o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Wybuch supernowej. NASA udostępniła niesamowite zdjęcie z Teleskopu Hubble’a

36
Podziel się

W ciągu swojej 30-letniej misji kosmiczny Teleskop Hubble’a nie raz robił zapierające dech w piersiach zdjęcia. Tak było także i tym razem. Za jego pomocą, naukowcom udało się sfotografować falę wybuchu znajdującej się 2600 lat świetlnych od Ziemi supernowej.

Wybuch supernowej. NASA udostępniła niesamowite zdjęcie z Teleskopu Hubble’a
Naukowcom udało się sfotografować falę wybuchu supernowej (NASA, Leo Shatz)
bEazhSvF

Potężna eksplozja gwiazdy miała miejsce w gwiazdozbiorze Łabędzia. Gwiazda była mniej więcej 20 razy masywniejsza niż nasze Słońce. Jej wybuch nastąpił od dziesięciu do dwudziestu tysięcy lat temu.

Niesamowite zdjęcie przedstawia tylko część fali uderzeniowej, która powstaje po wybuchu gwiazdy. W ciągu tysiącleci które upłynęły od wybuchu supernowej, jej pozostałości zostały wystrzelone nawet na odległość 60 lat świetlnych od centrum eksplozji. Co ciekawe, szczątki gwiazdy nadal przemieszczają się w przestrzeni kosmicznej z zawrotną prędkością 350 kilometrów na sekundę.

Gdy powstały w wyniku wybuchu gwiezdny pył miesza się gazem międzygwiazdowym o niskiej gęstości, powstaje imponująca struktura przypominająca welon. To właśnie ona została uchwycona na fotografii.

bEazhSvH

W 1991 Teleskop Hubble’a również próbował uchwycić ową strukturę po wybuchu innej supernowej w gwiazdozbiorze Łabędzia, jednak rezultaty nie były aż tak spektakularne.

Czytaj także:

bEazhSvN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEazhSwi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
Takitam
8 miesięcy temu
Przecież pamiętam...Jeszcze kilka lat temu domorośli internetowi "klimatolodzy" globalne ocieplenie nazywali g. ocipieniem...Dziś podobni do nich znowu zabierają głos...Domorośli eksperci od wszystkiego.
poi
8 miesięcy temu
ja myślę że to nie o korona wirus chodzi to jest przykrywka zasłona dymna ,prawdziwego wirusa ukrywają ,czegoś szukają coś się wydarzyło coś spadło na ziemię ale to jest tajemnica .Korona wirus to tylko przykrywka prawdziwej inwazji.Coś się dzieje na świecie bardzo złego gorszego od korona wirusa.coś się rozprzestrzenia przenoszą to ludzie ale to nie korona wirus
ela
8 miesięcy temu
i co w tym niesamowitego? Gdyby tam wybuchła epidemia kowida, to by było niesamowite, bo nie nosili maseczek. Proszę nie usuwać wpisu, bo czekam na odpowiedzi innych czytelników artykułu
bEazhSwj
w kulki
8 miesięcy temu
Latające maszty 5G rozpylają chemtrails, w nim szczepionki czipowe uzależniające ludzi (na to jest ratunek - nakrycia głowy z folii aluminiowej z uziomem z polskiej miedzi) i co gorsza związki zamieniające płaską ziemię w kulę.
ASTRO
8 miesięcy temu
POWIEM WAM JANUSZE NAUKI DLACZEGO NIE MA ANI JEDNEGO TELESKOPU SKIEROWANEGO NA ZIEMIE I ŻADNEGO ZDJĘCIA ZIEMI Z KOSMOSU ..OTÓŻ DLATEGO ŻE NIE JEST KULĄ A CZYM JEST ?? NO WŁAŚNIE CZYM ???
Karol
8 miesięcy temu
gwiazdy, słońca i galaktyki powstają, potem giną, rozpadają się , powstają nowe, być może życie. i tak setki tysięcy lat to trwa. a Kościół bajki opowiada maluczkim jak to gotowy Świat stworzony został w 7 dni
Wawa
8 miesięcy temu
Żal mi ciebie
ZAZ
8 miesięcy temu
Panie autorze, może nawet i magistrze Janie Manicki, dlaczego raz jest GWIEZDNY pył a raz MIĘDZYGWIAZDOWY gaz. Na pewno ukończył Pan jakieś studia dziennikarskie, to jest Pan w stanie jasno wytłumaczyć skąd ta różnica w treści Pana artykułu...
hellou
8 miesięcy temu
widziałem to nie raz , to falująca whisky w mojej szklaneczce
Wybuch
8 miesięcy temu
To sprawa dla Antoniego.
Synek_ksiedza
8 miesięcy temu
... a więc ... Tylko podatek słoneczny pomoc może w zapobieganiu zużycia Słońca ... Nasza gwiazda alfa ma przed sobą około 7 mld lat licząc jako jednostki znane człowiekowi ...
Kostek
8 miesięcy temu
Że też ktoś za takie bzdety opłaca tzw. naukowców.
żelek
8 miesięcy temu
podróż szybsza niż światło bedzie mozliwa jeszcze w tym stuleciu. Wystarczy pominąc odcinki pośrednie, szczegóły pozostawiam odkrywcom, mnie Nobel nie rajcuje.
bEazhSwb
astro-amator
8 miesięcy temu
Kiedy i jak zdołaliście obliczyć te wszystkie..., lata świetlne?! Mnie zabrakłoby czasu, aby to wyliczyć z taką ,,precyzją,,...!?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić