Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Pilna debata ws. Białorusi. ONZ alarmuje

5
Podziel się

Rada Praw Człowieka ONZ zgodziła się na przeprowadzenie pilnej debaty w sprawie sytuacji na Białorusi. Chodzi o krwawe represje wobec protestujących obywateli. Białorusini wyszli na ulice po sfałszowanych wyborach prezydenckich z 9 sierpnia.

Pilna debata ws. Białorusi. ONZ alarmuje
Rada Praw Człowieka ONZ przeprowadzi debatę na temat Białorusi (Getty Images)
bEJuwaDF

O debatę w sprawie Białorusi wnioskowały wspólnie kraje Unii Europejskiej pod przewodnictwem Niemiec. Unijni liderzy oskarżają prezydenta Aleksandra Łukaszenkę o łamanie praw człowieka podczas tłumienia pokojowych antyrządowych demonstracji. Wniosek o debatę został przyjęty przez Rady Praw Człowieka ONZ przy 20 głosach za, 2 przeciw i 20 wstrzymujących się.

Rada Praw Człowieka ONZ: potrzebna pilna debata w sprawie Białorusi

Rada zbierze się w piątek. Będzie omawiać sytuację na Białorusi po sierpniowych wyborach prezydenckich. Skupi się na działaniach służb państwowych, które biły i aresztowały manifestantów bez powodu.

bEJuwaDH
Raporty wskazują na niepotrzebne bądź nadmierne użycie siły przez funkcjonariuszy organów ścigania – powiedziała wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet.

Białoruś, która nie jest członkiem Rady Praw Człowieka, sprzeciwiała się wnioskowi o debatę. Ambasador Jurij Ambrazewicz określił go mianem "godnego pożałowania". Podkreślił także, że takie działania to łamanie prawa międzynarodowego.

Unia Europejska doprowadza do utrzymywania się impasu w kraju – ocenił Ambazewicz.
bEJuwaDN

Protesty na Białorusi

Na całej Białorusi trwają protesty przeciwko prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence, który odpowiedzialny jest za sfałszowane wybory. Służby mundurowe wysyłane są do tłumienia i rozganiania antyrządowych zgromadzeń. Demonstracje mają miejsce w największych białoruskich miastach: Mińsku, Grodnie, Homlu, Brześciu i Witebsku.

Aleksander Łukaszenka, który szósty raz z rzędu "wygrał" wybory prezydenckie zapowiedział, że mimo protestów nie ustąpi ze stanowiska. Twierdzi, że manifestacje przeciw niemu organizowane są z Polski i z Litwy. Unia Europejska zapowiedziała, że w związku z krwawym tłumieniem demonstracji przez białoruskie władze wkrótce zostaną one objęte sankcjami.

bEJuwaDO

Obejrzyj także: Ćwiczenia wojskowe przy granicy z Polską i Litwą. Białoruś pręży muskuły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJuwaEi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Zuza
rok temu
ONZ jaja sobie robi, pilna debata w dwa miesiące po pierwszych demonstracjach. Zgroza, cynizm tych ludzi nie zna granic.
gosc
rok temu
czyli ze onz ,terrorysci swiata,obawiaja sie Lukaszenki...a jak sie czegos obawiaja znaczy ze ci "zli"sa aktualnie na dobrej drodze...
Faaaz
rok temu
A gdzie bylo ONZ, gdy w Afryce gdy Hutu mordowali Tutsi, ponad milion ich zarezali? A gdzie bylo ONZ gdy USA bombardowalo Serbow? A gdzie bylo ONZ, gdy USA napadlo od razu na dwa kraje, Afganistan i Irak i wybilo tam lacznie nie mniej, jak trzy miliony ludzi? A gdzie bylo ONZ, gdy na Libie napadly samoloty wielkiej brytanii, francji i wloch? I tak dalej?
bEJuwaEj
wania
rok temu
Za 100 lat to Białorusini będą Łukaszence pomniki stawiać
suahiri
rok temu
Łukaszenko za spółkę z Putinem pałuje, torturuje i zabija ludzi, a świat zastanawia się czy może warto rozpocząć debatę na ten temat. Co za dno. Ale w sprawie naszego przekopu to jak najbardziej debatuje a nawet uchwala rezolucje. No ale francuski polityk powiedział jasno w mediach że "Białoruś to nie Europa". Dopóki Niemcy i Francja będą skakać na smyczy Putina, dopóty dalej będzie bałagan w Europie. Niejaka Angela, była agentka, wbrew Bundestagowi zapowiada dokończenie gazociągu i zabezpieczenie biznesu Rosji. Czy dalej świat jest tak naiwny i nic nie widzi. Zielone ludziki już są na Białorusi, tylko czekają na zorganizowanie "wolnego" referendum w którym to Białorusini "poproszą Putina o przyłączenie do Rosji".
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić