ESA wystrzeli sondę na Jowisza. Elementy statku wykonała firma z Warszawy

14

Wyprawa na Jowisza ma pochłonąć łącznie aż 4 mld złotych. "JUICE", czyli sonda kosmiczna, którą w 2022 wystrzelić w stronę Jowisza ma Europejska Agencja Kosmiczna, po części skonstruowana została przez inżynierów z Polski. Komponenty na zlecenie ESA wykonała firma Astronika z Warszawy.

ESA wystrzeli sondę na Jowisza. Elementy statku wykonała firma z Warszawy
Zdjęcie ilustracyjne - Jowisz i jego księżyce. (Getty Images, Universal History Archive, Universal Images Group)

W 2022 roku stacja kosmiczna planuje wystrzelić na Jowisza sondę, która ma zbadać m.in. jego księżyce - Europę, Galimedesa i Kallisto. Firma Astronika z Polski przygotowuje komponenty, które niedługo trafią na testy do Niemiec. Wśród nich są m.in. wysięgniki, które będą badać plazmę planety i jej satelitów.

To duży sukces polskich inżynierów. Możliwe, że kolejne nazwiska wkrótce zasłyną na świecie dzięki operacji Cosmic Vision, którą prowadzi ESA.

Misja ma m.in. potwierdzić podejrzenia naukowców co do występowania wód na tamtej części kosmosu. Wielu ekspertów uważa, że na księżycach Jowisza znajdują się oceany. Przy okazji z pewnością uda się zebrać wiele innych cennych informacji.

Zobacz także: Eksplozja gwiazdy przyczyną katastrofy ekosystemu 359 milionów lat temu

Podróż potrwa 8 lat. Zakończy się w 2033 roku

Naukowcy chcą zbadać m.in. skorupę lodową księżyców, otaczającą je atmosferę, a także sfotografować dokładnie powierzchnie obserwowanych terenów. Na ich podstawie następnie zostaną sporządzone mapy.

Podróż na Jowisza trwać ma aż 8 lat. Sonda ma móc załadować na swój pokład nawet do 3 ton paliwa. Gdy sonda Ariane 6 dotrze do Jowisza (mijając po drodze Wenus), rozpocznie badanie księżyców, kończąc misję na Ganimedesie.

Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić