Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Od stuleci fascynuje ludzi na całym świecie. Zagadka Stonehenge bliżej rozwiązania

11
Podziel się:

Od setek lat zagadka megalitycznych budowli w Stonehenge fascynuje wiele osób. Pojawia się pytanie, jaką technologią i po co dawni mieszkańcy Anglii mieli wznieść krąg złożony z dziesiątek ważących wiele ton kamieni. Ostatnio naukowcy doszli do nowych wniosków na temat tego tajemniczego obiektu.

Od stuleci fascynuje ludzi na całym świecie. Zagadka Stonehenge bliżej rozwiązania
(Getty Images)

Budowle w Stonehenge są przedmiotem trwającej od dawna debaty naukowej. Historycy i archeologowie spierają się nie tylko o to, kto, w jakim celu i jakimi metodami ułożył kamienie, ale też skąd właściwie pochodził budulec.

Krąg zbudowany jest z typu piaskowca zwanego sarsenem. Przez długi czas zastanawiano się, skąd przetransportowano ogromne kamienne bloki. Jak się okazuje, zostały one wydobyte dość niedaleko - w lesie znajdującym się około 25 kilometrów od Stonehenge, nieopodal miasta Malborough.

Swoje wnioski na ten temat opublikował w środę na łamach pisma "Science Andvanced" zespół brytyjskich archeologów. Niektóre media od razu uderzyły w bardzo sensacyjne tony, mówiąc o "rozwiązaniu zagadki". W rzeczywistości odkrycie przybliża nas tylko do jej rozwiązania.

Kto zbudował Stonehenge?

Składające się z sarsenu głazy mają nawet 30 ton i siedem metrów długości. Przypuszczano więc, że nie mogły trafić tam z daleka, jednak dopiero teraz udało się to w pełni ustalić, dzięki analizom składu chemicznego skał.

Czytaj także:

Co ciekawe, nie wszystkie megality pochodzą z okolicznego lasu - dwa z wielkich głazów posiadają inne pochodzenie, które wciąż pozostaje nieznane. Mniejsze głazy, rozrzucone wokół, również złożone są z innych materiałów.

Być może to przypadek, możliwe jednak, że stanowi to dowód na to, że Stonehenge wznosiły różne wspólnoty budowniczych, które materiał dostarczały z innych obszarów kraju - piszą badacze.

Potwierdzałoby to twierdzenie, że Stonehenge było używane przez szereg ludów zamieszkujących obszar południowej Anglii przez tysiące lat. Najprawdopodobniej budowla związana była z kultem Słońca i Księżyca i mogła służyć do obliczania ich pozycji względem Ziemi w różnych okresach roku, a nawet zaćmień.

To niesamowicie ekscytujące dowiedzieć się, skąd dokładnie budowniczowie wydobywali materiał. Dzięki temu będziemy mogli zrozumieć, jaką drogę przebyły głazy i dodać kolejny fragment do układanki, jaką jest zagadka Stonehenge - mówi współautorka badania Susan Greaney.

Zobacz także: ''Coś" z Antarktydy. Zagadka rozwiązana

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Swiatopolan
2 lata temu
Super miejsce. Punkt energii połączony z piramidą w Egipcie. Mega odczucia. Czas budowy tej struktury to 1000 lat w epoce neolitu. Już wtedy tamte ludy inteligencją wyprzedzały niektórych z nas .... Smutne ale prawdziwe
Podróżnik
2 lata temu
Tak naprawdę to nic specjalnego. Wrażenia nie robi. Nawet między te kamienie nie pozwalają wchodzić. Generalnie stracony dzień. Wycieczki tam nie polecam
A NO
2 lata temu
mnie interesuje po co taki wysiłek wykonali ? moze chodzi o ciała kosmiczne i położenie ich wzgledem ziemi ?a moze to pierwszy zegar ?jak słońce padało na te kamienie patrzyli ?mnie sie wydaje ,ze nalezy tam obok zamieszkac i obserwować co i jak nastepuje i sie wyjasni po co te kamyczki mróweczki przyniosły , moze woda je spławili a potem jak bloki piramid budowali -czas by naukowcy potraktowali to proritetowo i sie szybko wyjasni , a moze to miesiące , no taki kalendarz kiedy wiosna itp, patrzyli jaksłońce układa sie miedzy kamieniami i wiedzieli co nalezy na polu robić i czy juz czas żniwa zbierać itd--tam na miejscu tez jakieś legendy chodza miedzy ludźmi to posłuchac , zawsze jakas prawda sie w legendach zachowa i ukierunkuje
Mr. 47
2 lata temu
Yhy... Nie wiedzą po co.. Kto i jak to zbudował ale są blisko rozwiązania zagadki haha... Ludzie otworzyć umysł... Piramidę też na belkach drewnianych transportowali głazy ważące 200t jeden i ułożyli idealnie... A dziś 21 w i nikt tego nie powtórzy... Ciekawe
Danuta
2 lata temu
Ciekawe
🐒🦧🐒🦧
2 lata temu
💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩
👽👽👽
2 lata temu
🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸
Roman xwe
2 lata temu
Następny ucony z o2. Literówka w nazwie miasta w pobliżu. Żeby nie umieć przepisać poprawnie nazwy. Żenada. Facet, idź do szkoły.
Angliasyf
2 lata temu
Byłem tam nie warto w Polsce jest wiele ciekawszych miejsc
heh
2 lata temu
Coś się dzisiaj dublujecie. Koleżanka też o tym pisała, ale tak śmiesznie i nieporadnie...
wojcek
2 lata temu
tylko 25 km to pewnie na plecach przynieśli
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić