o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MDO
|

Nadchodzi pogrzebowa rewolucja! Eksperci mówią wprost: Polacy muszą się zmienić

44
Podziel się

Wygląda na to, że czekają nas spore zmiany w branży pogrzebowej. Eksperci podkreślają, że Polacy muszą zmienić podejście, zanim przestanie być ich stać na chowanie bliskich...

Nadchodzi pogrzebowa rewolucja! Eksperci mówią wprost: Polacy muszą się zmienić
Nadchodzi rewolucja pogrzebowa (Wikimedia Commons)
bDHHkEaJ

Brytyjczycy odchodzą od pochówku w ziemi. Coraz częściej wybierają kremację. Zupełnie inaczej jest w Polsce. Europejska Federacja Usług Pogrzebowych donosi, że w 2018 roku kremacji poddawany był jedynie co czwarty Polak.

Money.pl powołuje się na krajowe organizacje zrzeszające zakłady pogrzebowe i podaje, że w tym roku odsetek wyniósł ok. 30-40 proc. dla całej Polski. Tradycja zatem wciąż wygrywa, ale już wkrótce może być inaczej.

bDHHkEaL

Przyczyn jest kilka. Za najważniejszą można uznać fakt, że na cmentarzach po prostu zaczyna brakować miejsc. Poza tym Polacy nie chcą mogił w bliskim sąsiedztwie miast, a po trzecie - tradycyjny pogrzeb jest coraz droższy.

Pogrzebowa rewolucja. Pierwsze sygnały już są

Już widać, że w największych miastach częstotliwość kremacji rośnie. Należy się spodziewać, że popularność tej formy pochówku będzie postępować i że pogrzebowa rewolucja jest czymś nieuniknionym.

Koszt kremacji - jak podaje money.pl - waha się w granicach od 450 do 1000 złotych. Przeciętna cena trumny do kremacji to około 600 złotych, a koszt urny oscyluje w granicach 200 złotych.

bDHHkEaR
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHHkEbm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(44)
Antek
2 miesiące temu
chciałem zwrócić uwage na śmieci cmentarne:sztuczne kwiaty,wieńce i plastyki .To powinno być zakazane a stosować nalezy tylko dekoracje ekologiczne.Teraz cmentarze wyglądaja jak jheden smietnik- te trwałe dekoracje sa okropne.
eva
2 miesiące temu
ale się tych ekspertów narobiło.... co gówno to ekspert
Gość
2 miesiące temu
Najwyższy czas skończyć z naciąganiem żałobników. Każdy powinien miec prawo wyboru pochówku, w tym takze rozsypania prochów w dowolnym miejscu. Niestety interes hien cmentarnych by się załamał.
bDHHkEbn
Śmierć
2 miesiące temu
Artykuł pisany na zlecenie ZUS.
?????
2 miesiące temu
W ostatniej posłudze, najlepiej niech rodzina decyduje jaki ma być pochówek, a nie jakieś urzędasy. Woon od naszych bliskich i sposobu ich pochówku.
Najnowsze komentarze (44)
otak
2 miesiące temu
Wygenerujemy psychologiczne zapotrzebowanie!
Lobbysta
2 miesiące temu
Promocja spalarni w celu napędzania kasy
Pytam z PL
2 miesiące temu
Kto zlecił tak głupkowaty tekst niezgodny z kulturą chrześcijańską?
PiS naprzód
2 miesiące temu
Pogrzeby bez księdza są lepsze. Nikt duszy zmarłego nie kieruje do piekła. Zmarłych ludzi z PiS powinno się chować z udziałem księdza.
taka prawda
2 miesiące temu
no bo u nas nie chowasz prochow swojego zmarlego - dlatego ludzi dalej chowa sie w trumnach
Wyga
2 miesiące temu
A czy zastanawialiście się kiedyś Jezus nie został spalony i palenie ciała według biblii jest nie godne życia po śmierci człowieka w krainie Boga
KOMINEK
2 miesiące temu
CZY PALENIE LUDŹMI JEST ECO . CO NA TO" WŁADZE KRAKOWA"
szczęśliwa
2 miesiące temu
oczywiście ze kremacja bo i tak cie wykopią po 20 latach jak nie zaplacisz,spalic i rozsypać prochy ,albo do morza ,albo pod drzewo ,po co maja robaki drążyć ,jesz,albo ciebie jedzą,nie chce mieć żadnego grobu
bDHHkEbf
kocia
2 miesiące temu
mi akurat jest wszystko jedno co ze mną zrobią ,jak wyciągnę kopytka i straszyć mnie nikt nie musi bo sie nie boje ,a na razie żyje i mam sie dobrze czego i wam w przyszłym roku zycze ,mam żyć myśląc co ze mną zrobią po śmierci ? a gdzie takie choroby lecza?
henrk
2 miesiące temu
popisaliśmy i po sprawie. Żaden poseł czy partia nawet nie wspomina o zmianie ustawy o pochówku zwłok. Ta która obowiązuje jest z połowy XX wieku.W Krakowie dopiero niedawno kler odpuścił i zbudowano krematorium.
8787
2 miesiące temu
A może chodzi żeby już się nie dało ekshumować ?
gość
2 miesiące temu
Jestem za tym że kremacja i jak ktoś chce to może urnę zabrać z prochami do domu a potem spełnić wole zmarłego na przykład prochy rozsypać w ukochanym miejscu
SCHERLOK
2 miesiące temu
NIE MA CIAŁA NIE MA DOWODÓW ZBRODNI
MZD
2 miesiące temu
A ja bym nie chciał kasy ze ZUS-u bo to za mało pogrzeb to nie przyjemność za którą trzeba zapłacić lekko od 4500 do 7000 niech lepiej chowa państwo.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić