Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Kolejny straszliwy skutek pandemii. Może umrzeć nawet 10 tys. dzieci miesięcznie

179

Eksperci z UNICEF zbadali, w jaki sposób pandemia COVID-19 odbija się na dzieciach. Okazało się, że skutki ograniczeń, które wprowadzono w celu ochrony przez koronawirusem, mają katastrofalne konsekwencje. Pokrzywdzonych będzie nawet kilka kolejnych pokoleń.

Kolejny straszliwy skutek pandemii. Może umrzeć nawet 10 tys. dzieci miesięcznie
Głód wywołany pandemią najbardziej odbija się na dzieciach (Getty Images, SOPA Images , Contributor)

Najprawdopodobniej kryzys żywnościowy wywołany pandemią spowoduje śmierć około 10 tysięcy dzieci miesięcznie. Pięćdziesiąt procent nieletnich, którzy mogą umrzeć w konsekwencji niedożywienia, pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej. UNICEF szacuje, że kolejne 550 tysięcy w wyniku głodu doświadczy poważnego wyniszczenia organizmu.

Koronawirus: pandemia COVID-19 pogłębiła problem głodu

Eksperci UNICEF-u ostrzegają, że konsekwencje skrajnego niedożywienia odbiją się na kolejnych pokoleniach. W przypadku potomstwa dorosłych, którzy zostali dotknięci przez głód, istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej.

Bez pilnych działań globalna liczba dzieci cierpiących z powodu wyniszczenia organizmu mogłaby osiągnąć prawie 54 miliony w ciągu roku. Spowodowałoby to globalne marnotrawstwo na poziomie niespotykanym w tym tysiącleciu – czytamy w komunikacie prasowym UNICEF-u.
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus i głód. Dramatyczna sytuacja w Brazylii

W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy obszarów wiejskich. Ponieważ w wyniku pandemii spadła sprzedaż żywności, rolnicy nie są w stanie spieniężyć płodów rolnych. Henrietta Fore, dyrektorka wykonawcza UNICEF-u, uważa, że problem głodu, który pogłębia pandemia, jest poważniejszym problemem niż sam COVID-19.

Coraz wyraźniej widać, że reperkusje pandemii wyrządzają dzieciom coraz więcej szkód niż sama choroba. Wzrosły wskaźniki ubóstwa gospodarstw domowych i braku bezpieczeństwa żywnościowego – powiedziała Henrietta Fore.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić