa, a także gorzkie żale. To dzień śmierci krzyżowej Jezusa. Nie ma wówczas Eucharystii.

Triduum Paschalne kończy Wielka Sobota. Tego dnia w świątyniach panuje cisza, nie odprawia się mszy. Po zachodzie słońca rozpoczyna się natomiast Wielkanoc. Można więc zainicjować świętowanie.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić