o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Robert Czykiel
|

Koronawirus w Polsce. Ważne zmiany. Dotyczą kwarantanny i izolacji

6
Podziel się

Ministerstwo zdrowia zatwierdziło rozporządzenia, o których mówiło się od kilku dni. Zmiany dotyczą osób zakażonych, które nie mają objawów, oraz tych, którzy mieli kontakt z zakażonym lub wrócili z zagranicy.

Koronawirus w Polsce. Ważne zmiany. Dotyczą kwarantanny i izolacji
Koronawirus w Polsce. Nadchodzą ważne zmiany (Pixabay)
bEruETwB

Adam Niedzielski, który w sierpniu został nowym ministrem zdrowia, ma za zadanie przygotować służbę zdrowia na jesień i zimę. Jest duże ryzyko, że w tym okresie może dojść do znacznego wzrostu osób zakażonych koronawirusem. To z kolei może doprowadzić do paraliżu opieki medycznej.

Koronawirus w Polsce. Ważne rozporządzenia podpisane

Pierwsze zmiany zapowiedziano kilka dni temu. Zmienić się miały zasady dotyczące izolacji oraz kwarantanny. We wtorek 1 września stosowne rozporządzenia w tej sprawie zostały podpisane.

bEruETwD

W przypadku zakażonych, którzy nie mają objawów, izolacja zostanie zniesiona już po dziesięciu dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu. Nie będzie także konieczności otrzymania dwóch negatywnych wyników.

Zobacz także: Dr Paweł Grzesiowski o jesiennych infekcjach u uczniów. Leczyć gorączkę i katar na własną rękę?
bEruETwJ

Zmiany dotyczą także kwarantanny osób, które miały kontakt z zakażonym lub wróciły z zagranicy. Teraz będzie ona trwać dziesięć dni.

Nowe zasady mają usprawnić służbę zdrowia w okresie jesienno-zimowym. Obecnie wszyscy obawiają się dużego wzrostu zakażeń po powrocie dzieci do szkół.

bEruETwK
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEruETxe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Jkl
11 miesięcy temu
Na kwarantannie przetrzymywali was do tej pory niezgodnie z prawem o 4 dni dłużej. Kto za to odpowie? USTAWA z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi : Art. 34. 1. Obowiązkowej hospitalizacji podlegają: 1) osoby chore na gruźlicę w okresie prątkowania oraz osoby z uzasadnionym podejrzeniem o prątkowanie; 2) osoby chore i podejrzane o zachorowanie na: a) błonicę, b) cholerę, c) dur brzuszny, d) dury rzekome A, B, C, e) dur wysypkowy (w tym choroba Brill-Zinssera) f) dżumę, g) grypę H7 i H5, h) nagminne porażenie dziecięce oraz inne ostre porażenia wiotkie, w tym zespół Guillain-Barré, i) ospę prawdziwą, j) zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS), k) tularemię, l) wąglik, m)wściekliznę, n) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, o) wirusowe gorączki krwotoczne, w tym żółtą gorączkę. 2. Osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z chorymi na cholerę, dżumę płucną, ospę prawdziwą, wirusowe gorączki krwotoczne oraz zespół ostrej nie- wydolności oddechowej (SARS), podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu, przez okres nie dłuższy niż: 1) 5 dni – w przypadku cholery, 2) 6 dni – w przypadku dżumy płucnej, 3) 21 dni – w przypadku ospy prawdziwej, 4) 21 dni – w przypadku wirusowych gorączek krwotocznych, 5) 10 dni – w przypadku zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS) licząc od ostatniego dnia styczności.
info
11 miesięcy temu
Zmienił się minister zdrowia
gosciu
11 miesięcy temu
a gdzie ta sluzba zdrowia?...za telefonami;)
bEruETxf
Tampona
11 miesięcy temu
Paraliż służby zdrowia to my mamy już od lat...
Ezbro
11 miesięcy temu
Ojej przecież paraliż służby zdrowia już jest!!!!
qwerty
11 miesięcy temu
litosci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić