o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

NASA pokazała niewiarygodne zdjęcie. "Gwałtowne centrum Drogi Mlecznej"

12
Podziel się

NASA opublikowała nowe, oszałamiające zdjęcie niezwykle zenergetyzowanego centrum naszej galaktyki. Kosmiczna fotografia zapiera dech w piersiach.

NASA pokazała niewiarygodne zdjęcie. "Gwałtowne centrum Drogi Mlecznej"
NASA pokazała niepowtarzalne zdjęcie rentgenowskie centrum naszej galaktyki (NASA)
bEEyYpVh

Niesamowity obraz przedstawia miliardy gwiazd i niezliczone czarne dziury w centrum Drogi Mlecznej. Zdjęcie jest zbiorem 370 obserwacji dokonanych w ciągu ostatnich dwóch dekad przez orbitujące obserwatorium rentgenowskie Chandra. Do jego wykonania przyczynił się również radioteleskop w RPA.

Niesamowite zdjęcie Drogi Mlecznej

Astronom Daniel Wang z University of Massachusetts Amherst powiedział w piątek, że spędził rok, pracując nad tym gdy utknął w domu przez pandemię. "To, co widzimy na zdjęciu, to gwałtowny, pełen energii ekosystem w centrum naszej galaktyki" - poinformował naukowiec

bEEyYpVj
Jest tam wiele pozostałości po supernowych, czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Każda kropka czy plamka reprezentuje źródło energii, z którego większość znajduje się w centrum - dodał Wang

Praca ukazała się w czerwcowym numerze Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

bEEyYpVp

To ruchliwe, wysokoenergetyczne centrum galaktyki znajduje się 26 000 lat świetlnych od Ziemi. Wystrzelone w 1999 roku obserwatorium Chandra znajduje się na skrajnej owalnej orbicie wokół Ziemi.

Ten obraz rentgenowski został udostępniony przez NASA w piątek 28 maja 2021 r. Przedstawia pasma przegrzanego gazu i pól magnetycznych w centrum galaktyki Drogi Mlecznej.

bEEyYpVq

Promienie rentgenowskie wykryte przez obserwatorium rentgenowskie Chandra NASA są w kolorze pomarańczowym, zielonym, niebieskim i fioletowym, a dane radiowe z radioteleskopu MeerKAT w Republice Południowej Afryki są pokazane w kolorze liliowym i szarym. Płaszczyzna galaktyki jest pozioma, w centrum pionowego obrazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEyYpVK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Turysta
4 miesiące temu
Byłem , drożej niż w Zakopanem.
katolik
4 miesiące temu
I tylko pomyśleć, że te wszystkie wspaniałości zostały stworzone tylko po to, aby krążyć wokół Ziemi i cieszyć oko ludzkie.
a może to lip...
4 miesiące temu
Jak jest mnóstwo czarnych dziur to tam nie powinno być nic bo wciągają bezpowrotnie nawet światło. no ale co to jest nic-nic to pół litra na dwóch.
bEEyYpVL
niuniek
4 miesiące temu
To NASA znów majstruje ze Maj u nas był chłodny a Putin przegrzany.
krysia
4 miesiące temu
Wszystko się zgadza ale czy te mleko jest z biedronki
dwwda
4 miesiące temu
no ładne coraz lepsi ci malarze z nasa
Realista
4 miesiące temu
Opis tego zjawiska w artykule masakryczny! Wiedza jeszcze gorsza.
abel
4 miesiące temu
piękne i oczekujące poznania z bliska :) jeżeli Bóg istnieje, to jest większy, niż ciasnorozumcy katoliccy próbują nam wcisnąć :) cóż to by była za wspaniała niespodzianka :)
Druid
4 miesiące temu
Photoshop
Rychu
4 miesiące temu
"Niewiarygodne"? Właśnie tego należało się spodziewać, ale dla "redaktorów" o2 po zdalnym nauczaniu, to rzeczywiście może być niewiarygodne.
heh
4 miesiące temu
Od kiedy orbity są owalne? Są eliptyczne, a to duża różnica! Ale nie dla kogoś, kto nie ma pojęcia. I co to jest skrajna owalna orbita? Dlaczego skrajna? Boszsz..."Wystrzelone w 1999 roku obserwatorium Chandra znajduje się na skrajnej owalnej orbicie wokół Ziemi."
Gigabajtek
4 miesiące temu
Nie ma lepszej drogi mlecznej niż rozdzielnosc majątkowa tych nowych styropianowcow
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić