Kobieta pokazała zdjęcia i SMS-y. W parafii wybuchł skandal

50

Parafianka z Karlina (woj. zachodniopomorskie) opowiedziała o związku z wikarym Dariuszem R. z parafii św. Michała Archanioła. Dowodem na to mają być opublikowane zdjęcia w mediach społecznościowych. Kuria nie potwierdziła tych doniesień, ale duchowny wkrótce zrezygnował ze stanowiska.

Kobieta pokazała zdjęcia i SMS-y. W parafii wybuchł skandal
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, wideonet)

Sprawę opisał portal "Onet". W grudniu 2021 roku pewna parafianka z parafii św. Michała Archanioła w Karlinie w Zachodniopomorskiem udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcie. Wszystko wskazywało na to, że kobieta może być w związku z księdzem z parafii.

Parafianka miała romans z wikarym?

Po publikacji fotografii w mieście zawrzało. Inna parafianka zwróciła się do kurii i biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego z prośbą o zbadanie zachowania księdza Dariusza R. Jak pisze "Onet", w sprawie interweniowały nawet władze miasta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile Polacy dają księdzu "do koperty"? "Niech za robotę się wezmą"

Reakcja biskupa była bardzo szybka i już w styczniu 2022 roku ks. Dariusz R., tuż po Nowym Roku zniknął z Karlina. Najprawdopodobniej został odwołany. Jednak zaledwie pół roku później, w połowie 2022 roku ks. Dariusz został wikariuszem w miejscowości Sławno.

Publikowała pikantne zdjęcia i szczegóły

Biskup Edward Dajczak na początku lutego złożył rezygnację ze względów zdrowotnych, ale wcześniej odwołał księdza Dariusza R. z funkcji wikarego w Sławnie. Duchowny, który obecnie przebywa na urlopie i parafianka, z którą mógł mieć romans, nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami. Jednak najprawdopodobniej nadal utrzymują kontakt.

Kobieta dzieliła się coraz bardziej pikantnymi zdjęciami. Redakcja "Onetu" opisuje, że parafianka publikowała także półnagie zdjęcia księdza, fotografie, na których są razem oraz screeny wiadomości, w których duchowny zapewnia, że kocha kobietę i chce mieć z nią dzieci.

"Nie do końca był wierny Bogu"

Duchowny miał też wyznać, że "nie do końca był wierny Bogu w tamtym momencie". "Onet" zwrócił się do kurii koszalińsko-kołobrzeskiej, ale jej przedstawiciele przyznali, że "nie są zainteresowani rozmową na ten temat". Rzecznik tłumaczył, że nie chce się wypowiadać, ponieważ sprawa dotyczy osób, "które też mają prawo do prywatności".

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego biskup powinien przeprowadzić z księdzem rozmowę w sytuacji, gdy są podstawy, by sądzić, że ma on romans. Wszystko dlatego, że duchowni są zobowiązani "zachować ze względu na Królestwo niebieskie doskonałą i wieczystą wstrzemięźliwość".

W KPK czytamy, że gdy podejrzenia się potwierdzą, biskup powinien napomnieć danego księdza, a gdy czyn ten wywołuje zgorszenie - dany duchowny powinien być zawieszony. Ksiądz może wyrazić przed biskupem skruchę, żal i zadeklarować postanowienie poprawy, pod warunkiem, że zerwie relację z kobietą.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić