Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Może nadejść kolejny szczyt koronawirusa. WHO ostrzega

230

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed drugim szczytem pandemii koronawirusa. Władze WHO podkreślają, że świat wciąż jest w trakcie pierwszej fali epidemii. Powrót do przyzwyczajeń sprzed pandemii może spowodować kolejne uderzenie zarazy.

Koronawirus. WHO ostrzega przed kolejnym szczytem
Koronawirus. WHO ostrzega przed kolejnym szczytem (pixabay.com)

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed drugim szczytem pandemii. Dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy WHO's Health Emergencies Program, podkreśla, że mimo spadku liczby zachorowań w wielu państwach, świat wciąż znajduje się w pierwszej fazie epidemii.

Musimy także zdawać sobie sprawę z faktu, że jesteśmy wciąż w fazie, w której liczba zachorowań może w każdej chwili gwałtownie wzrosnąć - powiedział dr Mike Ryan.

Koronawirus. WHO: Liczba zachorowań może gwałtownie wzrosnąć

Nie możemy zakładać, że bez względu na nasze postępowanie pandemia będzie wciąż wygasać i mamy kilka miesięcy na odetchnięcie i przygotowanie się na kolejną falę. Takie myślenie może spowodować drugi szczyt pandemii - ostrzegał w trakcie ostatniej konferencji dr Mike Ryan.

Drugi szczyt lub druga fala może nastąpić w trakcie normalnego sezonu grypowego. Dr Ryan podkreśla, że sezon grypowy może "znacznie skomplikować" światowe wysiłki mające na celu zwalczenie pandemii koronawirusa - informuje CNN.

"Wszystkie kraje muszą pozostać w pogotowiu". Maria Van Kerkhove, epidemiolog chorób zakaźnych z WHO, wezwała światowych przywódców do czujności. Podkreśliła, że nawet kraje notujące znaczne spadki liczby zachorowań są wciąż narażone na powrót epidemii.

Cechą charakterystyczną koronawirusów jest ich zdolność do ewoluowania i wzmacniania się w określonych okolicznościach. Wirus jest bardzo zaraźliwy. Jeśli damy mu taką możliwość, znów uderzy - ostrzega Maria Van Kerkhove.

Zobacz też: Kary dla obywateli w stanie epidemii. "Niezgodne z prawem"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić