Od końca wakacji i ponownego otwarcia szkół sytuacja w Polsce pogarsza się niemal z dnia na dzień. W czwartek liczba nowych zakażeń koronawirusem wyniosła rekordowe 8099, a śmierć poniosło 91 chorych. Rząd stara się zahamować rozprzestrzenianie się epidemii poprzez rozszerzenie czerwonej strefy na kolejne powiaty.
Zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad 100 powiatów jako stref czerwonych. Będzie w nich dość dużo miast - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Szykują się też nowe restrykcje. Według nieoficjalnych informacji najpoważniejsze obostrzenia zostaną wprowadzone w stolicach województw. Wraz z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Polsce wraca temat lockdownu, który wprowadzono na wiosnę. Czy rząd powinien ponownie zamrozić gospodarkę w ramach walki z wirusem? Zapytaliśmy o to Polaków.
Drugi lockdown? Polacy wyjątkowo zgodni
Aż 64 proc. badanych nie chce wprowadzenia drugiego lockdownu. Taka decyzja rządu wiązałaby się z zamrożeniem dużej części gospodarki i życia społecznego. Zamknięte zostałyby centra handlowe, restauracje, obiekty sportowe, siłownie, salony fryzjerskie i kosmetyczne itp.
Zaledwie 24 proc. respondentów uważa, że drugi lockdown w Polsce to dobry pomysł. Z kolei 12 proc. badanych nie chce zająć jasnego stanowiska w tej sprawie. Odpowiedzi najstarszych respondentów minimalne różnią się od dwóch młodszych grup. 27 proc. badanych po 45. roku życia uważa, że rząd powinien drugi raz zamrozić część gospodarki.
Rząd na razie odżegnuje się od pomysłu wprowadzenia lockdownu
Być może będzie taki moment, że trzeba będzie wrócić do lockdownu, ale specjaliści zdrowia publicznego przestrzegają, że długofalowe skutki lockdownu są gorsze - podkreśla dr Marek Balicki, były minister zdrowia i członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1083 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 9 – 12 października 2020 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.