Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

Nad Bałtykiem to plaga. Nie wiedzą, że mogą dostać mandat

54
Podziel się:

Od kilku lat parawany są zmorą polskich plaż. Część urlopowiczów wydziela sobie w ten sposób "prywatną" plażę nad Bałtykiem. Jednak jak zauważa dr Mikołaj Małecki z Instytutu Prawa Karnego, mówimy o miejscu publicznym, dlatego istnieją podstawy do karania za tzw. parawaning.

Nad Bałtykiem to plaga. Nie wiedzą, że mogą dostać mandat
Mandaty za parawany nad Bałtykiem? "Plaża jest miejscem publicznym" (Materiały WP, Adobe)

Parawany stały się nieodłącznym elementem krajobrazu na polskich plażach. Część wczasowiczów wstaje wcześnie rano, aby o samym świcie "zarezerwować" sobie spory kawałek ziemi nad Bałtykiem. Momentami dochodzi do surrealistycznych wydarzeń, jak chociażby ostatnio w Mielnie. Tam ostatnio jeden z turystów wydzielił sobie długi pas plaży, zapewniając sobie dostęp aż do morza.

Mandaty za parawany nad Bałtykiem? "Plaża jest miejscem publicznym"

Dr Mikołaj Małecki z Instytutu Prawa Karnego, autor bloga "Dogmat Karnisty", poruszył problem parawanów na swoim fanpage'u. Jak zauważył, "parawany mogą zostać prawnie uregulowane, a wówczas plażowicze będą musieli stosować się do ustanowionych reguł".

Zasady postępowania na konkretnej plaży mogą być regulowane przepisami miejscowymi lub regulaminami - dotyczy to zarówno miejsc publicznych typu plaża nad Bałtykiem, jak również różnego typu plaż znajdujących się na terenach prywatnych (zamknięte kurorty) - napisał Małecki w mediach społecznościowych.

Dr Małecki przypomniał, że nie tak dawno burmistrz Darłowa miał pomysł, by całkowicie zakazać parawanów na plażach, za co otrzymał w mediach przydomek "Kapitan Parawan". Regulacje ostatecznie nie weszły jednak w życie.

Gdyby jednak na konkretnej plaży, będącej miejscem publicznym (nieograniczony dostęp dla nieokreślonych z góry osób) obowiązywał zakaz rozstawiania parawanów, wczasowicz narażałby się na odpowiedzialność karną z art. 54 Kodeksu wykroczeń. Za rozstawienie parawanu groziłaby wówczas kara grzywny w wysokości do 500 zł albo kara nagany.

Jak zauważył dr Małecki, "trudniejsza jest ocena parawaningu o nieuregulowanej sytuacji prawnej". "Oczywiście nie ma żadnych podstaw, by karać urlopowiczów, którzy po prostu rozstawili sobie parawan na plaży, żeby odgrodzić się od innych ludzi. Szczególnie, jeśli w danym miejscu jest to powszechnie przyjęta praktyka i wszyscy rozkładają parawany - nam też wolno!" - wskazał ekspert prawa karnego.

Problem polega na tym, że wydzielony skrawek plaży nie przestaje być miejscem publicznym. Nie ma zatem przeszkód, by przesunąć komuś parawan, jeśli wczasowicz "zagrabił" dla siebie znaczący skrawek plaży i utrudnił tym samym wypoczynek innym. To cenna informacja zwłaszcza w kontekście osób, które "rezerwują" sobie plażę o świcie, po czym na kilka godzin wracają do hotelu, by się wyspać.

Plażowicz, któremu brakuje miejsca, nie naruszy reguł postępowania obowiązujących w nadmorskiej społeczności, gdy zmniejszy teren zarezerwowany przez kogoś, kto z niego nie korzysta. Nie narazi się na odpowiedzialność karną, gdy skorzysta z miejsca publicznego, odgrodzonego ofensywnie przez inną osobę - wyjaśnił dr Małecki.

Autor bloga "Dogmat karnisty" wskazał też, że "zbyt ekspansywne rezerwowanie miejsc na plaży za pomocą parawanu" może prowadzić do otrzymania kary na podstawie art. 51 par. 1 Kodeksu wykroczeń. Czytamy w nim, że "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

W opinii dr Małeckiego, "ofensywny parawaning" nosi znamiona wybryku, bo rezerwowanie na wyłączność sporego skrawka plaży może zakłócać porządek publiczny i spokój plażowiczów.

Zobacz także: Żywioł dał o sobie znać. Wielkie gradobicie w Krakowie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(54)
michow
2 miesiące temu
obecnie nie można zwrócić uwagi osobie, żeby nie wchodziła z pieskiem tam, gdzie bawią się małe dzieci; niektórzy uważają, że pieski są ważniejsze, nie sprzątają po nich....
Fakt
2 miesiące temu
Obecnie nad polskim morzem wiatr wieje niemiłosiernie, więc co? Oczywiście w ciepłych krajach nie jest to praktykowane, gdzie tak mocny wiatr również nie praktykuje. Natomiast zajmowanie połowy plaży świadczy o ludziach, którzy mają w nosie cały ten świat.
XXX
2 miesiące temu
Można postawić parawan ale bez przesady jedna osoba a zajmuje na cztery osoby.Chwasty trzeba wyrywać.
Goti
2 miesiące temu
Parawan daje odrobinę prywatności. Nie mam ochoty osobiście być obsypywana piachem podczas opalania przez biegające cudze dzieci czy psy. Parawan pomaga też po części uchronić się przed kradzieżą. Zawsze to jakaś przeszkoda dla złodziei. Przy zachowaniu rozsądku, grodzeniu tylko takiego kawałka jaki jest potrzebny dla 1 ręcznika kąpielowego dla 1 osoby, lub koca na którym zmieszczą się 3 osoby uważam, że taki parawaning ma sens. A za zagrody wiejskie jak ta w Mielnie 100 mandatu :)
65+
2 miesiące temu
"Od kilku lat parawany są zmorą polskich plaż". Kilku? 60 lat temu było to samo.
Ewa
2 miesiące temu
Właśnie byłam wczoraj na plaży i nie mogłam delektować się widokami morza bo dookoła parawany kurcze jestem za karaniem i niech to żenujace coś zlikwidują
jan
2 miesiące temu
Janusz już na wejściu na plażę kombinuje jak ma ustawić parawan i nie ważne z której strony wiatr wieje( bo on nie wie do czego ten parawan służy) więc jak najwięcej hektarów ogrodzić bo to jego teren.
Bropan
2 miesiące temu
Przestańcie już o tych parawanach,bo ten temat jest już żenujący.Weźcie się lepiej za tych co przychodzą z psami,palą papierosy,albo chodzą za potrzebą na wydmy.To jest prawdziwy problem,a nie parawan.Ludzie się okopują w odchodach psich i w milionie "petów",a powietrze zamiast morskie to zajeżdża kloaką.I z tym trzeba zrobić porządek.
Świadomy
2 miesiące temu
Problem parawaningu na polskich plażach istnieje. Niektórzy plażowicze bezczelnie grodzą sobie hektary i na dodatek nie można zwrócić im uwagi bo są bardzo agresywni. Ten problem powinien być uregulowany prawnie i to pilnie bo z roku na rok jest coraz gorzej.
chaczy kuj
2 miesiące temu
Przecież wystarczy przepis że nie wolno stawiać nic w odległości 100 metrów od lini brzegowej
mmm
2 miesiące temu
Zakaz palenia na plaży,wszędzie pety i smród dymu papierosowego.Zamiast wdychać powietrze,to sie trujemy dymem.Gdzie się nie obróci głowy,palą centralnie w twarz.Chcesz się truć ,to się truj ,ale tylko siebie !!!.To się tyczy plaż na całym świecie niestety.
Krzysia58.
2 miesiące temu
Nad polskim morzem długo byśmy nie wytrzymali bez osłony przed wiatrem zimnem ,nikt nie chciałby tam dlugo siedzieć,my zawsze mamy namiot plażowy i jest super wypoczynek.
Taka prawda
2 miesiące temu
Komisja Europejska przyjży się pilnie i bacznie sprawą parawaningu w Polsce, czy jest zgodny z praworządnością Europejską. Wyraża także swoje zaniepokojenie oraz wdroży artykuł 17 odbierając należne fundusze. Grupa parlamentarzystów głównie z frakcji liberalnej/zielonej czyli posłów z po jest za ukaraniem Polski, będą głosować "ZA"
Taka prawda
2 miesiące temu
Zakaz parawaningu, zakaz picia i palenia, zakaz puszczania głośnej muzyki, zakaz rozwydrzonych bachorów, zakaz wprowadzania psów, zakaz wogóle wchodzenia na plażę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić