Na Wyspach Kanaryjskich ludzie drżą. Mają zakaz opuszczania domów

12

Lawa pochodząca z erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma dotarła do oceanu. Mieszkańcy mają zakaz opuszczania domów.

Na Wyspach Kanaryjskich ludzie drżą. Mają zakaz opuszczania domów
Na Wyspach Kanaryjskich wprowadzono lockdown (Getty Images, 2021 Anadolu Agency)

Władze wyspy La Palma (Wyspy Kanaryjskie) nakazały kilku tysiącom mieszkańców pozostanie w domach - z powodu fatalnej jakości powietrza. Liczba ewakuowanych osób sięga już około sześciu tysięcy.

W piątek wieczorem zamknięte zostały dwa miasta: Los Llanos de Aridane i El Paso. Władze zaapelowały także o odłączenie ogrzewania i klimatyzacji, aby zapobiec przedostawaniu się powietrza z zewnątrz. 

Może to powodować podrażnienie oczu, płuc i skóry, ale nie powinno stanowić problemu, jeśli mieszkańcy stosują się do zaleceń - powiedział BBC wulkanolog dr Robin George Andrews. 

Jak podkreślają służby ratunkowe, zakaz wychodzenia jest konsekwencją warunków meteorologicznych, które nie zapobiegają rozpraszaniu gazów i utrzymują je na niskich poziomach atmosfery.

Ogromne zniszczenia

Lawa wyrzucana przez wulkan zniszczyło już ponad 800 budynków, a także plantacje bananów, drogi i inne elementy infrastruktury. Gorąca lawa, stykając się z zimną wodą, gwałtownie się ochładza i zmienia stan skupienia na stały.

Wulkan wciąż niestety wypluwa z siebie rozgrzaną do czerwoności lawę, gęste chmury dymu i toksycznych oparów.

Zobacz także: W październiku liczba zakażeń COVID-19 może wyhamować. Pogoda ma znaczenie
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić