Aleksander Sławiński| 

Od stuleci fascynuje ludzi na całym świecie. Zagadka Stonehenge bliżej rozwiązania

12

Od setek lat zagadka megalitycznych budowli w Stonehenge fascynuje wiele osób. Pojawia się pytanie, jaką technologią i po co dawni mieszkańcy Anglii mieli wznieść krąg złożony z dziesiątek ważących wiele ton kamieni. Ostatnio naukowcy doszli do nowych wniosków na temat tego tajemniczego obiektu.

Od stuleci fascynuje ludzi na całym świecie. Zagadka Stonehenge bliżej rozwiązania
(Getty Images)

Budowle w Stonehenge są przedmiotem trwającej od dawna debaty naukowej. Historycy i archeologowie spierają się nie tylko o to, kto, w jakim celu i jakimi metodami ułożył kamienie, ale też skąd właściwie pochodził budulec.

Krąg zbudowany jest z typu piaskowca zwanego sarsenem. Przez długi czas zastanawiano się, skąd przetransportowano ogromne kamienne bloki. Jak się okazuje, zostały one wydobyte dość niedaleko - w lesie znajdującym się około 25 kilometrów od Stonehenge, nieopodal miasta Malborough.

Swoje wnioski na ten temat opublikował w środę na łamach pisma "Science Andvanced" zespół brytyjskich archeologów. Niektóre media od razu uderzyły w bardzo sensacyjne tony, mówiąc o "rozwiązaniu zagadki". W rzeczywistości odkrycie przybliża nas tylko do jej rozwiązania.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kto zbudował Stonehenge?

Składające się z sarsenu głazy mają nawet 30 ton i siedem metrów długości. Przypuszczano więc, że nie mogły trafić tam z daleka, jednak dopiero teraz udało się to w pełni ustalić, dzięki analizom składu chemicznego skał.

Czytaj także:

Co ciekawe, nie wszystkie megality pochodzą z okolicznego lasu - dwa z wielkich głazów posiadają inne pochodzenie, które wciąż pozostaje nieznane. Mniejsze głazy, rozrzucone wokół, również złożone są z innych materiałów.

Być może to przypadek, możliwe jednak, że stanowi to dowód na to, że Stonehenge wznosiły różne wspólnoty budowniczych, które materiał dostarczały z innych obszarów kraju - piszą badacze.

Potwierdzałoby to twierdzenie, że Stonehenge było używane przez szereg ludów zamieszkujących obszar południowej Anglii przez tysiące lat. Najprawdopodobniej budowla związana była z kultem Słońca i Księżyca i mogła służyć do obliczania ich pozycji względem Ziemi w różnych okresach roku, a nawet zaćmień.

To niesamowicie ekscytujące dowiedzieć się, skąd dokładnie budowniczowie wydobywali materiał. Dzięki temu będziemy mogli zrozumieć, jaką drogę przebyły głazy i dodać kolejny fragment do układanki, jaką jest zagadka Stonehenge - mówi współautorka badania Susan Greaney.

Zobacz także: ''Coś" z Antarktydy. Zagadka rozwiązana

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić