Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|
aktualizacja

"Nie powinien zostać świętym". Ostry głos o Janie Pawle II

889
Podziel się:

Światło dzienne ujrzał watykański raport na temat dopuszczającego się pedofilii byłego amerykańskiego kardynała Theodore'a McCarricka. Okazuje się, że Jan Paweł II znał pogłoski na temat występków księdza w momencie, gdy awansował go na arcybiskupa Waszyngtonu. Media w Stanach Zjednoczonych zastanawiają się, czy w związku z tym polski papież powinien utracić status świętego Kościoła katolickiego.

"Nie powinien zostać świętym". Ostry głos o Janie Pawle II
Kardynał Theodore McCarrick i Jan Paweł II (Getty Images)

Amerykańska prasa rozważa, czy proces kanonizacyjny Jana Pawła II został przeprowadzony we właściwy sposób. Polski papież został wyniesiony na ołtarze w 2014 roku. Część komentatorów zauważa, że zachowanie Jana Pawła II w sprawie oskarżeń wobec McCarricka było bagatelizowaniem poważnego problemu.

Raport Watykanu. Jan Paweł II wiedział o pedofilii?

Watykański raport na temat wiedzy o czynach 90-letniego obecnie McCarricka i procesu decyzyjnego watykańskich hierarchów został sporządzony przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej na polecenie papieża Franciszka. Przeszło 400-stronicowy dokument dotyczy kilku pontyfikatów, w trakcie których amerykański ksiądz zajmował kolejne prestiżowe stanowiska w Kościele katolickim. Przez długi czas był on jednym z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła w Stanach Zjednoczonych.

Za pontyfikatu Benedykta XVI McCarrick został poproszony o ustąpienie ze stanowiska arcybiskupa Waszyngtonu, ponieważ osiągnął 75 lat, co w Kościele jest standardowym wiekiem odchodzenia na emeryturę. Papież Franciszek początkowo założył, że jego poprzednicy sprawdzili już zarzuty przeciwko McCarrickowi. Kiedy jednak pojawiło się wiarygodne oskarżenie dotyczące molestowania osoby nieletniej, Franciszek wszczął przeciwko niemu postępowanie. Theodore McCarrick utracił status duchownego w 2019 roku.

Jan Paweł II znał zarzuty wobec McCarricka. Przestanie być świętym?

Dziennikarze "The Washington Post" zastanawiają się, na ile kanonizacja Jana Pawła II odbyła się zgodnie z prawem kościelnym. Gdyby wskazano jakieś uchybienia, proces ten prawdopodobnie mógłby być odwrócony. Taka rzecz jest jednak bardzo mało prawdopodobna.

Reakcje w Stanach Zjednoczonych na doniesienia o rzekomej wiedzy Jana Pawła II na temat pedofilii w Kościele są bardzo emocjonalne i podzielone. Niektórzy uważają, że polski papież nie oceniał pogłosek o McCarricku właściwie, ponieważ miał doświadczenia z komunistycznej Polski, gdzie negatywna propaganda wobec księży miała na celu zdyskredytowanie wszelkich organizacji religijnych.

Święci są święci, a nie doskonali. Nie ma szans, by kanonizacja Jana Pawła II została odwrócona – powiedziała szefowa ośrodka zajmującego się katolicyzmem w USA na Uniwersytecie Notre Dame Kathleen Sprows Cummings.

Inni twierdzą natomiast, że zachowanie Jana Pawła II dyskwalifikuje go jako świętego. Do takich wniosków dochodzi m. in. dziennikarz śledczy Jason Berry. W 2004 roku wydał on książkę o tym, że Jan Paweł II nie zrobił nic w sprawie skandalu dotyczącego wykorzystywania seksualnego nieletnich przez meksykańskiego prezbitera Marciala Maciela.

Ten raport to prawie jak zestawienie powodów, dla których Jan Paweł II nie powinien zostać świętym. Nie chciał zmierzyć się z problem pedofilii w Kościele. Nie traktował tego jako przestępstwa. Myślał o tym jako o grzechu, zaniedbaniu celibatu – ocenił Berry.

Według watykańskiego raportu Jan Paweł II miał uwierzyć Theodore'owi McCarrickowi, który zapewniał go, że wszystkie oskarżenia wobec niego są fałszywe. Komentatorzy podkreślają, że papież popełnił błąd, całkowicie ufając swojemu podwładnemu. Do takiej właśnie konkluzji dochodzi jeden z papieskich biografów George Weigel.

Święci są ludźmi i świętych, w ich człowieczeństwie, da się oszukać. Kościół uznaje dane osoby za świętych w związku z ich heroicznymi cnotami, a nie dlatego, że każda ich ocena była właściwa – stwierdził Weigel.

Podobnego zdania jest również dominikanin ojciec Paweł Gużyński. W wywiadzie dla programu telewizji WP "Newsroom" stwierdził on, że mówienie o odebraniu Janowi Pawłowi II statusu świętego to duże uproszczenie i medialna plotka. Gużyński przyznał jednak, że nie ulega wątpliwości, że polski papież popełnił błąd.

Jeżeli operujemy takim pojęciem świętości, które mówi, że człowiek musi być idealny i bezbłędny w swoich decyzjach, słowach i czynach to takich ludzi nie ma – stwierdził Gużyński.

Duchowny odniósł się także do raportu Stolicy Apostolskiej.

Tutaj nie ma nic nowego, oprócz tego, że Watykan bardzo wyraźnie przyznaje, iż poszczególni papieże popełnili błędy. Nie dali wiary tym doniesieniom, które były. Nie sprawdzili tego zbyt dokładnie. Okrążenia wobec kapłanów, biskupów czy kardynałów traktowane są z góry jako nieprawdziwe. Temu uległ Jan Paweł II, temu po części uległ też Benedykt XVI. W efekcie niestety popełnili błędy – podsumował ksiądz.
Zobacz także: Raport Watykanu. "Zmieni to patrzenie na Jana Pawła II"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(889)
Emeryt
8 miesięcy temu
Nie powinien byc sw zreszta dla mnie nie licuje na bycie sw kto ukrywa przestepstwo jest tak samo winny i podlega karze wszyscu pedofile mowia ze nie sa winni tylko dlatego ze sa chorzy
Smutne
rok temu
Oczywiście że nie powinien być wyświęcony.
Kris
rok temu
Papiez byl dobrym czlowiekiem, moze byc blogoslawiony, ludzie kochani!!! Nikt nie moze byc swiety!! Zaden czlowiek, niema takiej mozliwosci, tylko Pan Bog jest swiety nikt inny. Przeczytajcie 2 przykazanie boze, ale w Biblji nie w katechizmie.
pol
rok temu
Polsko twoja zguba w Rzymie! papiestwo z całą hierarchią to zdraicy. zdradzili Chrystusa wykleli prawdziwego słowiańskiego papieża Polaka !świt dojdzie do prawdy niebawem po
enia
2 lata temu
Prawdziwym papiezem jest Racinger
K.waga
2 lata temu
Zyjemy w świecie materialnym aby osiągnąć wspaniały stan rozwoju duchowego i przejść do stanu duchowego należy być prawym człowiekiem i poddać się woli Pana Boga i najważniejsze to Pan Bóg decyduje o naszym życiu naszą rolą to przyjąć i pogodzić się z pokorą z każdym faktem na tym świecie i w tym życiu walka oznacza nieposłuszeństwo wobec szefa szefów i oczywiście rozliczenie sąd ostateczny takie przeswietlenie całego naszego życia czeka to każdego z nas .każdy człowiek ma za uszami jeden mniej drugi więcej. Nie ma ludzi idealnych i doskonałych a święci będziemy wszyscy po ostatnim oddechu .dziekuje za uwagę.
W TEMACIE
2 lata temu
TO ŚWIĘTA PRAWDA !
katolik <3
2 lata temu
uważam żc na instytucja kościoła jest kompletnie zdeprawowana. Powinno się to zaorać do zera i odbudować od zera bazując na biblii.
Nickpon
2 lata temu
Dlaczego tylko w Polsce? Religia jest swiatowym biznesem,popatrz jak jest w Kanadzie tam na jednej uliczce znajduje sie tuzin kosciolow od wyboru do koloru, najwazniejsza jest kasa a nie Bog.
Nickpon
2 lata temu
Niestety, to nie Bog wybiera kaplanow, lecz oni sam siebie. Nie powinien wiec dziwic fakt iz osoby chciwe,zadne wladzy i pozbawione zasad moralnych prowadza zycie wilkow w owczej skorze na lonie kosciola. Jest ich na tyle duzo, by sie wzajemnie ochraniac.
K.waga
2 lata temu
Byl wybitnym filozofem 20 i 21 wieku miał wielkie zasługi w kościele i nie tylko ale to nie jest usprawiedliwienie przed ukrywaniem takich spraw to straszne
Dor
2 lata temu
Jan Paweł II pokonał "komune" , aby dokonać tego, siłą rzeczy na tym froncie walki parł do przodu nie bacząc na boki. On walczył. Jeśli chce się teraz rozpatrywać zarzuty pokonanych lewaków i innych mięczaków to nie na tym gruncie, można ich pocieszać w knajpie przy piwie, niech sobie płaczą. Nie pozwólcie lewakom sądzić przykazaniami katolików. Trzeba bronić zasłużonych , kardynała Dziwisza i innych.
Framuga2137
2 lata temu
Oczywiście że nie powinien być świętym!
dindon
2 lata temu
Jan Manicki, ile za taki artykuł ? A jakbym napisał coś paskudnego o Sobieskim, Jagielle, Kostce, Bonie, Sendlerowej, dali by mi zarobić ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić