o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
GGG
|

Nie o taką renowację figurki Matki Bożej mu chodziło. Właściciel osłupiał

18
Podziel się

Nietypowy problem spotkał właściciela kapliczki z wizerunkiem Matki Boskiej z Małopolski. Konserwator, który przeprowadził renowację figurki, nie sprostał jego zdaniem zadaniu.

Nie o taką renowację figurki Matki Bożej mu chodziło. Właściciel osłupiał
Figurka po i przed konserwacją (Facebook, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków)
bESiQKol

Renowacja figur i obrazów z wizerunkiem świętych potrafi być nieudana. Zdjęcia z efektami zepsutych projektów zazwyczaj stają się internetowymi memami. Tak było, chociażby w przypadku rzeźby Matki Boskiej spod Szydłowca. Konserwator całkowicie zmienił jej oblicze.

bESiQKon

Niedawno nietypowe nieporozumienie z konserwatorem wydarzyło się w Polsce. Właściciel kapliczki z wizerunkiem Matki Boskiej z małej miejscowości Miejsce w Małopolsce przekazał figurkę do odrestaurowania specjaliście. Gdy ta wróciła do niego po renowacji, oburzony właściciel nie mógł jej poznać. Nie krył swojego niezadowolenia efektem prac. Nie spodobał mu się również fakt, że wcześniej nie miała wianka.

Kolorystycznie jak i wyglądem nie przypomina figury, która mieliśmy. Oryginał figury nie miał wianka na głowie. A teraz w ogóle nie przypomina Matki Boskiej sprzed renowacji. Jest to obraza w ten sposób dla rodziny powiedział "Gazecie Krakowskiej" właściciel figury.

Sprawa ma dość nietypowy charakter. Na Facebooku skomentował ją Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Monika Bogdanowska przyznała, że figurka została poddana troskliwej renowacji. Broniąc konserwatora, dodała, że efekt prac nie jest zdeformowaniem, czy zniszczeniem figurki. W trakcie renowacji okazało się, że wygląd Matki Boskiej zmieniał się w przeszłości. Konieczna była rekonstrukcja, dzięki której przywrócono jej oryginalny wygląd sprzed lat.

bESiQKot
W toku prac okazało się, że twarz Marii uległa całkowitemu zniszczeniu i konieczna była rekonstrukcja. Konserwator przywrócił detale stroju, wianek, oryginalne barwy. Rzeźba wróciła na miejsce i... rozpętała się burza, bowiem obecny wygląd figury jest nie do zaakceptowania przez właściciela! - napisano na Facebooku.

Głos w sprawie kapliczki zabrał wójt gminy Spytkowice. Mariusz Krystian opowiedział się za Wojewódzką Konserwator Zabytków. Spodobał mu się finalny efekt renowacji figurki.

Bardzo dziękuję Pani Wojewódzkiej Konserwator Zabytków, za zainteresowanie sprawą renowacji kapliczki w Miejscu. Chwały to naszej Gminie co prawda nie przynosi, wstydu jest co niemiara, ale w tej sprawie zdaje się będzie można działać jedynie administracyjnie - napisał wójt.
bESiQKou
Zobacz także: Kiedy powrót do szkół? Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiada
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESiQKoO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
MłotemCzarnąH...
8 miesięcy temu
Zamienił stryjek gałązkę na kijek...Od kiedy - z powodzeniem i bez sprzeciwu, a tych co się sprzeciwiali - na stos!! - Kościół usunął II Przykazanie Dekalogu a ostatnie podzielił na dwa żeby zachować rzeczone 10! - zapis Dekalogu, cyt: " Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył" - można było uznać za niebyły i na kościelnych sofach odetchnąć z ulgą a wszystko dlatego, że zapisy te...interesom merkantylnym Kościoła rzymskiego nie służyły/w poprzek jemu były...no i odnawiają dziś, a mają co! Bohomaz II - choć po renowacji mało do Bohomaza I wyjściowego podobny - bohomazem i tak, mimo złoceń i diamentowań pozostanie, a wszystko zgodnie z jakże tu pasującym sztaudyngerowym "6ówno 6ównem pozostanie bez względu na opakowanie".
aaaa
9 miesięcy temu
To są dwie różne figury. Przestańcie sobie kpiny robić z ludzi bo uwierzą we wszystkie bzdury które tu produkujecie.
Goro
9 miesięcy temu
Pan konserwator przedtem chyba bite auta z Reichu konserwował, bo tu poszło z wiadro szpachli. Jak w kabarecie: szpachla, szpachla, szpachla!
bESiQKoP
I dobrze
9 miesięcy temu
Niech stoi i straszy. Modlenie się do posągów to pogaństwo
ak001
9 miesięcy temu
Nie bardzo wiem co jest po, a co przed renowacją. Jeśli do renowacji został oddany ten koszmarek z czarnymi włosami, to ja, wykonał bym na tym "dziele" renowację podkładając pod nią kostkę dynamitu.
Sabat
9 miesięcy temu
Ale się uśmiałem :)))))
Ona
9 miesięcy temu
Bardzo ładnie wygląda.
Pajton
9 miesięcy temu
Trzeba było konserwatorowi jednoznacznie powiedzieć, że nie ma figury przywracać do świetności, tylko odpacykować, aby nadal wyglądała jak manga.
BAC
9 miesięcy temu
można podejrzewać że oryginalna figurka dostała przysłowiowych nóg a wróciła beznadziejna podróba aby tylko coś było. Antyk ma swą wartość rynkową i chętnie kupują takie figurki pasjonaci staroci.
edek
9 miesięcy temu
Matka Boska całkiem podobna do matki jacka i placka i tu pewnie była inspiracja
JaM
9 miesięcy temu
ukarać ;artystę; na przymusowe oglądanie dożywotnio TV Trwam
...
9 miesięcy temu
I co w tej sytuacji mają do powiedzenia ci, którym przeszkadzała tęcza?
Marinette
9 miesięcy temu
Przepraszam bardzo ale po renowacji jest naprawdę piękna. Przed renowacją wyglądała jakby ktoś lata temu próbował coś podlepić i podmalować farbą olejną. Brawo dla konserwatora, dobra robota!
bESiQKoH
Bob
9 miesięcy temu
Przepięknie odnowiona!Nie wiem czego właściciel oczekiwał.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić