o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Jan Paweł II w kanonie lektur? Zapowiedź ministra edukacji

73
Podziel się

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany w szkolnictwie. Zadeklarował, że "nauki humanistyczne będą wzmacniane", a do kanonu lektur wprowadzone zostaną dzieła Jana Pawła II.

Jan Paweł II w kanonie lektur? Zapowiedź ministra edukacji
Przemysław Czarnek o zmianach w szkolnictwie (Newspix, GRZEGORZ KRZYZEWSKI)
bDTeunMB

W sobotę Przemysław Czarnek był gościem Polskiego Radia 24. Minister edukacji i nauki mówił m.in. o zwiększeniu nacisku na nauki humanistyczne.

Niewątpliwie nauki humanistyczne, patrząc od góry, w szkolnictwie wyższym i nauce, będą wzmacniane przez obecnego ministra edukacji i nauki, bo te nauki humanistyczne gdzieś zostały stłumione, a mamy ogromny potencjał w tym zakresie - powiedział Czarnek.
bDTeunMD

Polityk zapowiedział, że w szkołach podstawowych i średnich zostanie zakończona "pedagogika wstydu". Zmiany mają dotyczyć m.in. podręczników do historii.

Co do nauki dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i średnich - absolutnie tak. Nauczanie historii, ostateczne zakończenie tej pedagogiki wstydu, która towarzyszyła naszej edukacji przez kilkadziesiąt lat, i dzisiaj mamy tego efekty również, i jednoznaczne poprawienie podręczników, zwłaszcza w tym obszarze, o którym mówił pan redaktor, bo w wielu miejscach podręczniki nie pasują do podstawy programowej - dodał.

Czarnek zapowiada: Dzieła Jana Pawła II na liście lektur

Podczas wywiadu Czarnek podkreślał dorobek filozoficzny Jana Pawła II. Zapowiedział, że dzieła papieża zostaną wprowadzone do kanonu lektur.

bDTeunMJ
Jeśli słyszę dziś, że w wielu polskich uczelniach odmawia się prawa doktorantom do cytowania św. Jana Pawła II, a także św. Tomasza z Akwinu, mówiąc, że to nie byli naukowcy, to jest niestety zgnilizna naszego systemu szkolnictwa wyższego, z którą będziemy musieli kończyć, poprzez wprowadzanie również do kanonu lektur dzieł Jana Pawła II, zwłaszcza w tych starszych rocznikach - zapowiedział.

Minister edukacji i nauki zadeklarował, że przyjrzy się kwestii lustracji i dekomunizacji środowiska akademickiego. Podkreślił również, że "to, co jest kluczowe dzisiaj w nauce i szkolnictwie wyższym, to jest wolność nauki".

bDTeunMK
Ja nie odmawiam nikomu prawa do poglądów, do głoszenia jego światopoglądu. Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj wolności nauki nie ma, dlatego, że tamta strona odmawia stronie konserwatywnej i stronie chrześcijańskiej, tym naukowcom, którzy bazują na myśli chrześcijańskiej, odmawia prawa do wolnej nauki i bardzo często nie można zorganizować konferencji o tematyce pro-life czy o tematyce chrześcijańskiej, natomiast bardzo chętnie pozwalają rektorzy na organizowanie konferencji o tematyce lewicowo-liberalnej czy wręcz lewackiej - powiedział Przemysław Czarnek.

Zobacz także: Prof. Krzysztof Simon mówi o zakażeniach wśród nauczycieli. Ekspert ma jasne zdanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTeunNe
Źródło:
KOMENTARZE
(73)
z-8
6 miesięcy temu
Jeszcze jeden grabarz kościoła.Róbcie tak dalej,powodzenia.
Sprawiedliwy
6 miesięcy temu
To znaczy że będziemy państwem kościelnym,a co z prawami innych wyznań...Koranu też będziemy uczyć?
wężownik
6 miesięcy temu
nie dolewaj oliwy do ognia chłopczyku
bDTeunNf
ha ha
6 miesięcy temu
No to mamy mundrego ministra Gratulacje!
pawel
6 miesięcy temu
a o niechęci jp2 do zniesienia celibatu też będzie ? - 1 list do Tymoteusza 3 rozdział
Najnowsze komentarze (73)
Drzazga 101
5 miesięcy temu
"...a do kanonu lektur wprowadzone zostaną dzieła Jana Pawła II". O Matko, jakie tam znowu DZIEŁA, kurdesz pałłasz, to są drugo- i trzeciorzędne ramoty pseudofilozoficzne, że nie wspomnę o ich wartościach literackich. Hej !-
osettino
5 miesięcy temu
Pozostajee z callym szacunkiem dla calloksztalltu dziallalnossci JP2, ale w dziedzinie literatury popellnill wyllaacznie gnioty. Kudy im do lektur szkolnych? No chyba zze nadobowiaazkowych
Moroz
5 miesięcy temu
A PAŃSTWO ISLAMSKIE POTEPIAJA SAMI ROBICIE PAŃSTWO KOŚCIELNE CAŁY PIS
Piter
5 miesięcy temu
Dzieła Papieża chce wprowadzić do lektór szkolnych a tu Dziwisz Papież wiedzieli niby o pedofilach i nic z tym nie robili,w Ameryce zastanawiają się nad świętością Papieza czy aby słusznie został,zobaczymy co Pan Minister wymyśli.
Anika
5 miesięcy temu
Czego młodzież ma się nauczyć z dzieł Jana Pawła II? Teorii? Praktyka jak widać jest inna : obłuda, kłamstwo i okrucieństwo.
januszek
5 miesięcy temu
panie ministrze poproszę o dzieł jarosława kaczyńskiego do kanonu lektur
Zacząłbym od
5 miesięcy temu
wprowadzenia do ministerstwa kosmetyczki jak Sasin, będzie bynajmniej estetyczniej
Polak
5 miesięcy temu
ZAMKNĄĆ SZKOŁY 1-3 WSZYSTKO NA ZDALNYM A DZIECI DO SZKOŁY PPZESTAŃCIE MORDOWAĆ
bDTeunMX
Walek
5 miesięcy temu
Prawa strona ma prawo do głoszenia poglądów naukowych. Ale problem polega na tym, że poglądów prawej strony nie da się naukowo obronić. Zatem zamiast udowodnić swoje racje lub przedstawić podstawy naukowe dla swoich racji będą je narzucać. To jest właśnie nauka po Czarnkowemu.
max
5 miesięcy temu
No nie jeszcze dzieła Zenka dajcie.
bserwator
5 miesięcy temu
Tacy osobnicy ja Czarnek wymagają wysoce kształconych medyków by im pomogli zachować normalny sty życia. Współczuje mu z całego serca bo to naprawdę chory człowiek i nie wie co czyni.
kolo
5 miesięcy temu
jakimś wielkim poetą był??Skąd oni biorą takich ludzi jak obecny minister??Szkoda , że kiedyś nie było aborcji , może niektórych nie byłoby
uczeń
5 miesięcy temu
Czy naprawdę w Polsce nie ma mądrzejszy ludzi na stanowisko Ministra Edukacji i Szkolnictwa ?????
Łot
5 miesięcy temu
Skąd oni go wytargali.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić