Robert Czykiel| 

Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa. Kiedy ZUS wypłaci świadczenie postojowe?

94

Do Polaków trafiają już świadczenia postojowe, które są wypłacane w ramach tarczy antykryzysowej. ZUS na bieżąco reguluje zobowiązania.

Tarcza antykryzysowa. Kiedy ZUS wypłaci świadczenie postojowe?
Tarcza antykryzysowa. Kiedy ZUS wypłaci świadczenie postojowe? (Pixabay)

Tarcza antykryzysowa weszła w życie na początku kwietnia i ma pomóc przedsiębiorcom oraz pracownikom, którzy cierpią z powodu pandemii koronawirusa. Jedną z form pomocy jest świadczenie postojowe. Skorzystać z niego mogą osoby samozatrudnione oraz pracownicy wykonujący umowy cywilnoprawne.

Tarcza antykryzysowa. Ile wynosi świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe wynosi 80 proc. pensji minimalnej. Mowa zatem o kwocie w wysokości 2080 zł. Dobra wiadomość jest taka, że nie podlega ona opodatkowaniu i oskładkowaniu, więc w całości trafia do wnioskodawcy.

Tego typu wsparcie może być wypłacane przez trzy miesiące. Jego wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Można je uzyskać, składając wniosek do ZUS.

Tarcza antykryzysowa. Kiedy ZUS wypłaci świadczenia postojowe?

Pierwsze wypłaty trafiły do wnioskodawców w środę 15 kwietnia. ZUS obecnie na bieżąco realizuje kolejne wypłaty. Jeżeli zatem nie otrzymałeś jeszcze pieniędzy, to mogą one trafić na konto w każdej chwili.

Rząd cały czas rozbudowuje tarczę antykryzysową. W ostatnich dniach wprowadzono jej trzecią wersję. Od razu też ruszyły prace nad kolejnymi formami wsparcia na czas kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić