Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

"Musimy zatrzymać alkoholowy potop". Biskup wprost o sytuacji w Polsce

34
Podziel się:

Ks. bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych był gościem "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja. - Musimy zatrzymać "alkoholowy potop", który nas zalewa - grzmiał duchowny.

"Musimy zatrzymać alkoholowy potop". Biskup wprost o sytuacji w Polsce
Ks. bp Tadeusz Bronakowski (Radio Maryja, YouTube)

Sierpień jako miesiąc trzeźwości to czas, w którym Kościół katolicki w Polsce zachęca wszystkich do całkowitej abstynencji od alkoholu i narkotyków. Duchowni namawiają Polaków do powstrzymania się od picia napojów alkoholowych zażywania narkotyków z pobudek religijno-moralnych, wychowawczych i patriotycznych.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński otrzymał pytanie od 12-latki. "Nie przejmuj się"

Musimy sobie zdawać sprawę, że alkohol nie jest zwykłym napojem. Musimy mieć świadomość, iż alkohol jest substancją psychoaktywną i stanowi groźny narkotyk. Tymczasem ostatnie badania wskazują, że ok. 60 proc. Polaków uważa, że alkohol jest takim samym produktem spożywczym jak każdy inny. W naszym społeczeństwie ugruntowało się niebezpieczne proalkoholowe przekonanie, proalkoholowa mentalność, że ta groźna substancja psychoaktywna musi być zawsze dostępna, musi być zawsze "pod ręką" – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski na antenie Radia Maryja.

Zdaniem biskupa konieczna jest zmiana myślenia w społeczeństwie na temat alkoholu. - Wiemy dobrze, że przez abstynencję wielu możemy dojść do trzeźwości wszystkich. Naszym ideałem jest trzeźwość, a nie osiągniemy trzeźwości całego narodu, jeśli nie będzie w naszym społeczeństwie bardzo wielu abstynentów – podkreślił duchowny.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zauważył, że w Polsce ok. milion osób jest uzależnionych od alkoholu, a trzy miliony piją ryzykownie i szkodliwie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2019 r. na każdego Polaka przypadało ok. 12 litrów czystego alkoholu etylowego.

Już od ośmiu litrów uznaje się sytuację jako poziom progowy dla postępującej degradacji narodu - wskazał biskup.

Duchowny dodał, że Polacy przeznaczają na alkohol ok. 40 mld złotych w ciągu roku. - To jest równowartość 2/3 polskiego budżetu na obronność. Ta suma jest zdecydowanie większa, niż w Polsce wydaje się na naukę i szkolnictwo wyższe – podkreślił gość Radia Maryja.

Ks. Bronakowski twierdzi, że ważną rolę w ograniczeniu dostępności alkoholu w Polsce pełnią rządzący. - Polskiej racji stanu nie da się pogodzić z wszechobecną reklamą alkoholu. To są zadania dla osób odpowiedzialnych za państwo i samorząd. To właśnie rządzący i samorządowcy powinni zatroszczyć się o znaczne ograniczenie ekonomiczne i fizyczne dostępności alkoholu, a także o jego likwidację – podkreślił.

Duchowny wyraził nadzieję, że dzięki pracy apostołów trzeźwości sytuacja w Polsce jest możliwa do opanowania.

Musimy zatrzymać "alkoholowy potop", który nas zalewa – grzmiał gość Radia Maryja.
Zobacz także: Ostre słowa o Adamie Glapińskim. "Szkodnik polskiej gospodarki"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
Zmzm
2 miesiące temu
A kler w pracy pije winko mszalne ze spirytusem to jest slkocholizm
MaG
2 miesiące temu
To byłoby niezgodne z naukami Jezusa. Wszak to w wino zamienił wodę zwiększając tym samym konsumpcję alkoholu i nie widział w tym nic złego.
pawel-
2 miesiące temu
Tadek myśli że ja nie myślę - na wniosek Tadka podniosą ceny alkoholu , będzie na podwyżkę konkordatu, religii w szkołach i funduszu kościelnego +++
pawel-
2 miesiące temu
o jej ,to już chłopaki w czarnych sukienkach nie będą pić na mszy świętej ...
Pokora
2 miesiące temu
Niech zaczną od siebie tak jak księża piją i bawią się podczas postu i adwenyu dla nas to jest zgorszenie , oni nawet z piątkowego postu się śmieją .Wierze w Boga a nie w księży , dla których nie ma wojny nie ma drożyzny , bo oni wyłudzają pieniądze od ludzi , nie wiedzą jak ciężko zarobić na chleb .
Zdrowy
2 miesiące temu
Zacznijcie od siebie
Aaa
2 miesiące temu
No nie przesadzaj. Na trzeźwo mogą niewłaściwie zagłosować.
Hehehe
2 miesiące temu
To jest problem katolików czyli Polaków. Nie mój. To wszystko na ten temat.
Pietrek
2 miesiące temu
Wiadomo każdy jest katolikiem ale sami księża domagają się aby l udzie odwrócili się od kościoła mamy w sercu Jezusa ale jak ksiądz odprawia mszę to nie wiadomo czy to nie pedofil kiedyś było inaczej już ludzie się odwrócili od kościoła są księża z powołaniem ale już nie ma co nikomu wieżyc bug jest jeden a Kościuk nie daje wiary są i modlą się przed figura a mają diabła za akurat
Ziutek.
2 miesiące temu
O alkoholowym potopie mówi facet którego kumple od najniższego szczebla piją w pracy .
Swojak
2 miesiące temu
Lepiej niech ksiadz biskup zacznie " pouczać " swoich kumpli po fachu aby nie " bawili się z dziećmi w macanego" ,a później mówi ludziom co mają, a czego nie mają robic
Ckm
2 miesiące temu
Na temat księży juz sie zmienil sposób myslenia.
Rowernik
2 miesiące temu
To jest taki portal, który udaje, że daje wolność wypowiedzi. Kasują mi tu nieustannie wpisy broniące Kk, choć nie używam słów pogardliwych i wulgarnych. Intencja jest jasna: pognębić Kościół, wyszydzić, zostawić ze słowem "grzmiał" a nie: "jest zdania, uważa, twierdzi".
Rowernik
2 miesiące temu
Lewactwo inaczej nie napisze jak "grzmiał", nie jest w stanie przełknąć słów swiadczących, ze Kk ma duże doświadczenie w dziele trzeźwosciowym, np.przed wojną to były wspaniałe wyniki. Lewactwo nie napisze, że duchowny TWIERDZI, UWAŻA, JEST ZDANIA. Nie, wg nich ksiądz, wysłannik Chrystusa może tylko GRZMIEĆ. Lewackie uszy tak słyszą słowa mądrości, jako grzmot (a jest taka sytuacja opisana w Ewangelii, Bóg przemówił nad Jezusem, a wielu słyszało te słowa jako grzmot - ci oddaleni od Dobra).
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić