Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Koronawirus w Polsce. Prof. Simon mówi, kiedy będzie jeszcze gorzej

113
Podziel się:

Specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Krzysztof Simon twierdzi, że gdyby Polacy przestrzegali wszystkich obostrzeń, byłoby mniej zakażeń. Ekspert mówi, co jest problemem szczepień w Polsce.

Koronawirus w Polsce. Prof. Simon mówi, kiedy będzie jeszcze gorzej
Prof. Krzysztof Simon twierdzi, że gdyby Polacy przestrzegali wszystkich obostrzeń, byłoby mniej zakażeń. (WP)

W wywiadzie dla "Medexpressu" doradca premiera prof. Krzysztof Simon mówi, że eksperci spodziewali się wzrostu zakażeń po świętach, jednak na szczęście tak się nie stało. Wciąż utrzymują się na średnim poziomie. Jednak prof. Simon przestrzega, że nasilenie może nastąpić w okresie wiosennym.

Niewiele osób rozpoczęło szczepienie i uzyskuje odporność. Miliony ludzi w Polsce jest podatnych na zakażenie. Trzeba przeciwdziałać temu.Należy przestrzegać restrykcji, które z powodów ekonomicznych najpewniej zostaną poluzowane. Ważny jest rozwój programu szczepień, który obecnie jest ograniczony z powodu zmniejszenia dostaw preparatów przez Pfizera- mówi profesor.

Prof. Krzysztof Simon stanowczo podkreśla, że gdyby Polacy przestrzegali restrykcji, zakażeń byłoby mniej.

Nigdy nie byłem zwolennikiem skrajnych obostrzeń. Zakażeń jest dużo, ponieważ część społeczeństwa nie myje rąk, nie dystansuje się i nie nosi masek. Przy obecnej skali zakażeń, oblężenia szpitali, dużej liczby zgonów, każdy powinien przestrzegać zasad epidemicznych. Jeśli ktoś twierdzi, że z powodu koronawirusa nie ma zgonów, to powinien się zgłosić na konsultację do psychiatry. Jeśli obywatele przestrzegaliby wszystkich restrykcji, byłoby mniej zakażeń - mówi prof. Simon w rozmowie z Medexpressem.

Specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych odniósł się także do masowych szczepień. Ekspert zaznacza, że problemem w Polsce jest brak dostępu do szczepionek, a zdecydowanie należałoby przyspieszyć tempo szczepień.

Tempo zależy od kilku czynników. Po pierwsze, od przekonania społeczeństwa do szczepienia się. Coraz więcej osób zamierza zaszczepić się, pomimo protestu antyszczepionkowców. Ważna jest organizacja i dostępność szczepionek. Okazuje się, że są problemy z dostępem do szczepionki. Zamówiliśmy preparaty od firm takich jak: AstraZeneca, Moderna, Pfizer. Nie wszystkie preparaty są gotowe do użytku. Zdecydowaliśmy się zaszczepić najpierw służby zdrowia, potem 80-latków i 70-latków. Martwi nas, że szczepi się inne osoby np. z wojsk terytorialnych. Żołnierze, adwokaci, prokuratorzy powinni poczekać na swoją kolej - tłumaczy.

Prof. Simon uspokaja, że wystepowanie mutacji koronawirusa jest normalne. Ekspert zaznacza, że brytyjska mutacja COVID jest bardziej zaraźliwa, ale tak samo patogenna.

Wszystkie wirusy mutują, szczególnie RNA. Jest to ich naturalna cecha. Wirus będzie ewoluował. Pojawiło się około 4 -5 tys. mutacji, są one stałe. Mutant brytyjski jest bardziej zaraźliwy, ale tak samo patogenny. Łatwiej się szerzy, ale nie wywołuje gorszych objawów. Nie ma to wpływu na skuteczność szczepionki, którą można dostosowywać do zmieniającego się wirusa. Ktoś wymyślił fake news na temat czeskiej mutacji koronawirusa. Są to niepotrzebne informacje - wywołują niepotrzebną panikę wśród ludzi - tłumaczy ekspert.
Zobacz także: Prof. Flisiak o leczeniu COVID-19 amantadyną
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(113)
HOF
2 lata temu
TEMU PANU "PROFESOROWI" JUŻ DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!
Ania
2 lata temu
Panie Simon jest Pan profesorem a gdzie Panska przysięga Hipokratesa dlaczego nie popiera Pan leku przeciwko koronawirusowi Amatadyny która już się sprawdziła Pana też rozliczy za to Pan Bóg A zycie jest krótkie zbyt krótkie aby w Pańskim przypadku zrobić coś dobrego dla ludzkosci i uzyskać przebaczenie grzechu śmiertelnego "nie zabijaj"
Treker
2 lata temu
Nazywam się Simon,Simon Templer!
Obywatel
2 lata temu
Profesorze niech Pana kumple z PIS zaczną kontrolować kościoły bo tam nie ma dezynfekcja nie ma dystansu i jak mają się nie zarażać skoro jedzą z ręki księdza. Restauracje pozamykane ale w tych miejscach było by najbezpieczniej porównując przelasowane kościoły
Kordiał
2 lata temu
Od czasu utajnienia wyników badań nikt poza rządzącą bandą nieudaczników nie wie na jakim etapie się znajdujemy. W ostatnim czasie zaczęli nawet manipulować ilością zgonów: w tygodniu umiera po kilkaset osób na dobę, a w niedzielę 50. Przypadek?
Montreal
2 lata temu
Nie ma wątpliwości że wirus jest wyhodowany celem jest zmniejszenie populacji na świecie starsi ludzie emeryci za długo żyją instytucje wypłacające świadczenia mają spore problemy stąd tylko wirus oraz zwiększona ilość zgonów jest w stanie te instytucje podratować Za komuny był znany slogan Emeryci i renciści popierajcie partie czynem i umierajcie przed terminem
Huziu bobo
2 lata temu
AMANTADYNA -panie Simon niech Pan pozwoli ludziom żyć!
Jachu
2 lata temu
Krótka piłka - kumpel na izolacji ponad 2 tygodnie, w trakcie trwania izolacji odwiedzałem go by jarać trawę(jeden blant na dwoch co godzinę) bo obaj foliarze jesteśmy i lejemy na pseudopandemie. Chodzę bez maski. Jestem zdrowy. Nikt ze znajomych nie chorował. Covid zabija ludzi nie przyjętych do szpitala. Nie zabija palących bake. Palcie bake 😂
Polin
2 lata temu
Największe mutacje są na Wiejskiej😄 a nie w UK
Miki
2 lata temu
W tej Polsce to jest dopiero złodziejstwo, całą grypę ukradli, nigdzie nie ma...
Nikt
2 lata temu
Najważniejsze pieniądze. Kosztem życia. I mieć ich coraz więcej ... Gdzie lekarze
Zdrowy
2 lata temu
Co za hipokryzja - trzeba szczepić, ale nie ma szczepionek. Nie ma nowych zakażeń bo już nie wiecie jak kłamać. Przestańcie mydlić oczy, mało kasy za to dostaliście?
Za dręczenie
2 lata temu
Żeby to było za okupacji już by został skazany na karę śmierci przez państwo podziemne . I zgodnie z wyrokiem niezależnego sądu został by wyleminowany że społeczeństwa.
Ubuntu
2 lata temu
Panie si mon nie ładnie odkładać ludzi tak złą energią.Co się dzieje z Panem,źe tak ciężko jest wyłuskać parę pozytywnych słów.Czy moźe nocne koszmary nie dają spokoju, i stąd to wszystko.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić