Na twoim dowodzie jest taki symbol? Koniecznie przeczytaj

7

Nie wszyscy Polacy mają takie same dowody osobiste. Od 2019 te dokumenty posiadają warstwę elektroniczną, za sprawą czego stają się e-dowodami. Co to oznacza?

Na twoim dowodzie jest taki symbol? Koniecznie przeczytaj
Co oferują e-dowody? (gov.pl)

Zastanawiasz się, czy masz e-dowód? Można to łatwo sprawdzić. Jeżeli na twoim dokumencie pojawił się taki symbol, jak ten, który widać na poniższej grafice, to oznacza, że jesteś posiadaczem dowodu z warstwą elektroniczną.

Czym jest wspomniana warstwa elektroniczna? To nic innego, jak zatopiony w dokumencie czip. Pozwala on wykorzystać dowód w sposób podobny, jak zbliżeniową kartę.

Komunikacja odbywa się bezstykowo i umożliwia logowanie do portali administracji publicznej oraz podpisywanie elektronicznych dokumentów - czytamy na gov.pl.

Gdzie przyda się e-dowód?

Serwis dobreprogramy.pl zauważa, że taki dokument jest też niemałym ułatwieniem w miejscach, gdzie można się tego mniej spodziewać.

W ubiegłym roku o zaletach stosowania e-dowodu przypominała administracja Lotniska Chopina. Osoby z dowodami osobistymi z warstwą elektroniczną mogą tu bowiem korzystać z automatycznych bramek, a tym samym omijać kolejki do klasycznej kontroli dokumentów - wyjaśniono.
Zobacz także: Wyznanie Ardanowskiego. "To pokazuje, że ta góra lodowa się kruszy"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić