Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Małpia ospa w Europie. Potwierdzono przypadek choroby

34
Podziel się:

U pacjenta z Wielkiej Brytanii zdiagnozowano niezwykle rzadką infekcję wirusową. Mężczyzna wrócił niedawno z Nigerii, gdzie najprawdopodobniej doszło do zakażenia. Teraz potwierdzono u niego przypadek małpiej ospy. Śmiertelność choroby w krajach afrykańskich waha się od 1 do nawet 10 proc.

Małpia ospa w Europie. Potwierdzono przypadek choroby
Makak krabożerny. To u tego ssaka po raz pierwszy - w latach 50. - stwierdzono małpią ospę. Wtedy jeszcze nie wiedziano, że wirus może się przenosić na ludzi (Wikimedia Commons)

O infekcji poinformowała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Chory ma znajdować się pod opieką specjalisty ds. chorób zakaźnych w szpitalu w Londynie. Urzędnicy chcą dotrzeć do osób, które mogły mieć kontakt z zarażonym.

Pacjent z małpią ospą w Wielkiej Brytanii. Bardzo rzadki przypadek

UKHSA podaje, że wirus niezwykle rzadko rozprzestrzenia się między ludźmi. Ryzyko infekcji jest jednak większe w przypadku nawiązywania bliskich kontaktów. Urzędnicy brytyjskiej Narodowej Agencji Zdrowia (NHS) poinformowali, że skontaktują się z pasażerami samolotu, którzy wracali razem z pacjentem z Nigerii.

Należy podkreślić, że małpia ospa nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a ogólne ryzyko dla społeczeństwa jest bardzo niskie. (…) UKHSA i NHS mają solidne procedury dotyczące radzenia sobie z przypadkami importowanych chorób zakaźnych i będą one ściśle przestrzegane – zaznacza dr Colin Brown, dyrektor ds. infekcji w UKHSA.

Małpia ospa w Nigerii. W 2017 roku odnotowano epidemię choroby

Początkowe objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i zmęczenie. U chorych może wystąpić także wysypka, która najczęściej rozpoczyna się na twarzy i przechodzi na pozostałe części ciała.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że małpia ospa jest przykładem choroby odzwierzęcej. Oznacza to, że patogen przeniósł się na ludzi ze zwierząt. Śmiertelność choroby waha się w Afryce od 1 do nawet 10 proc.

Od 1970 roku potwierdzono przypadki małpiej ospy u mieszkańców 11 krajów afrykańskich: Beninu, Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republiki Konga, Gabonu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Liberii, Nigerii, Republiki Konga, Sierra Leone i Południowego Sudanu.

W 2017 roku w Nigerii odnotowano największą epidemię choroby w historii. Poprzednie przypadki odkryto w kraju blisko 40 lat wcześniej. Naukowcy zwracają uwagę, że skutki choroby nie zostały jak dotąd dokładnie przeanalizowane.

Obejrzyj także: Choroba bostońska. Nie myl z ospą wietrzną

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
Magda
miesiąc temu
A chorzy bezobjawowo reż będą? Barei by się spodobał
afvg
miesiąc temu
bzdury jak covid
Monkey
2 miesiące temu
12 Małp
Jestem
2 miesiące temu
Jak tu ktos wczesniej zuważył. MA(U)PY MAMY WSZEDZIE. A najwiecej ma(u)p mamy w parlamentach ......
ewa
2 miesiące temu
dziennikarze z wp za to małpi rozum od dwóch lat ze śniadaniem wciagają.
wojtek
2 miesiące temu
No i jak tu nie chwalić PRL ,po przylocie z krajow afrykańskich czy azjatyckich była obowiązkowa 2 tygodniowa kwarantanna w Gdańskim ośrodku .A teraz hulaj dusza i ponoś tego konsekwencje ,zresztą rozsiewaj zarazę .Mniej Polaków to będzie miejsce dla innych,przykre ale to tak wygląda.
jsg
2 miesiące temu
ludzi jest na swiecie za duzo i trzeba cos z tym zrobic cowid słabo wypalił to beda inne choroby wypuszczone na ludzi albo wojny zależy co sie komu opłaca
asdfghj
2 miesiące temu
Dramat, najpierw choroba, potem szczepionka.
czerwony kit
2 miesiące temu
Jeden przypadek niepotwierdzony. Media ponownie lansują chorobę.
Pl pl pl
2 miesiące temu
Najlepsze bylo ostatnio przemówienie naszego supr ministerka ekonomisty. - Do zwalczenia pandemii przyczynilo sie wyszczepienie milionów Polaków. Tylko zapomnial o jednym. Jakiej pandemii ? Opartej na falszywych testach.? 200000 ludzi poszlo do piachu przez durne testy i ich zarządzenia a także wielu lekarzy sie do tego też przyczynilo o czym nie powinnismy zapominac. A ilu zmarlo i umrze ludzi po szprycach? O tym też zapomnial. Żadnej odpowiedzialnosci nikt z nich nie poniósł . Media glówne także ponoszą za to wine. A teraz ludzie im slepo wierzą w propagande wojenną. Same klamstwa i manipulacje. Moja koleżanka pochowala w jednym tygodniu matke i brata. Oboje sie zaszczepili..... Brak słów
lekarz
2 miesiące temu
kazdy kto lata do krajów tropikalnych obowiązkowa 3 tyg kwarantanna zaraz po wyjsciu z samolotu do obozu zrobionego tuz przy lotnisku nie taki turysta jedzie w Polske i roznosi dziwne wirusy
pryta
2 miesiące temu
hahahahahahahahahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaahahahahahhahh
787878
2 miesiące temu
No i cyrk od nowa. Wizjoner Gejts o tym mówił.
healer
2 miesiące temu
Nie po to wujek Bill zainwestował grube miliardy USD w przemysł szczepionkowy by sprawy pozostawić przypadkowi i czekać na jakąś pandemię 20-50 lat. To ABECADŁO handlu - POPYT TRZEBA WYWOŁAĆ i wujek Bill już się o to postara, spokojna głowa. A durne lemingi będą nadstawiać ramionka...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić