Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Jan Paweł II w kanonie lektur? Zapowiedź ministra edukacji

99

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany w szkolnictwie. Zadeklarował, że "nauki humanistyczne będą wzmacniane", a do kanonu lektur wprowadzone zostaną dzieła Jana Pawła II.

Jan Paweł II w kanonie lektur? Zapowiedź ministra edukacji
Przemysław Czarnek o zmianach w szkolnictwie (Newspix, GRZEGORZ KRZYZEWSKI)

W sobotę Przemysław Czarnek był gościem Polskiego Radia 24. Minister edukacji i nauki mówił m.in. o zwiększeniu nacisku na nauki humanistyczne.

Niewątpliwie nauki humanistyczne, patrząc od góry, w szkolnictwie wyższym i nauce, będą wzmacniane przez obecnego ministra edukacji i nauki, bo te nauki humanistyczne gdzieś zostały stłumione, a mamy ogromny potencjał w tym zakresie - powiedział Czarnek.

Polityk zapowiedział, że w szkołach podstawowych i średnich zostanie zakończona "pedagogika wstydu". Zmiany mają dotyczyć m.in. podręczników do historii.

Co do nauki dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i średnich - absolutnie tak. Nauczanie historii, ostateczne zakończenie tej pedagogiki wstydu, która towarzyszyła naszej edukacji przez kilkadziesiąt lat, i dzisiaj mamy tego efekty również, i jednoznaczne poprawienie podręczników, zwłaszcza w tym obszarze, o którym mówił pan redaktor, bo w wielu miejscach podręczniki nie pasują do podstawy programowej - dodał.

Czarnek zapowiada: Dzieła Jana Pawła II na liście lektur

Podczas wywiadu Czarnek podkreślał dorobek filozoficzny Jana Pawła II. Zapowiedział, że dzieła papieża zostaną wprowadzone do kanonu lektur.

Jeśli słyszę dziś, że w wielu polskich uczelniach odmawia się prawa doktorantom do cytowania św. Jana Pawła II, a także św. Tomasza z Akwinu, mówiąc, że to nie byli naukowcy, to jest niestety zgnilizna naszego systemu szkolnictwa wyższego, z którą będziemy musieli kończyć, poprzez wprowadzanie również do kanonu lektur dzieł Jana Pawła II, zwłaszcza w tych starszych rocznikach - zapowiedział.

Minister edukacji i nauki zadeklarował, że przyjrzy się kwestii lustracji i dekomunizacji środowiska akademickiego. Podkreślił również, że "to, co jest kluczowe dzisiaj w nauce i szkolnictwie wyższym, to jest wolność nauki".

Ja nie odmawiam nikomu prawa do poglądów, do głoszenia jego światopoglądu. Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj wolności nauki nie ma, dlatego, że tamta strona odmawia stronie konserwatywnej i stronie chrześcijańskiej, tym naukowcom, którzy bazują na myśli chrześcijańskiej, odmawia prawa do wolnej nauki i bardzo często nie można zorganizować konferencji o tematyce pro-life czy o tematyce chrześcijańskiej, natomiast bardzo chętnie pozwalają rektorzy na organizowanie konferencji o tematyce lewicowo-liberalnej czy wręcz lewackiej - powiedział Przemysław Czarnek.

Zobacz także: Prof. Krzysztof Simon mówi o zakażeniach wśród nauczycieli. Ekspert ma jasne zdanie

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić