To koniec 500 plus w obecnej formie? Wymowny komentarz z rządu

824

Świadczenie 500 plus to jeden z największych programów społecznych wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość. W skali roku pochłania on blisko 40 mld złotych ze wspólnej kasy. Nic więc dziwnego w tym, że pojawiają się pomysły, by niektórym to wsparcie zabrać.

To koniec 500 plus w obecnej formie? Wymowny komentarz z rządu
Artur Soboń (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

500 plus otrzymują wszyscy, którzy mają dzieci do 18. roku życia. Choć realna wartość tego świadczenia spadła za sprawą potężnej drożyzny, to i tak jest to spore wsparcie dla wielu polskich rodzin.

Wypłata 500 plus każdego roku pochłania prawie 40 mld zł. Takie świadczenie jest też czynnikiem proinflacyjnym, w związku z czym pojawiają się pytania o to, czy nie należałoby zmodyfikować założeń programu.

Dziennikarka portalu gazeta.pl pytała o to wiceministra finansów. Artur Soboń wprost odniósł się do możliwości wprowadzenia ram dochodowych w programie 500 plus.

W programie 500 plus mogłyby być progi dochodowe. W pewnych rozwiązaniach dla najsłabszych mamy progi. Tam, gdzie to wsparcie jest powszechne, tych progów nie ma. Na stacji benzynowej nie ma progów - podkreślił przedstawiciel rządu.

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że we wrześniu inflacja wyniosła 17,2 proc. Wskazują na to dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jeżeli chodzi natomiast o 500 plus, to według szacunków wartość nabywcza tego świadczenia spadła już co najmniej do 400 zł.

Podwyżka 500 plus? Ważne słowa minister Marleny Maląg

Niektórzy liczyli na to, że w związku z inflacją świadczenie 500 plus zostanie podwyższone. Póki co jednak takich planów nie ma.

Na chwilę obecną nie przewidujemy waloryzację wysokości świadczenia 500 plus, ale kompleksowe wsparcie dla rodzin w różnych obszarach tak, by polityka rodzinna była systemowa i kompleksowa. Dlatego podaję jako przykład: dzisiaj młodzi rodzice od urodzenia dziecka do osiągnięcia przez nie 18. roku życia tylko z dwóch programów (300+ i 500+) mogą liczyć na wsparcie państwa w wysokości 120 tys. zł. W roku 2015 r. takich świadczeń nie było - przekazała minister rodziny Marlena Maląg w rozmowie z "Faktem".
Zobacz także: "Ferment propagandystów". Panika medialna w Rosji
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić