Na początku pojawia się krostka. Umiera 50 proc. chorych

30

Rak języka jest typem nowotworu, o którym nie mówi się często. Łatwo go zlekceważyć, ponieważ początkowo nie daje niepokojących objawów. Jak go poznać i kogo najczęściej dotyka to schorzenie?

Na początku pojawia się krostka. Umiera 50 proc. chorych
(Getty Images)

Jakie są przyczyny raka języka?

Rak języka jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w obrębie szyi i głowy. Zazwyczaj jest to nowotwór pierwotny, rzadziej stanowi efekt przerzutów innych nowotworów, np. raka tarczycy czy raka nerki. Sam najczęściej daje przerzuty do węzłów chłonnych.

Przyczyny raka języka nie są do końca zbadane, chociaż można wykazać szereg okoliczności sprzyjających rozwojowi choroby. Zalicza się do nich przede wszystkim nadużywanie alkoholu, a także palenie tytoniu. Jedną z przyczyn raka języka jest również wirus ludzkiego brodawczaka HPV. Negatywny wpływ ma również kontakt z chemikaliami, takimi jak np. opary spawalnicze albo azbest. Podobnie działają oparzenia chemiczne i termiczne. U podstaw choroby leżeć może też niedobór żelaza i witaminy B2.

Objawy łatwo zlekceważyć

Początkowe symptomy nowotworu języka łatwo zbagatelizować - wyczuwalna może być jedynie krostka albo ranka. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się trudności w mówieniu i przełykaniu. Chory język krwawi, a oddech może być nieświeży. Zmiany na języku są często niewidoczne dla pacjenta, najczęściej wykrywa je stomatolog.

Zaawansowane stadium raka języka powoduje ogólne wyniszczenie organizmu. Osoby cierpiące na raka języka mają problemy z opanowaniem ślinotoku, zachłystują się, mogą cierpieć na szczękościsk. Chorobie towarzyszy również wyniszczające chudnięcie. Pojawiają się zaburzenia odczuwania smaku. Problemem może stać się przełykanie pożywienia, a nawet śliny.

Wcześnie wykryty rak języka daje szanse na przeżycie

Rak języka najczęściej jest diagnozowany przez stomatologów oraz laryngologów. Ból, jaki towarzyszy temu schorzeniu jest przez pacjentów często mylony z bólem ucha. Chorzy są kierowani na badanie RTG, USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Ostatnim krokiem jest badanie histopatologiczne, które pozwala rozpoznać stopień złośliwości raka języka.

Wcześnie wykryty rak języka, podobnie jak inne nowotwory, daje większe szanse na pokonanie choroby. Wczesne stadia można leczyć operacyjnie. Usuwa się wówczas zmienione chorobowo fragmenty tkanki. Dodatkowo stosowane są naświetlania.

W cięższych stadiach choroby konieczne jest wycięcie języka czy żuchwy w całości lub fragmentach, które są później rekonstruowane. Pacjent, którego stan nie daje już szans na podjęcie operacji, poddaje się chemioterapii lub radioterapii. Niekiedy obie metody są stosowane równocześnie.

Według statystyk, na nowotwór języka umiera co drugi chory dotknięty tym schorzeniem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić