Kluczowa data. Prof. Horban o ponownym lockdownie w Polsce

648

Wariant Delta koronawirusa zaczyna szaleć po zachodniej Europie, co sprawia, że coraz więcej krajów przywraca restrykcje. Czy w Polsce również dojdzie do zaostrzenia zasad? Głos w tej sprawie zabrał prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.

Kluczowa data. Prof. Horban o ponownym lockdownie w Polsce
Profesor Andrzej Horban / fot. Adam Guz (KPRM)

COVID-19 nie ustępuje. Rozprzestrzenianie się wariantu Delta budzi niepokój i sprawia, że zaostrzane są ograniczenia. Niewykluczone, że podobnie stanie się w Polsce.

Jeżeli dojdzie do zwiększenia liczby zakażeń, na przykład tak jak w Portugalii, gdzie jest 240 osób zakażonych na 100 tys. mieszkańców, to oczywiście tak. Wtedy będziemy starać się wybierać powiaty, gdzie ten odsetek osób zaszczepionych jest niewielki - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19

Najpierw lockdown lokalny

Prof. Horban zaznaczył również, że pierwszym krokiem reagowania jest lockdown lokalny, a nie ogólnokrajowy.

Chodzi o to, aby ograniczyć transmisję wirusa w ogniskach zakażeń. (...) To są rzeczy bardzo płynne. Lockdown nie jest wprowadzony tylko po to, aby zablokować liczbę zakażeń, ale także ochronić prawidłowe działanie służby zdrowia - kontynuował ekspert.

Kiedy należy spodziewać się decyzji? - Kluczowe w podejmowaniu decyzji będą dane z końca sierpnia i początku września - podsumował profesor Andrzej Horban.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić