Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
OSK
|

Miażdżąca recenzja podręcznika do HiT-u. Czarnek ją zignorował

33
Podziel się:

Naukowiec z AGH ocenił, że podręcznik do HiT prof. Roszkowskiego nie powinien być dopuszczony do użytku w szkołach. Ministerstwo Edukacji samo zamówiło opinię, po czym ją zignorowało i zleciło kolejną. Dzięki działaniom nauczycielki Anety Korycińskiej i aktywisty Macieja Rauhuta na jaw wyszły kolejne kontrowersje wokół głośnego podręcznika.

Miażdżąca recenzja podręcznika do HiT-u. Czarnek ją zignorował
Przemys�aw Czarnek Radek Pietruszka 20 20., 20-lecie, gala, Inspecji Transportu Drogowego, Inspekcja Transportu Drogowego, ITD, jubileusz, polityk, polityka (PAP, Radek Pietruszka)

MEN zleca opinię i ją ignoruje 

Dzięki nauczycielce języka polskiego oraz podcasterce ze stolicy, znanej jako "Baba od polskiego" oraz 16-letniemy aktywiście Maciejowi Rauhutowi z Krapkowic mogliśmy poznać opinie na temat podręcznika do HiT autorska prof. Roszkowskiego zlecone przez Ministerstwo Edukacji. Powołując się na ustawowe zapisy o dostępie do informacji publicznej, poprosili oni Ministerstwo m.in. o przedstawienie opinii na temat podręcznika przygotowanej przez wybranych przez MEN ekspertów. Dopytywali także o to, ile wyniosły koszty wydania podręcznika czy jakie wynagrodzenie otrzymał prof. Roszkowski. 

Dopiero po wysłaniu ponaglenia, otrzymali oni odpowiedź. Jak wynika z informacji, nie każdy ekspert pozytywnie wypowiedział się o podręczniku. 

Miażdżąca opinia eksperta

Aneta Korycińska oraz Maciej Rauhut podzielili się informacjami, które otrzymali od Ministerstwa. Są to m.in. fragmenty opinii rzeczoznawców.

Negatywnie o podręczniku autorstwa prof. Roszkowskiego wypowiedział się dr hab. Grzegorz Ptaszek, który nie tylko wypunktował błędy językowe w treści podręcznika, ale zwrócił także uwagę na sam język. Jego zdaniem jest pejoratywny, pełny manipulacji oraz subiektywnych ocen. Fragment jego oceny brzmiał:

"Język, jakim posługuje się autor opiniowanego podręcznika (...) zawiera wiele błędów językowych i nie stanowi wzoru poprawnej polszczyzny oraz nie realizuje wzorotwórczej dla uczniów funkcji podręcznika". 

Dr Ptaszek zwraca uwagę na przykłady pejoratywnego języka, którym posługuje się autor. W rozdziale traktującym o protestach osób czarnoskórych w USA przeciwko segregacji rasowej autor używa określeń "Murzyni amerykańscy" czy "kultura murzyńska". Innymi przykładami są "zboczenia europejskie" czy "lewacki przywódca". 

Dr hab. Grzegorz Ptaszek jest specjalistą nauk o mediach, edukacji medialnej, psychologii oraz komunikacji społecznej z wydziału humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie. 

Po negatywnej ocenie przez dr hab. Ptaszka Ministerstwo zleciło drugą opinię u mgr. Stróżyńskiego. Jest ona całkowicie odmienna. Co bulwersuje najmocniej? 

W decyzji Ministerstwa o dopuszczeniu do użytku szkolnego podręcznika prof. Roszkowskiego w ogóle nie wzięto pod uwagę negatywnej opinii dr. Ptaszka. 

Ministerstwo nie chce powiedzieć, ile otrzymał Roszkowski 

Ministerstwo nie udzieliło informacji na temat tego, jakiego rzędu wynagrodzenie za podręcznik otrzymał prof. Roszkowski. Jak przyznają, nie mają takiej wiedzy. 

Zarówno Aneta Korycińska jak i Maciej Rauhut zwracają uwagę na to, że mieli nadzieję, że chociaż dobór rzeczoznawców będzie apolityczny i wolny od partyjnych wpływów.

Zobacz także: "W Polskę na weekend". Roztocze to "polska Amazonia". Idealne miejsce nie tylko na jesienny weekend
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
KORWIN1
2 miesiące temu
Ten naukowiec na AGH co robi w kantorku dla cieciów nocnych ?
katolik
2 miesiące temu
Nic ludzie nie zwojuja. Lapowy dla biskupow, cwaniactwo i nauczanie tego co akceptuje banda w sukienkach.
maria
2 miesiące temu
Porażka!! Tak jak Pan Macierewicz, zleca za grube pieniądze opinie w Stanach i co robi ..? Ignoruje !!
Wyborca
2 miesiące temu
Czy pominięcie opinii zleconej przez Czarnka a później jej pominięcie to nie jest to samo co zrobił niejaki Macierewicz też zlecił opinię amerykanom w sprawie brzozy w Smoleńsku i ją pominął bo nie była po jego myśli i potrzebował więcej kasy na tą swoją komisję. Czy politycy z PiS mają słynąc tylko z tego, że wyborców mają dosłownie w d ie?
pol
2 miesiące temu
Opinia czyja "aktywisty" ! Kto to pisze redaktorek z o2!
Ala
2 miesiące temu
Ten profesor Roszkowski to taki sam poziom profesora jak Krycha z PiSu
wiolka
2 miesiące temu
Ten literacki bubel to zwykły sHiT!!
Vvvvvv
2 miesiące temu
Ile stracono pieniędzy na wydrukowanie tego bubla ile stracił podatnik , no cóż to nie z kieszeni ministra to można
Jacek-3
2 miesiące temu
To nie wie, że opinie należy zamawiać na uczelni ojca dyrektora? ;-)
pks poznan
2 miesiące temu
Czarna nka mafia działa w najlepsze. O kasie sie nie dowiecie, bo na wynagrodzenie poszło kilkaset tysiecy dla partyjnych kolesi, "nadzorców" przedsięwzięcia - a panu profesorowi Roszkowskiemu dziękujemy - jak by miał honor to by sie spopielil ze wstydu, ale słowo to, jest jemu obce - nieobce są spotkania partyjne i uklady...
Meander
2 miesiące temu
Tych po KUL w Lublinie nazywają pokulonymi. Ten akurat, to żywa reklama tej wybitnej uczelni
obserwator
2 miesiące temu
nie ważne ile otrzymał Roszkowski. Ważne, że napisał hit. Taka kampania reklamowa zupełnie gratis. Chyba żadna współczesna książka takiej reklamy nie miała!!!!!!
obserwator
2 miesiące temu
nie ważne ile otrzymał Roszkowski ważne, że napisał hit. Taka kampania reklamowa zupełnie gratis!!!!!!
Primo
2 miesiące temu
W szkołach uczyć religioznawstwa a nie konkretnej religii
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić