Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus na świecie. Alarm w Hiszpanii. Wprowadzono godzinę policyjną

3

Władze Włoch i Hiszpanii podjęły kolejne kroki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. W pierwszym z państw doszło do zamknięcia wielu obiektów, m.in. basenów czy siłowni. W drugim – do wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Koronawirus na świecie. Alarm w Hiszpanii. Wprowadzono godzinę policyjną
(EPA)

Jak informuje BBC, restrykcje obowiązują mieszkańców Włoch od poniedziałku 26 października. Z kolei władze Hiszpanii zdecydowały się na wprowadzenie nowych obostrzeń od niedzieli 25 października.

Koronawirus – Hiszpania. Nowe obostrzenia

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez wprowadził w kraju godzinę policyjną. Będzie ona obowiązywać między 23:00 a 06:00. Ze względu na ogłoszenie stanu wyjątkowego przedstawiciele lokalnych władz otrzymali zgodę, aby zakazać mieszkańcom podróży między regionami.

Lokalnym urzędnikom wolno też zmienić zakres godziny policyjnej. Premier wyraził przekonanie, że może być to konieczne dla sprawnego funkcjonowania regionalnych służb medycznych. Mieszkańcom nie wolno również spotykać się – publicznie i prywatnie – w gronie większym niż sześć osób.

Zobacz także: Zobacz też: Sejm. Władysław Kosiniak-Kamysz o zamieszaniu wokół ustaw antycovidowych

Na razie nowe restrykcje będą obowiązywały mieszkańców Hiszpanii przez 15 dni. Jednak Pedro Sánchez potwierdził, że zwrócił się do członków parlamentu z prośbą o przedłużenie obostrzeń na okres sześciu miesięcy.

Sytuacja, przez którą przechodzimy, jest ekstremalna. To najpoważniejsza sytuacja w ostatnim półwieczu – tłumaczy Pedro Sánchez.

Koronawirus – Włochy. Nowe obostrzenia

Na działania zdecydowali się również Włosi. Jak argumentują, ograniczenia są konieczne, ponieważ przez pandemię COVID-19 służba zdrowia stała się zbyt obciążona.

Od poniedziałku 26 października nastąpi zamknięcie kin, basenów, siłowni oraz teatrów. Z kolei bary, kawiarnie oraz restauracje nie mogą obsługiwać klientów w lokalu aż do godziny 18. Uczniowie szkół średnich będą mieli głównie zdalne zajęcia.

Giuseppe Conte zaznaczył, że nie chce wprowadzać lockdownu, jaki miał miejsce w miesiącach wiosennych. Podkreślił, że jeżeli mieszkańcy będą rygorystycznie stosować się do zaleceń, w grudniu zostaną zniesione lub poluzowane.

Przypuszczamy, że w tym miesiącu musimy trochę pocierpieć, ale zaciskając zęby i stosując się do ograniczeń, będziemy mogli ponownie odetchnąć w grudniu – tłumaczy premier Giuseppe Conte na konferencji prasowej.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić