Jan Manicki
Jan Manicki| 

Możliwa odpowiedź zbrojna. Ministerstwo obrony Białorusi ostrzega

104

Białoruś ostrzega, że w przypadku agresji ze strony innych państw, możliwa jest zbrojna odpowiedź. Zgodnie z obowiązującymi umowami Rosji i Białorusi do konfliktu włączyłaby się Moskwa. Białoruskie władze upatrują agresorów w państwach sąsiednich: Polsce i Litwie.

Możliwa odpowiedź zbrojna. Ministerstwo obrony Białorusi ostrzega
Prezydent Aleksander Łukaszenka upatruje agresorów w Polsce i Litwie (FORUM)

Białoruskie ministerstwo obrony zapowiedziało we wtorek, że jeśli dojdzie do agresji zbrojnej spoza granic Białorusi, to kraj odpowie na to zagrożenie przy użyciu wojska. Na podstawie obowiązującej umowy o państwie związkowym Białorusi i Rosji, ta druga również włączy się do konfliktu. Wynika to również z obowiązującego sojuszu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Białoruś grozi militarną odpowiedzią. O agresję obwinia Polskę i Litwę

U źródeł destabilizacji sytuacji na Białorusi władze dopatrują się ingerencji krajów sąsiednich. Chodzi m. in o Polskę oraz Litwę. Prezydent Aleksander Łukaszenka twierdzi, że to z tych krajów sterowane są antyrządowe demonstracje na Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich z 9 sierpnia.

Białoruś ostrzega, że odpowie na agresję. Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) to wschodni odpowiednik NATO. U źródeł jej powstania leży podpisanie 15 maja 1992 traktatu taszkenckiego o bezpieczeństwie zbiorowym. W skład organizacji wchodzą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan.

Obejrzyj także: Białoruś. Dworczyk podał datę spotkania z opozycją. Wyjaśnił, czemu nie będzie Hołowni

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić