Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Na początku pojawia się krostka. Umiera 50 proc. chorych

26
Podziel się:

Rak języka jest typem nowotworu, o którym nie mówi się często. Łatwo go zlekceważyć, ponieważ początkowo nie daje niepokojących objawów. Jak go poznać i kogo najczęściej dotyka to schorzenie?

Na początku pojawia się krostka. Umiera 50 proc. chorych
(Getty Images)

Jakie są przyczyny raka języka?

Rak języka jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w obrębie szyi i głowy. Zazwyczaj jest to nowotwór pierwotny, rzadziej stanowi efekt przerzutów innych nowotworów, np. raka tarczycy czy raka nerki. Sam najczęściej daje przerzuty do węzłów chłonnych.

Przyczyny raka języka nie są do końca zbadane, chociaż można wykazać szereg okoliczności sprzyjających rozwojowi choroby. Zalicza się do nich przede wszystkim nadużywanie alkoholu, a także palenie tytoniu. Jedną z przyczyn raka języka jest również wirus ludzkiego brodawczaka HPV. Negatywny wpływ ma również kontakt z chemikaliami, takimi jak np. opary spawalnicze albo azbest. Podobnie działają oparzenia chemiczne i termiczne. U podstaw choroby leżeć może też niedobór żelaza i witaminy B2.

Objawy łatwo zlekceważyć

Początkowe symptomy nowotworu języka łatwo zbagatelizować - wyczuwalna może być jedynie krostka albo ranka. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się trudności w mówieniu i przełykaniu. Chory język krwawi, a oddech może być nieświeży. Zmiany na języku są często niewidoczne dla pacjenta, najczęściej wykrywa je stomatolog.

Zaawansowane stadium raka języka powoduje ogólne wyniszczenie organizmu. Osoby cierpiące na raka języka mają problemy z opanowaniem ślinotoku, zachłystują się, mogą cierpieć na szczękościsk. Chorobie towarzyszy również wyniszczające chudnięcie. Pojawiają się zaburzenia odczuwania smaku. Problemem może stać się przełykanie pożywienia, a nawet śliny.

Wcześnie wykryty rak języka daje szanse na przeżycie

Rak języka najczęściej jest diagnozowany przez stomatologów oraz laryngologów. Ból, jaki towarzyszy temu schorzeniu jest przez pacjentów często mylony z bólem ucha. Chorzy są kierowani na badanie RTG, USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Ostatnim krokiem jest badanie histopatologiczne, które pozwala rozpoznać stopień złośliwości raka języka.

Wcześnie wykryty rak języka, podobnie jak inne nowotwory, daje większe szanse na pokonanie choroby. Wczesne stadia można leczyć operacyjnie. Usuwa się wówczas zmienione chorobowo fragmenty tkanki. Dodatkowo stosowane są naświetlania.

W cięższych stadiach choroby konieczne jest wycięcie języka czy żuchwy w całości lub fragmentach, które są później rekonstruowane. Pacjent, którego stan nie daje już szans na podjęcie operacji, poddaje się chemioterapii lub radioterapii. Niekiedy obie metody są stosowane równocześnie.

Według statystyk, na nowotwór języka umiera co drugi chory dotknięty tym schorzeniem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
kociak
11 miesięcy temu
Moj znajomy namietnie "podskubywal" owoce i warzywa w sklepach.Oczywiscie tak jak lezaly czyli brudne i spryskane chemia.Teraz ma raka jezyka.Sam nigdy nie palil i w zasadzie nie pil alkoholu. A wiec uwazajcie!
Ciekaw
2 lata temu
Nareszcie! A kiedy tak ... no wiecie!
I nadal żyje
2 lata temu
Ja to miałem w dzieciństwie a nie miałem operacji wgl nie wiedziałem co to jest więc nic z tym nie robiłem i przeżyłem i zastanawiałem się co to jest więc zapytałem matke co to jest i powiedziała że to tylko krostka i żyje bal i nic mi się nie robiło
Ojojoj
2 lata temu
eh ale tytuł można było mniej sensacyjny dać...
Arek
2 lata temu
Kurczę nikt nawet słowem się nie zająknie że szczepionki również mogą powodować Raka i ich wpływ na układ odpornościowy jest bardziej destrukcyjny niż palenie papierosów..
oleg
2 lata temu
CO ONI JESZCZE NIE WYMYŚLĄ PYTAM?
Mega..
2 lata temu
Mój tata walczył z nim od maja. To było dopiero wyzwanie i zwątpienie, bo covid ważniejszy,który przeszedł w trakcie radioterapii i żyje.Bez leczenia raka prawdopodobnie mój tata już by nie żył
Ala
2 lata temu
Wirus na 100% wirus!!!
Klamcy
2 lata temu
Jaki rak jezyka to pewnie covid 19 teraz ludzie juz na nic innego nie choruja i nie umieraja.Nawet popularnej grypy juz nie ma
ehm
2 lata temu
opinia po przeczytaniu naglowka... mam dwie krostki ajj na 100% umre :s
afrykaner
2 lata temu
najlepszy lek to patelnia.
Medyk
2 lata temu
Z głupoty i braku możliwości dotarcia do interesujących tematów pseudo dziennikarze zaczęli przeklejać fragmenty artykułów z czasopism medycznych i podręczników dla studentów medycyny. To już lepiej dalej piszcie o życiu twórców muzyki narodowej Zenku, Sławomirze, niejakim Świerzyńskim i innych Golcach, przynajmniej nie straszycie wtedy „światłego” elektoratu.
Koniecświata
2 lata temu
Najnowsza pandemia o2 znowu wszyscy wyginą, drugi raz w tym tygodniu.... sensacje światowe brukowca cd
bbc
2 lata temu
straszne, jak to możliwe...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić