Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Łukasz Szumowski rezygnuje. Kto zostanie jego następcą?

118

Łukasz Szumowski powiedział "pas". Decyzję o ustąpieniu ze stanowiska ministra zdrowia ogłosił we wtorek. Momentalnie ruszyły spekulacje dotyczące tego, kto może go zastąpić.

Łukasz Szumowski rezygnuje. Kto zostanie jego następcą?
(Twitter.com)

Już od dłuższego czasu mówiło się o tym, że minister Łukasz Szumowski może odejść z resortu zdrowia. Do tych plotek odniósł się na początku sierpnia w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. Wówczas zapewniał, że "jako sternik nie zamierza opuścić okrętu" podczas pandemii koronawirusa.

Minęło jednak kilkanaście dni i Łukasz Szumowski zmienił zdanie. We wtorek ogłosił, że nie będzie już sprawował funkcji szefa resortu zdrowia.

Dzisiaj uznałem, że to właściwie ten czas. Mamy zbudowany system, mamy system szpitali jednoimiennych, mamy rozbudowaną sieć laboratoriów i dzięki szybkim decyzjom udało się, że w Polsce nie było dziesiątek tysięcy zgonów, tak jak to było w krajach Europy Zachodniej. Mamy przyrosty zachorowań, ale mamy też gospodarkę, która funkcjonuje i będziemy mieć pieniądze na dalszą walkę - mówił Łukasz Szumowski na konferencji.
Zobacz także: Łukasz Szumowski podaje się do dymisji. Minister zdrowia tłumaczy swoją decyzję

Kto zastąpi Łukasza Szumowskiego?

Póki co nie wiadomo oficjalnie, kto zostanie nowym ministrem zdrowia. W kuluarach często przewija się jednak nazwisko Tomasza Latosa. Jest on przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia.

Tomasz Latos to najważniejszy kandydat. Ma duże doświadczenie nie tylko w służbie zdrowia jako lekarz, ale również w polityce. Jako szef komisji zdrowia zna wszystkie aktualne sprawy resortu zdrowia - przekazał jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości, cytowany przez wiadomosci.wp.pl.

Pojawiają się też nazwiska innych kandydatów. Wymienia się chociażby posła PiS Bolesława Piechę, a także Stanisława Karczewskiego. Ten drugi to były wicemarszałek Senatu, który z zawodu jest chirurgiem.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić