o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Matura 2021 z języka polskiego. Wyciekły tematy z arkuszy CKE

108
Podziel się

Dziś matura z języka polskiego. Egzamin dojrzałości rozpoczął się o 9. Uczniowie w 170 min. musieli udzielić odpowiedzi na pytania zawarte w arkuszu. Okazuje się, że tematy wyciekły już wcześniej.

Matura 2021 z języka polskiego. Wyciekły tematy z arkuszy CKE
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
bEJLIZyt

W tym roku matura z języka polskiego przypada na wtorek, 4 maja. Ponownie, tak jak rok temu odbywa się w reżimie sanitarnym. Na samej tylko Opolszczyźnie dziś z trudami egzaminacyjnymi zmaga się 6,5 tys. uczniów liceów i techników. Największym postrachem wśród uczniów jest jak co roku - wypracowanie.

Okazało się, że tematy rozprawki wyciekły już wcześniej. Uczniowie, tak jak przewidywano, musieli zmierzyć się z "Lalką" Bolesława Prusa lub "Ziemią obiecaną" W. Reymonta. Pierwszym tematem do wyboru na rozprawce było "Czy ambicja ułatwia osiągnięcie człowiekowi zamierzonego celu?" (na podstawie "Lalki"), drugim natomiast "Miasto - przyjazne czy wrogie człowiekowi" (Na podstawie "Ziemi obiecanej").

Skąd wzięły się przecieki? Już o godzinie 7 rano, 2 godziny przed egzaminem, tematy były znane w woj. podlaskim. Czy powtórzyła się sytuacja sprzed roku, kiedy to ok. godz. 6.30 w tym samym województwie zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne"? Dane w Google Trends wyglądają niepokojąco - fraza "lalka ambicja" w tym roku od godz. 7:17 rano zaczęła szybko zyskiwać na popularności w Google Trends.

bEJLIZyv

Tego jednak można było się spodziewać. Już znacznie wcześniej nauczyciele j. polskiego obstawiali "Lalkę".

Jeśli Centralna Komisja Egzaminacyjne zechce ratować tegoroczną maturę, wystąpi nieśmiertelny duet Łęcka-Wokulski z "Lalki" Bolesława Prusa lub "Chłopi" Władysława Reymonta. Biorąc pod uwagę całą sytuację epidemiczną, może pojawić się jakieś nawiązanie do "Dżumy" Alberta Camusa. Byłoby to jednak wielkim zaskoczeniem, ponieważ tematy do wypracowań bazują głównie na literaturze rodzimej - tłumaczy polonistka Joanna Zawadzka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu.

W tym roku uczniowie na egzaminie z polskiego zmagają się z dwoma arkuszami. Pierwszy to test, drugi natomiast - wypracowanie. W porównaniu z latami ubiegłymi w tym roku są trzy tematy do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Jeden temat rozprawki musi być na temat jednej z lektur obowiązkowych, drugi natomiast może być związany z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych. Aby zdać, uczniowie muszą chociaż przystąpić do wypracowania - za test jest do zdobycia jedyne 20 punktów, a żeby zdać potrzeba 21.

bEJLIZyB

Aby maturę zdać, należy uzyskać 30 proc. W tym roku egzamin ustny z języka polskiego ominie maturzystów, chyba, że jest im potrzebny w rekrutacji na studia wyższe.

Ze względu na pandemię koronawirusa i nauczanie zdalne Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało o pewnych zmianach w wymaganiach egzaminacyjnych dla maturzystów. Liczba zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym została zmniejszona o 5 punktów.

bEJLIZyC

Wyniki matur przedstawi Centralna Komisja Egzaminacyjna. Będą one znane uczniom 5 lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJLIZyW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(108)
Bobek
6 miesięcy temu
W tym kraju dziennikarze dwie godziny przed wystąpieniem ministrów już wiedzą co gdzie,kiedy i jakie obostrzenia zniosą.W tym kraju wyciekają nawet dane z urzędu bezpieczeństwa Narodowego czy jak to zwał a wy maturą się podniecacie?A nie martwi was ,że policjanci będą spłacać nieswoje kredyty?
TOM
6 miesięcy temu
Myślenie to nie najmocniejsza strona Polaków !
janiol
6 miesięcy temu
Jezyk polski na podlasiu..to dopiero zmaganie zyciowe bo jak tu pisac odmieniajac przez przypadki...a nie po sledziowemu z Bialostockim ..DLA ukradli samochod dla Zenka..jak to?..Zenek zlecil kradziez?..nie dla niego ukradli i juz nie ma samochodu..Dziadowstwo pokoleniowe...ale co trzecia rodzina ma glupawe roszczenia do pochodzenia szlacheckiego..kij juz ,ze zadna nie mowi w jezyku obcym..ale wlasnie jezyk polski sprawia im problem...a nazwa Most Krolowy..to juz szczyt zenady..ale tlumacz to sledziowi..jak to genetycznie durnowate..a po Czernobylu...to dobrze..ze to nie sra przy wszystkich w miejscach publicznych
bEJLIZyX
nauczyciel
6 miesięcy temu
Jakim trzeba być gamoniem by nie zdobyć 30 procent? To ma być matura? To przykład patologii szkolnictwa ale przeciez o to chodzi. Głupimi rządzi się łatwiej.
leming do n-t...
6 miesięcy temu
Racja przecież regionalnie mieszkają wyborcy 1 i tej samej partii.
dobre
6 miesięcy temu
Tu gdzie wyciekają nikt nie trąbi o tym głośno a media już mają sensację.
jak to prawda
6 miesięcy temu
matury powinny być powtórzone
belfer
6 miesięcy temu
Podlasie, wszystko w temacie
profesor reha...
6 miesięcy temu
"za test jest do zdobycia jedyne 20 punktów, a żeby zdać potrzeba 21."? To jest matura, czy psory grają sobie w oczko lub inne bambuko?
HATHOR
6 miesięcy temu
Czy Komorowski też będzie zdawał maturę z polskiego?????
ja to wiem
6 miesięcy temu
Czarnek chciał pomóc.
Podlasie
6 miesięcy temu
Kuźnia kadr.
Podlasie
6 miesięcy temu
Kuźnia kadr.
bEJLIZyP
Podlasie
6 miesięcy temu
Kuźnia kadr.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić