o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

"Nie powinien zostać świętym". Ostry głos o Janie Pawle II

886
Podziel się

Światło dzienne ujrzał watykański raport na temat dopuszczającego się pedofilii byłego amerykańskiego kardynała Theodore'a McCarricka. Okazuje się, że Jan Paweł II znał pogłoski na temat występków księdza w momencie, gdy awansował go na arcybiskupa Waszyngtonu. Media w Stanach Zjednoczonych zastanawiają się, czy w związku z tym polski papież powinien utracić status świętego Kościoła katolickiego.

"Nie powinien zostać świętym". Ostry głos o Janie Pawle II
Kardynał Theodore McCarrick i Jan Paweł II (Getty Images)
bDozaeLF

Amerykańska prasa rozważa, czy proces kanonizacyjny Jana Pawła II został przeprowadzony we właściwy sposób. Polski papież został wyniesiony na ołtarze w 2014 roku. Część komentatorów zauważa, że zachowanie Jana Pawła II w sprawie oskarżeń wobec McCarricka było bagatelizowaniem poważnego problemu.

Raport Watykanu. Jan Paweł II wiedział o pedofilii?

Watykański raport na temat wiedzy o czynach 90-letniego obecnie McCarricka i procesu decyzyjnego watykańskich hierarchów został sporządzony przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej na polecenie papieża Franciszka. Przeszło 400-stronicowy dokument dotyczy kilku pontyfikatów, w trakcie których amerykański ksiądz zajmował kolejne prestiżowe stanowiska w Kościele katolickim. Przez długi czas był on jednym z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła w Stanach Zjednoczonych.

bDozaeLH

Za pontyfikatu Benedykta XVI McCarrick został poproszony o ustąpienie ze stanowiska arcybiskupa Waszyngtonu, ponieważ osiągnął 75 lat, co w Kościele jest standardowym wiekiem odchodzenia na emeryturę. Papież Franciszek początkowo założył, że jego poprzednicy sprawdzili już zarzuty przeciwko McCarrickowi. Kiedy jednak pojawiło się wiarygodne oskarżenie dotyczące molestowania osoby nieletniej, Franciszek wszczął przeciwko niemu postępowanie. Theodore McCarrick utracił status duchownego w 2019 roku.

Jan Paweł II znał zarzuty wobec McCarricka. Przestanie być świętym?

Dziennikarze "The Washington Post" zastanawiają się, na ile kanonizacja Jana Pawła II odbyła się zgodnie z prawem kościelnym. Gdyby wskazano jakieś uchybienia, proces ten prawdopodobnie mógłby być odwrócony. Taka rzecz jest jednak bardzo mało prawdopodobna.

Reakcje w Stanach Zjednoczonych na doniesienia o rzekomej wiedzy Jana Pawła II na temat pedofilii w Kościele są bardzo emocjonalne i podzielone. Niektórzy uważają, że polski papież nie oceniał pogłosek o McCarricku właściwie, ponieważ miał doświadczenia z komunistycznej Polski, gdzie negatywna propaganda wobec księży miała na celu zdyskredytowanie wszelkich organizacji religijnych.

bDozaeLN
Święci są święci, a nie doskonali. Nie ma szans, by kanonizacja Jana Pawła II została odwrócona – powiedziała szefowa ośrodka zajmującego się katolicyzmem w USA na Uniwersytecie Notre Dame Kathleen Sprows Cummings.

Inni twierdzą natomiast, że zachowanie Jana Pawła II dyskwalifikuje go jako świętego. Do takich wniosków dochodzi m. in. dziennikarz śledczy Jason Berry. W 2004 roku wydał on książkę o tym, że Jan Paweł II nie zrobił nic w sprawie skandalu dotyczącego wykorzystywania seksualnego nieletnich przez meksykańskiego prezbitera Marciala Maciela.

Ten raport to prawie jak zestawienie powodów, dla których Jan Paweł II nie powinien zostać świętym. Nie chciał zmierzyć się z problem pedofilii w Kościele. Nie traktował tego jako przestępstwa. Myślał o tym jako o grzechu, zaniedbaniu celibatu – ocenił Berry.

Według watykańskiego raportu Jan Paweł II miał uwierzyć Theodore'owi McCarrickowi, który zapewniał go, że wszystkie oskarżenia wobec niego są fałszywe. Komentatorzy podkreślają, że papież popełnił błąd, całkowicie ufając swojemu podwładnemu. Do takiej właśnie konkluzji dochodzi jeden z papieskich biografów George Weigel.

bDozaeLO
Święci są ludźmi i świętych, w ich człowieczeństwie, da się oszukać. Kościół uznaje dane osoby za świętych w związku z ich heroicznymi cnotami, a nie dlatego, że każda ich ocena była właściwa – stwierdził Weigel.

Podobnego zdania jest również dominikanin ojciec Paweł Gużyński. W wywiadzie dla programu telewizji WP "Newsroom" stwierdził on, że mówienie o odebraniu Janowi Pawłowi II statusu świętego to duże uproszczenie i medialna plotka. Gużyński przyznał jednak, że nie ulega wątpliwości, że polski papież popełnił błąd.

Jeżeli operujemy takim pojęciem świętości, które mówi, że człowiek musi być idealny i bezbłędny w swoich decyzjach, słowach i czynach to takich ludzi nie ma – stwierdził Gużyński.

Duchowny odniósł się także do raportu Stolicy Apostolskiej.

bDozaeLP
Tutaj nie ma nic nowego, oprócz tego, że Watykan bardzo wyraźnie przyznaje, iż poszczególni papieże popełnili błędy. Nie dali wiary tym doniesieniom, które były. Nie sprawdzili tego zbyt dokładnie. Okrążenia wobec kapłanów, biskupów czy kardynałów traktowane są z góry jako nieprawdziwe. Temu uległ Jan Paweł II, temu po części uległ też Benedykt XVI. W efekcie niestety popełnili błędy – podsumował ksiądz.
Zobacz także: Raport Watykanu. "Zmieni to patrzenie na Jana Pawła II"
bDozaeMi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(886)
KATOLICZKA PL
3 tyg. temu
To nie kościół jest zły. to ludzie rządzący w nim go deprawują i wykorzystują do własnych celów, i winni ponieść tego konsekwencje
SAD
3 tyg. temu
Tylko Ratzinger miał sumienie i nie wytrzymał psychicznie widząc to całe zło.
Gość
3 tyg. temu
JP2 miał w sobie tyle miłości do człowieka że chciał nią obdarować cały świat. Nie boję się użyć porównania niczym sam Jezus. Nie przeląkł się nawet postrzału, który niewątpliwie ujął mu zdrowia. Spotkał się w więzieniu z własnym oprawcą i udzielił mu przebaczenia. Jakich jeszcze chcecie dowodów? Ilu mamy takich ludzi dzisiaj?Wiem jest bardzo dużo złych księży i ogromne zepsucie wśród nich. Ale JP2 był kimś wyjątkowym i wie o tym pokolenie wychowane przy nim. Ja należę do niego. Pamiętam jego oczy zalane łzami kiedy przyjeżdżał do Polski i za każdym razem gdy musiał wracać do Watykanu. Pamiętam jak za każdym razem całował ziemię bo kochał ten kraj i ludzi. Gdyby dzisiaj zobaczył i poczuł tą nienawiść skierowaną w jego stronę, z żalu pękło by mu serce, bo przecież był tak wrażliwym człowiekiem. Proszę Was, błagam nie przelewajcie całej złości do kościoła na jego osobę. Tylko dlatego że nie udało mu się czegoś dopilnować. Przecież on był tylko człowiekiem i aż...
bDozaeMj
Andy
3 tyg. temu
Ale kto niszczy Kościół wydaje mi się że sami księża i biskupi
Gosia
3 tyg. temu
Wystarczy obejrzec serial Borgia i wszystko jasne. Mafia żerujaca na plecach ludzi.
Najnowsze komentarze (886)
enia
2 tyg. temu
Prawdziwym papiezem jest Racinger
K.waga
2 tyg. temu
Zyjemy w świecie materialnym aby osiągnąć wspaniały stan rozwoju duchowego i przejść do stanu duchowego należy być prawym człowiekiem i poddać się woli Pana Boga i najważniejsze to Pan Bóg decyduje o naszym życiu naszą rolą to przyjąć i pogodzić się z pokorą z każdym faktem na tym świecie i w tym życiu walka oznacza nieposłuszeństwo wobec szefa szefów i oczywiście rozliczenie sąd ostateczny takie przeswietlenie całego naszego życia czeka to każdego z nas .każdy człowiek ma za uszami jeden mniej drugi więcej. Nie ma ludzi idealnych i doskonałych a święci będziemy wszyscy po ostatnim oddechu .dziekuje za uwagę.
W TEMACIE
2 tyg. temu
TO ŚWIĘTA PRAWDA !
katolik <3
2 tyg. temu
uważam żc na instytucja kościoła jest kompletnie zdeprawowana. Powinno się to zaorać do zera i odbudować od zera bazując na biblii.
Nickpon
2 tyg. temu
Dlaczego tylko w Polsce? Religia jest swiatowym biznesem,popatrz jak jest w Kanadzie tam na jednej uliczce znajduje sie tuzin kosciolow od wyboru do koloru, najwazniejsza jest kasa a nie Bog.
Nickpon
2 tyg. temu
Niestety, to nie Bog wybiera kaplanow, lecz oni sam siebie. Nie powinien wiec dziwic fakt iz osoby chciwe,zadne wladzy i pozbawione zasad moralnych prowadza zycie wilkow w owczej skorze na lonie kosciola. Jest ich na tyle duzo, by sie wzajemnie ochraniac.
K.waga
2 tyg. temu
Byl wybitnym filozofem 20 i 21 wieku miał wielkie zasługi w kościele i nie tylko ale to nie jest usprawiedliwienie przed ukrywaniem takich spraw to straszne
Dor
2 tyg. temu
Jan Paweł II pokonał "komune" , aby dokonać tego, siłą rzeczy na tym froncie walki parł do przodu nie bacząc na boki. On walczył. Jeśli chce się teraz rozpatrywać zarzuty pokonanych lewaków i innych mięczaków to nie na tym gruncie, można ich pocieszać w knajpie przy piwie, niech sobie płaczą. Nie pozwólcie lewakom sądzić przykazaniami katolików. Trzeba bronić zasłużonych , kardynała Dziwisza i innych.
bDozaeMb
Framuga2137
2 tyg. temu
Oczywiście że nie powinien być świętym!
dindon
2 tyg. temu
Jan Manicki, ile za taki artykuł ? A jakbym napisał coś paskudnego o Sobieskim, Jagielle, Kostce, Bonie, Sendlerowej, dali by mi zarobić ?
uczciwy
2 tyg. temu
O. Gużyński czegoś takiego nie sugerował nawet, więc nie zakłamujcie tytułem!!!!!!!
xxx
2 tyg. temu
Jestem człowiekiem myślącym, jak coś złego się dzieje, umiem to w duszy ocenić, ale to i tak nie zmienia faktu, że mocno wierzę w PANA BOGA. Myślę, takie jest moje zdanie, że kwestie świętości należałoby pozostawić PANU BOGU, ON jeden wie najlepiej kim jesteśmy. Mnie też widzi na wylot.
REK
2 tyg. temu
"Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną". A jak jest? Co to jest w takim razie monoteizm? KK w Polsce to biznes!!!
K.waga
2 tyg. temu
Stolica Piotrową a jej głową Papież i wszyscy purpuraci świadomie kłamią plus w tych czasach to media dobra robotę robią oczywiście nie wszystkie media to bardzo trudny temat ale nikt nie powinien zostać swietymto świetne żarty tak się bawi kler gdzie u nich powołanie powinni być przykładem a nie są i tylko aerole zakładają sobie na głowy co za wstyd
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić