Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus przenosi się na żywności? Naukowcy wydali oświadczenie

215

Od wybuchu pandemii COVID-19 nawet zakupy stały się wyzwaniem. Każda wizyta w sklepie spożywczym wymaga maseczki na twarz oraz jednorazowych rękawiczek, a i tak obawiamy się, że przeniesiemy koronawirusa na produktach. Naukowcy wreszcie rozstrzygnęli, czy rzeczywiście te obawy są uzasadnione.

Koronawirus przenosi się na żywności? Naukowcy wydali oświadczenie
(Getty Images, China News Service , Contributor)

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Agencji ds. Żywności i Leków. Upublicznił je doktor Stephen Hahn, komisarz tej amerykańskiej organizacji, w trakcie wywiadu dla CNN.

Koronawirus: czy można się zarazić przez dotykanie produktów i opakowań?

Jak zapewnił dr Stephen Hahn, nie istnieją dowody, by koronawirus mógł przenieść się na produktach spożywczych oraz ich opakowaniach. Leanie Wen, była komisarz do spraw Zdrowia w Baltimore, podkreśliła jednak, że ryzyko zarażenia się COVID-19 w sklepie rzeczywiście jest wysokie. Niebezpieczeństwo wynika jednak z kontaktu z innymi klientami, którzy mogą kaszleć lub kichać.

Eksperci wskazują, jak można zminimalizować ryzyko zarażenia się w sklepie. Radzą klientom, aby zaprzestali dezynfekowania i mycia zakupionych produktów na rzecz rygorystycznego stosowania się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Polecają im dokładnie myć ręce oraz pilnować zachowania co najmniej 2-metrowego dystansu od napotkanych osób.

Nie mamy dowodów na to, że wirus wywołujący COVID-19 może przenosić się przez żywność lub opakowania – oświadczył dr Stephen Hahn w rozmowie z CNN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić