Jan Manicki
Jan Manicki| 

COVID-19. "Szczepionki się skończyły". Apel ministra do seniorów

112

W poniedziałek rozpoczną się w Polsce szczepienia seniorów na koronawirusa. Do sprawy odniósł się na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Podkreślił, że wszystkie dostępne szczepionki zostały już rozdysponowane.

COVID-19. "Szczepionki się skończyły". Apel ministra do seniorów
Szef KPRM Michał Dworczyk zaapelował do seniorów, aby nie szli do przychodni (KPRM, Adam Guz)

Od 25 stycznia szczepione na COVID-19 będą w Polsce osoby z grupy pierwszej. Oznacza to, że preparat trafi do osób powyżej 70. roku życia. Minister Michał Dworczyk stwierdził, że do końca marca zaszczepione zostaną ponad 2 mln seniorów.

Obecnie nie mamy już wolnych szczepionek i terminów. To nie wynika z wadliwego systemu Narodowego Programu Szczepień, ale z braku szczepionek – podkreślił Michał Dworczyk.

Zmniejszone dostawy szczepionek. Minister apeluje do seniorów

Szef kancelarii premiera podkreślił, że zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską Polsce przysługuje liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie około 3,1 mln osób. Zdaniem Dworczyka, Polska mogłaby zaszczepić nawet 11 mln obywateli. Problemem mają być jednak zmniejszone dostawy szczepionek od amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer.

Apelujemy do seniorów, aby nie szli do przychodni. Rozdysponowane zostały już wszystkie szczepionki do 31 marca – podkreślił minister.

Michał Dworczyk dodał, że cały czas otwarta jest rejestracja na szczepienia. Można zapisać się na nie telefonicznie poprzez całodobową infolinię 989. Skorzystać można również z rejestracji przez SMS lub przez rządową stronę internetową.

Infolinia 989 cały czas działa, może tam zadzwonić każdy senior i mimo tego, że nie ma terminów, może zostawić tam swoje dane kontaktowe, a jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki, pracownik do niego zadzwoni i przedstawi mu kolejny termin – powiedział Dworczyk.

Szczepienia na koronawirusa dla seniorów. Problemy z rejestracją

W piątek 22 stycznia ruszyła rejestracja osób w wieku między 70. a 80. rokiem życia na szczepienia. Wiele osób nie zdążyło się zarejestrować, bo krótko po rozpoczęciu zapisów zaczęło brakować wolnych miejsc. Przed punktami szczepień ustawiały się długie kolejki seniorów, którzy tłumaczyli, że zdecydowali się przyjść do POZ, bo nie mogli dodzwonić się na infolinię.

Szef KPRM odpowiadając na pytania dziennikarzy poinformował, że w Polsce żyje teraz 4,5 mln seniorów. Części z nich nie udało się zarejestrować na szczepienia. Wciąż zostaną one jednak zaszczepione, po otrzymaniu przez Polskę kolejnych dostaw szczepionek.

Terminy, które mamy zabezpieczone do końca marca, pozwolą na zaszczepienie około 2 mln osób powyżej 70 roku życia – stwierdził Dworczyk.

Obejrzyj także: Koronawirus. Prof. Andrzej Horban komentuje zmianę w kolejności szczepień

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić