Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Nie była w Sejmie od grudnia. Posłanka PiS tłumaczy swoją nieobecność

285

Katarzyna Czochara jest posłanką Prawa i Sprawiedliwości, po raz trzeci z rzędu sprawuje mandat. Jej polityczna aktywność budzi jednak wątpliwości, bo od 21 grudnia nie brała udziału w głosowaniach. Mimo tego aktywnie uczestniczy w kampanii wyborczej, startuje w wyborach na burmistrza Prudnika. Dlaczego nie widać jej w Sejmie? Wyjaśniła nam, co za tym stoi.

Nie była w Sejmie od grudnia. Posłanka PiS tłumaczy swoją nieobecność
Katarzyna Czochara tp posłanka PiS z Prudnika (Facebook.com, Katarzyna Czochara)

Katarzyna Czochara jest posłanką Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr 21 w Opolu. Po raz trzeci uzyskała mandat, ale patrząc na statystyki na stronie Sejmu trudno stwierdzić, by wypełniała obowiązki parlamentarzystki.

Jak zauważył jeden z internautów, posłanka Czochara nie była obecna na posiedzeniach Sejmu i nie brała udziału w głosowaniach sejmowych od 21 grudnia ubiegłego roku. Łącznie chodzi o 14 dni posiedzeń i 152 głosowania.

Wszystkie te nieobecności widnieją w systemie jako usprawiedliwione. Katarzyna Czochara wzięła udział w 122 z 287 głosowań, czyli w mniej niż połowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ludzie z NCBR wyjechali za granicę? "Trwa ucieczka"

Na konto posłanki PiS nadal jednak wpływają pieniądze z budżetu. Przypomnijmy, że wysokość uposażenia poselskiego, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat, wynosi obecnie 9892,30 zł brutto. Dla porównania średnia krajowa to 7768,35 złotych, a warto pamiętać, że te dane dotyczą przedsiębiorstw, w których zatrudnionych jest więcej niż dziewięć osób.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Posłanka PiS: Miałam wypadek

Co ciekawe Katarzyna Czochara jest w ostatnim czasie niezwykle aktywna. Posłanka PiS startuje w wyborach samorządowych. Chce zostać burmistrzem Prudnika. Start ogłosiła jednak 19 lutego, a więc przez dwa miesiące kampania nie powinna przeszkadzać w sejmowych obowiązkach.

Katarzyna Czochara ostatnim czasie brała udział w debacie w Radiu Opole z kontrkandydatami. Mało tego, w marcu spotykała się z mieszkańcami, brała udział w konwencji PiS i aktywnie prowadzi swoje konto na profilu na Facebooku. W Sejmie się jednak nie pojawia.

Postanowiliśmy zadzwonić do posłanki PiS z prośbą o komentarz. W wiadomości SMS otrzymaliśmy oświadczenie. Okazuje się, że powodem nieobecności w sejmowych ławach są problemy zdrowotne.

Drodzy Państwo, pragnę odnieść się do zarzutów braku obecności w Sejmie, które są kierowane w moim kierunku. Na skutek bardzo ciężkiego wypadku samochodowego: czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym (winnym był kierowca tira), doznałam wielu obrażeń, między innymi stawu biodrowego. Ze względu na pogarszający się stan zmuszona byłam zoperować staw biodrowy (wymiana stawu). Operacja odbyła się w styczniu tego roku. W związku z tym mam bardzo duże ograniczenia, jeśli chodzi o chodzenie, zbyt długie siedzenie czy też stanie - napisała nam Katarzyna Czochara.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Ponadto mam duże dolegliwości bólowe. Jestem również w trakcie rehabilitacji i powoli wracam do zdrowia i sprawności fizycznej. Moja kampania w głównej mierze jest oparta na pracy kandydatów na radnych i wolontariuszy. Pragnę podkreślić, iż przez ponad osiem lat pracy w Sejmie moja frekwencja w głosowaniach oraz udziale w obradach była na poziomie około 98 proc. Ze względu na fakt, iż odbyłam operację nie uczestniczyłam w pracach Sejmu. Z mojego miejsca zamieszkania do Sejmu podróż trwa około pięć godzin, a takie podróże w moim stanie zdrowia są niewskazane. Dodatkowo posiedzenia Sejmu trwają bardzo długo, co naraża mój staw biodrowy na ogromny ból - zaznaczyła.

Decydująca walka w wyborach samorządowych odbędzie się w dniach 7 oraz 21 kwietnia. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy Katarzyna Czochara wróci do Sejmu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić