Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

NASA pokazała niewiarygodne zdjęcie. "Gwałtowne centrum Drogi Mlecznej"

12
Podziel się:

NASA opublikowała nowe, oszałamiające zdjęcie niezwykle zenergetyzowanego centrum naszej galaktyki. Kosmiczna fotografia zapiera dech w piersiach.

NASA pokazała niewiarygodne zdjęcie. "Gwałtowne centrum Drogi Mlecznej"
NASA pokazała niepowtarzalne zdjęcie rentgenowskie centrum naszej galaktyki (NASA)

Niesamowity obraz przedstawia miliardy gwiazd i niezliczone czarne dziury w centrum Drogi Mlecznej. Zdjęcie jest zbiorem 370 obserwacji dokonanych w ciągu ostatnich dwóch dekad przez orbitujące obserwatorium rentgenowskie Chandra. Do jego wykonania przyczynił się również radioteleskop w RPA.

Niesamowite zdjęcie Drogi Mlecznej

Astronom Daniel Wang z University of Massachusetts Amherst powiedział w piątek, że spędził rok, pracując nad tym gdy utknął w domu przez pandemię. "To, co widzimy na zdjęciu, to gwałtowny, pełen energii ekosystem w centrum naszej galaktyki" - poinformował naukowiec

Jest tam wiele pozostałości po supernowych, czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Każda kropka czy plamka reprezentuje źródło energii, z którego większość znajduje się w centrum - dodał Wang

Praca ukazała się w czerwcowym numerze Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

To ruchliwe, wysokoenergetyczne centrum galaktyki znajduje się 26 000 lat świetlnych od Ziemi. Wystrzelone w 1999 roku obserwatorium Chandra znajduje się na skrajnej owalnej orbicie wokół Ziemi.

Ten obraz rentgenowski został udostępniony przez NASA w piątek 28 maja 2021 r. Przedstawia pasma przegrzanego gazu i pól magnetycznych w centrum galaktyki Drogi Mlecznej.

Promienie rentgenowskie wykryte przez obserwatorium rentgenowskie Chandra NASA są w kolorze pomarańczowym, zielonym, niebieskim i fioletowym, a dane radiowe z radioteleskopu MeerKAT w Republice Południowej Afryki są pokazane w kolorze liliowym i szarym. Płaszczyzna galaktyki jest pozioma, w centrum pionowego obrazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Turysta
rok temu
Byłem , drożej niż w Zakopanem.
katolik
rok temu
I tylko pomyśleć, że te wszystkie wspaniałości zostały stworzone tylko po to, aby krążyć wokół Ziemi i cieszyć oko ludzkie.
a może to lip...
rok temu
Jak jest mnóstwo czarnych dziur to tam nie powinno być nic bo wciągają bezpowrotnie nawet światło. no ale co to jest nic-nic to pół litra na dwóch.
niuniek
rok temu
To NASA znów majstruje ze Maj u nas był chłodny a Putin przegrzany.
krysia
rok temu
Wszystko się zgadza ale czy te mleko jest z biedronki
dwwda
rok temu
no ładne coraz lepsi ci malarze z nasa
Realista
rok temu
Opis tego zjawiska w artykule masakryczny! Wiedza jeszcze gorsza.
abel
rok temu
piękne i oczekujące poznania z bliska :) jeżeli Bóg istnieje, to jest większy, niż ciasnorozumcy katoliccy próbują nam wcisnąć :) cóż to by była za wspaniała niespodzianka :)
Druid
rok temu
Photoshop
Rychu
rok temu
"Niewiarygodne"? Właśnie tego należało się spodziewać, ale dla "redaktorów" o2 po zdalnym nauczaniu, to rzeczywiście może być niewiarygodne.
heh
rok temu
Od kiedy orbity są owalne? Są eliptyczne, a to duża różnica! Ale nie dla kogoś, kto nie ma pojęcia. I co to jest skrajna owalna orbita? Dlaczego skrajna? Boszsz..."Wystrzelone w 1999 roku obserwatorium Chandra znajduje się na skrajnej owalnej orbicie wokół Ziemi."
Gigabajtek
rok temu
Nie ma lepszej drogi mlecznej niż rozdzielnosc majątkowa tych nowych styropianowcow
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić